To był nasz najlepszy rok! Podsumowanie roku Huge Thing

Dodane:

Monika Synoradzka Monika Synoradzka

To był nasz najlepszy rok! Podsumowanie roku Huge Thing

Udostępnij:

Miniony rok był dla nas bardzo intensywny. Możemy śmiało powiedzieć, że rok 2021 był póki co najlepszym rokiem w historii Huge Thing.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Huge Thing powstał w 2012 roku jako jeden z pierwszych działających w Polsce operatorów programów akceleracyjnych będący częścią SpeedUp Group. Do tej pory nasz zespół zrealizował łącznie 12 edycji programów akceleracyjnych dla startupów z całego świata, w tym 3 edycje programu pre-akceleracyjnego realizowanego przy współpracy z Google for Startups. Dziś firma, poza wspieraniem rozwoju startupów, wspiera organizacje publiczne i prywatne w pracy z innowacjami. Co to oznacza? To, że doświadczenie zdobyte w trakcie pracy ze startupami wykorzystuje budując kulturę innowacji w firmach i optymalizując procesy wdrażania innowacji pozyskanych z różnych źródeł.

Ostatnie półtora roku miało znaczący wpływ na wszystkie branże. Zmieniło też zasady gry jeśli chodzi o prowadzenie programów edukacyjnych, szkoleń i akceleratorów. W odpowiedzi na sytuację oraz potrzeby rynku dostosowaliśmy nasze programy akceleracyjne, przenosząc je w pełni do świata online’owego. Dzięki temu mogliśmy podwoić zasięg naszych inicjatyw i poszerzyć go o startupy z innych krajów w tym Ukrainy, Włoch, Litwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet Brazyli i Stanów Zjednoczonych.

Co działo się u nas w 2021 roku?

Zrealizowaliśmy 2 edycje programu pre-akceleracyjnego realizowanego w partnerstwie z Google for Startups oraz zakończyliśmy nabór do programu Poland Prize. Te działania kończymy ponad 750 aplikacjami od startupów z różnych krajów. Zrealizowaliśmy też nabór zespołów biorących udział w programie Govtech Inno Lab, który dedykowany jest jednostkom samorządu terytorialnego (JST). W skrócie – pomagamy tworzyć zespoły ds. pracy z innowacjami w administracji publicznej i przygotowujemy JST do zakupu i wdrażania innowacji.

Udział w naszych programach to nie jednorazowe zdarzenie. Często podkreślamy ich uczestnikom, że to początek naszej wspólnej przygody. Dlatego mimo upływu lat staramy się być w kontakcie i obserwować sukcesy zespołów, z którymi mieliśmy możliwość pracować.

Warto tutaj wspomnieć o sukcesie zespołu RAMP, z którym po raz pierwszy spotkaliśmy się w 2015 roku kiedy brał udział w jednej z realizowanych przez nas edycji programy ScaleUp. Zespół jest jednym z liderów na rynku kryptowalut i w ostatnim czasie pozyskał 10.1M$ w ramach rundy inwestycyjnej. Zespół Pergamin zebrał 3M w ramach swojej rundy. Nie można też nie wspomnieć o pochodzącym z Rumunii startupie Pago. To aplikacja wspierająca zarządzanie domowym budżetem i płacenie rachunków za pomocą jednego kliknięcia. Z Pago pracowaliśmy w ramach pilotażu programu Poland Prize (program, podobnie jak ScaleUp, realizowaliśmy przy współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości), który dał zespołowi szansę na rozpoznanie polskiego rynku. W 2021 roku Pago oficjalnie weszło do Polski. Finansowanie udało się pozyskać również niektórym startupom biorącym udział w programie pre-akceleracyjnym Google for Startups – Coyosy, ForLogistic, Medipritnic oraz Zoyya.

Huge Thing to nie tylko programy

Od dłuższego czasu rozwijamy w Huge Thing obszar dedykowany wspieraniu średnich i dużych firm w pracy z innowacjami, w ramach którego wspieramy różnego rodzaju organizacje w pracach z innowacjami. Co to oznacza? To, że pomagamy stworzyć strategię pracy z innowacjami – od zdefiniowania po co firma ich potrzebuje, przez to skąd i jak je czerpać. Układamy też proces pracy z innowacjami (od weryfikacji, przez testowanie i wdrażanie) a także wyszukujemy startupowe rozwiązania technologiczne adresujące konkretne potrzeby dużych firm pod konkretne potrzeby.

W minionym roku pracowaliśmy z firmami z wielu branż – od takich, które działają w branży meblowej, przez farmaceutyczną po liderów branży chemii budowlanej. Każda taka współpraca to dla nas okazja do wejścia w nieco inną, odmienną od naszej rzeczywistość. Informację o firmach z którymi do tej pory współpracowaliśmy, a o których możemy mówić, znajdziesz na hugething.vc.

Co planujemy na 2022?

W 2022 roku planujemy nie zwalniać tempa. Czujemy, że to będzie dobry, ale intensywny rok, tym bardziej że chcielibyśmy utrzymać tempo wzrostu (HT zespołowo, ale też finansowo urósł w ostatnim czasie 4,04x rok do roku) przy jednoczesnym prze-organizowaniu pracy naszego zespołu.

Rok zaczynamy będąc w trakcie czwartej edycji programów – poza Poland Prize, GovTech, oraz Żabka Future Lab – pilotaż programu, który jest unikatowy, ponieważ daje startupom możliwość realnego testowania stworzonych rozwiązań – w sklepach lub w jednym z dwóch stworzonych w tym celu laboratoriów Żabka Future. To krok na który często nowym firmom trudno się zdecydować, więc warto skorzystać z takiej możliwości. Jesteśmy również w trakcie realizacji programu Akademia Menadżera Startupu realizowanego dla Politechniki Warszawskiej, w ramach którego 40 studentów i studentek szkolimy do roli zarządzających startupem.

Przygotowujemy już kolejną, czwartą edycję programu pre-akceleracyjnego realizowanego dla Google for Startups. Tegoroczna edycja będzie dłuższa i jeszcze bardziej międzynarodowa, również na poziomie kadry mentorów. Jeśli pandemia pozwoli, spotkamy się też z wszystkimi alumnami dotychczasowych programów pre-akceleracyjnych GFS.

Ważnym celem dla nas na ten rok jest rozwinięcie w obszarze konsultingu, czyli wzmocnienie oferty jaką mamy do różnego rodzaju organizacji w obszarze tworzenia strategii pracy z innowacjami i jej wdrażania. O tym więcej usłyszysz niebawem. Mamy fantastyczny, mocny zespół, równie ciekawych klientów, więc będzie się działo.

Autorka: Monika Synoradzka, CEO Huge Thing