TOP polskich startupów z segmentu marketplace

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

e-commerce

Udostępnij:

Ostatnia kategoria, zamykająca cykl map polskich startupów, którą MamStartup stworzył we współpracy z Infoshare, skupia się na firmach z sektora marketplace i e-commerce.

– Minione lata były rekordowe dla sektora e-commerce, a możliwości rozwoju są duże jak nigdy wcześniej. Polskie startupy z kategorii marketplace nie tylko wdrażają innowacyjne pomysły, ale też stają się liderami na rynkach zagranicznych. W zeszłym roku gościliśmy podczas Infoshare m.in. CEO jednych z największych startupów z tej kategorii – Booksy i Brainly – mówi Grzegorz Borowski, CEO Infoshare.

marketplace

Po opublikowaniu map prezentujących topowe startupy zajmujące się sztuczną inteligencją, pozytywnym wpływem i medycyną, przyszedł czas na kolejny obszar –marketplace i e-commerce. Wśród wyróżnionych przez nas startupów są zarówno te, których działania pozwalają plasować rodzime projekty wśród najlepszych na świecie, jak i te, których inicjatywy aspirują do tego miana:

Booksy

Booksy to polska aplikacja do umawiania wizyt w gabinetach branży health and beauty: u fryzjerów, kosmetyczek, barberów, masażystów i wielu innych. Pandemia i zmiana niektórych biznesów spowodowały, że z rozwiązania zaczęły korzystać również banki i firmy telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe, sieci handlowe, firmy samochodowe, dealerzy motoryzacyjni czy weterynarze. W 2021 roku startup pozyskał 70 mln dolarów na globalną ekspansję. Przewiduje się, że wkrótce wartość Booksy zostanie wyceniona na ponad 1 mld dolarów i tym samym firma dołączy do rodziny jednorożców wśród startupów.

Brainly

Brainly to polska firma zajmująca się technologią edukacyjną, polski kandydat na jednorożca. To największa na świecie platforma edukacyjna online, pomagająca w zdalnej nauce uczniom, rodzicom i nauczycielom. Działa na zasadzie peer-to-peer, posiada elementy grywalizacji w postaci punktów i rang. Brainly stało się jedną z największych społeczności edukacyjnych na świecie, osiągając znaczący wzrost organiczny w ponad 35 krajach. W 2021 roku startup pozyskał 80 mln dolarów, co daje łączną kwotę 150 mln dolarów na swój rozwój.

Displate

Displate to zorganizowany marketplace, a także globalna społeczność niezależnych artystów i pasjonatów z całego świata. Polska firma produkuje plakaty drukowane na metalu – od sztuki abstrakcyjnej po oficjalnie licencjonowane obrazy z komiksów Marvela, Star Wars i DC. Displate to biznes, który w głównej mierze opiera się na przychodach z zagranicy – rynki poza Polską stanowią 99 proc. sprzedaży, z czego największym są Stany Zjednoczone.

Doctor.One

Doctor.One to wirtualna przychodnia pozwalająca lekarzom na stworzenie i prowadzenie prywatnej praktyki lekarskiej w modelu subskrypcyjnym. Podstawą świadczonej opieki zdrowotnej są obchody lekarskie online, podczas których medycy przy pomocy czatu lub rozmowy telefonicznej sprawdzają postępy leczenia lub odpowiadają na wiadomości od swoich pacjentów. Za pośrednictwem aplikacji można również zaplanować wizytę stacjonarną czy zlecić wykonanie badań. W kwietniu 2022 r. startup pozyskał 2,1 mln EUR m.in. od niemieckiego Atlantic Labs.

fyrtel.market

fyrtel.market to platforma, na której można zrobić lokalne zakupy z dostawą pod drzwi. Aplikacja zrzesza wyłącznie lokalne, niezależne sklepy: rzemieślnicze piekarnie, rodzinne warzywniaki, małe palarnie kaw, delikatesy i wiele innych małych biznesów, które skupiają się na sprzedaży wysokiej jakości produktów. W 2021 roku fyrtel.market wygenerował dla nich ponad 1 mln zł obrotów, dostarczając prawie 30 tys. zamówień. W czerwcu 2022 fyrtel.market pozyskał 4 mln zł od Movens Capital, CofounderZone i aniołów biznesu.

HiPets

HiPets to narzędzie stworzone specjalnie dla branży opieki nad zwierzętami. Platforma łączy weterynarzy, groomerów, behawiorystów i innych specjalistów z opiekunami zwierząt. Dzięki niej można zarezerwować wizyty online o dowolnej porze dnia i nocy. W 2021 roku startup HiPets zamknął drugą pre-seedową rundę finansowania o wartości 2,7 mln zł. W spółkę zainwestowały fundusze SMOK Ventures i Next Road Ventures oraz aniołowie biznesu.

inStreamly

InStreamly to startup będący platformą łączącą streamerów z markami zainteresowanymi działaniami promocyjnymi wykorzystującymi ich kanały. W 2020 roku startup zgarnął milion złotych na rozwój produktu od funduszu Smok Ventures. W 2021 roku 4,8 mln zł wyłożyły Supernode Global, Colopl Next i PKO VC. Startup wykorzystuje środki m.in. na umocnienie pozycji w Niemczech, Francji, Skandynawii i Włoszech oraz ekspansji na kolejne rynki europejskie. W ostatnim czasie w ramach InStreamly stworzony został zespół ds. rozwoju produktu. Celem zespołu będzie wprowadzania marek do metaversum.

