Trzecia edycja Huge Innovators’ Map prezentuje duże organizacje otwarte na innowacje

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Trzecia edycja Huge Innovators’ Map prezentuje duże organizacje otwarte na innowacje

Udostępnij:

Opracowana przez zespół Huge Thing i PFR Ventures mapa ukazuje korporacje otwarte na współpracę ze startupami, a także preferowane przez nie formy kooperacji oraz oczekiwany poziom dojrzałości wspieranych projektów. Okazuje się, że na innowacje otwiera się coraz więcej dużych organizacji. Trzecia edycja mapy prezentuje nowe podmioty oraz większą elastyczność firm, które w większości przypadków dopuszczają kilka modeli współpracy ze startupami.

Ułatwić founderom współpracę z korporacjami

Większość dużych organizacji ma bardzo jasne sprecyzowane obszary oraz modele kooperacji z innowacjami, a także poziom dojrzałości startupu i opracowywanego przez nich rozwiązania. Właśnie te potrzeby i oczekiwania korporacji, na swojej Huge Innovators’ Map zebrał zespół Huge Thing, przy wsparciu PFR Ventures.

– To już trzecia edycja naszej mapy korporacji otwartych na współpracę ze startupami. Głównym jej celem jest ułatwienie founderom przygotowanie się do kooperacji z dużymi organizacjami, poprzez jasne sprecyzowanie ich oczekiwań i możliwości. Zaprezentowaliśmy zebrane informacje dotyczące preferowanego, przez korporacje, stopnia dojrzałości startupu, jak np. prototyp, MVP czy gotowy produkt, a także możliwą formę współpracy, do których zaliczają się m.in. inwestycje CVC, M&A, wdrożenia czy współpraca biznesowa – komentuje Monika Synoradzka, CEO Huge Thing.

Coraz więcej form współpracy

Jedną z najpopularniejszych globalnie form współpracy korporacji z innowacyjnymi spółkami, są inwestycje kapitałowe realizowane bezpośrednio przez te podmiotu lub przy wykorzystaniu wehikułów CVC. Ich celem jest nie tylko przekazanie środków na dalszy rozwój startupu, ale często także wdrożenie i wykorzystanie ich technologii w swojej działalności. Przykładem tego rodzaju działania jest marka H&M. Inwestując w 2018 roku 20 milionów dolarów w startup Klarna, szwedzka korporacja nie tylko liczyła na zysk finansowy, ale również planowała wdrożyć w swoich sklepach technologię Klarny umożliwiającą klientom zakupy z opcją płatności odroczonych, znanej jako Buy Now, Pay Later. Inwestycje kapitałowe to tylko jedna z form współpracy pomiędzy startupami i korporacjami. Szczególnie w 2023 roku, gdy rynek inwestycji CVC zdecydowanie zwolnił, co pokazuje raport Silicon Valley Bank ,,State of Corporate Venture Capital”, na popularności zyskały wszelkie inne możliwe formy kooperacji startupów z korporacjami.

– Jako Huge Thing od wielu lat współpracujemy z korporacjami w obszarze zarządzania innowacjami zarówno w obszarze strategii innowacji, jak i usprawniania procesów związanych z ich pozyskaniem. Dzięki temu obserwujemy z bliska wyzwania po obu stronach – zarówno wśród dużych organizacji, jak i startupów. Jednocześnie widzimy też, jak ta otwartość korporacji na współpracę ze startupami się zmienia, co jest bardzo dobrym sygnałem na rynku – komentuje Monika Synoradzka, CEO Huge Thing.

Pierwsza edycja mapy ukazywała 18 korporacji. Aktualnie jest ich 29. Co jeszcze ważniejsze, organizacje coraz częściej dopuszczają wiele form współpracy i nie zamykają się na kooperację tylko z firmami mającymi gotowy produkt. – dodaje Monika Synoradzka.

Trzecią edycję Huge Innovators’ Map opracowaną przez zespoły Huge Thing i PFR Ventures można bezpłatnie pobrać tutaj.

Czytaj także: