Thorium Space tworzy fundamenty polskich satelitów telekomunikacyjnych. W planach projekty o wartości ponad 90 mln zł

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Thorium Space tworzy fundamenty polskich satelitów telekomunikacyjnych. W planach projekty o wartości ponad 90 mln zł

Udostępnij:

Thorium Space, startup, tworzący rozwiązania dla przemysłu kosmicznego realizuje projekty o wartości ponad 90 mln zł. Spółka jako pierwsza w Polsce chce stworzyć polskiego satelitę telekomunikacyjnego. Ponadto firma pracuje nad projektami, które mogą być technologicznym przełomem branży telekomunikacyjnej. Wśród nich są m.in. projekty – SUBCOM o wartości 47 mln zł, stacja bazowa 5G o wartości 13,6 mln zł. Inny program – „Szafir” z budżetem 20 mln zł – będzie niedługo oceniany w panelu NCBR.

– Naszym długoterminowym celem jest budowa satelitów telekomunikacyjnych i umieszczenie ich na orbicie geostacjonarnej. Szacujemy, że koszt budowy satelity SmallGEO, który wystarczy dla kraju wielkości Polski, to maksymalnie 50 mln euro. Dzięki takiemu urządzeniu będziemy mogli zapewnić łączność krytyczną oraz usługi komercyjne, co pozwoliłoby na większą niezależność Polski w przestrzeni kosmicznej – mówi Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.

Spółka aktualnie koncentruje się na najsilniejszym elemencie biznesu – tworzeniu płaskich anten macierzowych sterowanych elektronicznie. Rozwiązanie w odróżnieniu od obecnie wykorzystywanych technologii – reflektorów w postaci anten parabolicznych – ma być tańsze i wydajniejsze technologicznie. Obecnie zespół Thorium Space składa się z 25 osób, a do końca 2022 roku urośnie do około 60 osób, z czego 40-50 to będą pracownicy techniczni.

Spółka realizuje projekty o łącznej wartości ponad 90 mln zł. Wśród nich można znaleźć rozwiązanie SUBCOM o wartości 47 mln zł, stację bazową 5G o wartości 13,6 mln zł. Inny program – „Szafir” z budżetem 20 mln zł – będzie niedługo oceniany w panelu NCBR. Nad projektem SUBCOM firma współpracuje z siecią Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

– Widzimy, że tworzenie spółki technologicznej jest wymagające. Realizacje poszczególnych projektów są długotrwałe. Przygotowania do prac nad samym projektem SUBCOM trwały dwa lata. W tej części Europy jako jedyni chcemy stworzyć krytyczną i niezależną technologię łączności satelitarnej. Budowa polskiego satelity SmallGEO wyszła już ze strefy marzeń, mamy na to realny plan – dodaje Paweł Rymaszewski.

W firmę zainwestował fundusz ABAN, a także inwestorzy indywidualni. Spółka planuje przeprowadzić kolejne rundy finansowania. Jesienią rozważana jest prywatna runda finansowania z celem od 3 do 5mln zł.

Według badania StartUs insights, uwzględniającego ponad 2 tys. firm z całego świata, Thorium Space zalicza się do 20-stu najbardziej innowacyjnych startupów kosmicznych 2021 roku. To jedyna firma w zestawieniu, która zajmuje się łącznością  (Advance Space Communication).