Packhelp

Packhelp to internetowy rynek dla niestandardowych opakowań, założony w 2015 roku. Dostarcza innowacyjne rozwiązania w zakresie opakowań dla marek e-commerce, sprzedawców detalicznych, agencji i przedsiębiorstw. Portfolio klientów startupu obejmuje ponad 50.000 klientów z ponad 30 rynków. W 2018 roku Speedinvest x, PROfounders, Market One Capital oraz Apostolos Apostolakis wsparli startup kwotą 9 mln złotych. W 2019 roku Packhelp pozyskał kolejne 10 mln dolarów, a rundzie przewodził fundusz White Star Capital.

PixBlocks

Aplikacja na komputery PixBlocks to wszechstronne środowisko do nauki programowania – od podstaw programowania bloczkami do zaawansowanych zagadnień języka Python. PixBlocks można wykorzystać zarówno do nauki indywidualnej oraz, dzięki rozwiniętym funkcjom Panelu Nauczyciela, do nauki w szkole podczas zajęć informatyki.

Rezuro

Twórcy projektu rozwijają platformę-marketplace do wynajmu pokoi i mieszkań bez kaucji. Serwis łączy zweryfikowanych lokatorów z gospodarzami – zarządzającymi nieruchomościami, umożliwiając im wynajem średniookresowy, z możliwością rozliczania tygodniowego. Lokatorami korzystającymi z serwisu są przede wszystkim młodzi pracownicy blue-collar oraz studenci. Rezuro pozyskało w rundzie pre-seed finansowanie od polsko-amerykańskiego funduszu SMOK Ventures.

Symmetrical

Spółka Symmetrical Labs oferuje usługę pensji na życzenie. Aplikacja daje użytkownikom wcześniejszy dostęp do pieniędzy, które już zarobili. Mogą z nich korzystać przed formalnym terminem wypłaty: wystarczy zalogować się do apki i podjąć część lub całość wynagrodzenia. Pracownik ma też do dyspozycji tzw. poduszkę finansową, czyli niskooprocentowany kredyt pracowniczy. Z aplikacji mobilnej Symmetrical korzysta już kilkanaście firm, wśród których są m.in. Santander i Oknoplast. W 2020 roku Symmetrical Labs otrzymało finansowanie w wysokości 25 mln zł.

Stepapp

Firma opracowała aplikację, która oferuje profesjonalne usługi sprzątania mieszkań (sprzątania, prasowania, odkurzania samochodu i mycia okien) – jednorazowo lub w modelu subskrypcji. W rundzie pre-seed fundusz zainwestował w spółkę 200 tysięcy złotych SMOK Ventures.

Wynajem.pl

Wynajem to serwis z ogłoszeniami wynajmu z całej Polski. Celem jest stworzenie całkowicie nowej sieci wynajmu społecznościowego, którego podstawa oparta jest na zaufaniu społeczności. Serwis pomaga swoim użytkownikom znaleźć rzeczy, których obecnie potrzebują i udostępniać swoje dobra (np. pomieszczenia, rowery, samochody, namioty, agregatory prądotwórcze, sprzęt budowlany, itd.). Dzięki rozwiązaniu można uniknąć kupowania i składowania rzeczy, które potrzebne będą do użycia tylko raz.

Inwestorzy i startupowcy spotkają się na konferencji Infoshare 2022 już w październiku

Mam Startup jest Patronem Medialnym wydarzenia Infoshare 2022 – największej konferencji technologicznej w CEE, tworzącej ekosystem, w którym nowe technologie łączą się z biznesem. Konferencja odbędzie się w dniach 6-7 października w Gdańsku. Co roku biorą w niej udział tysiące uczestników. Wśród nich startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to 6 scen tematycznych, kilkuset prelegentów z całego świata, blisko 200 wystąpień i warsztatów.

Konferencja Infoshare to również platforma ułatwiająca kontakt startupom i inwestorom, którzy mogą na miejscu skorzystać z opcji matchmakingu oraz strefy Expo, a także spotkać się podczas półfinałów i finału Startup Contest. Na inwestorów czekają ponadto ekskluzywne wydarzenia: Sunset Leaders’ Boat Trip, Investors Meetup, Welcome Dinner oraz dostęp do strefy VIP. Startupy z kolei dostaną solidną dawkę wiedzy m.in. o skalowaniu biznesu, rozwoju, sprzedaży czy rozwoju w duchu CSR, które wygłoszą m.in. Bartek Pucek, Michał Sadowski z Brand24, Maciej Stępa ze Sprzedajfirme.com czy Magdalena Marzec z TooGoodToGo. Podczas Infoshare 2022 poznamy również finalistów Startup Contest.