Uczestnicy VI edycji programu Szkoła Pionierów PFR rozpoczynają pracę nad tworzeniem startupów pozytywnego wpływu

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Uczestnicy VI edycji programu Szkoła Pionierów PFR rozpoczynają pracę nad tworzeniem startupów pozytywnego wpływu

Udostępnij:

50 uczestników Szkoły Pionierów PFR przez ponad 3 tygodnie będzie zdobywać wiedzę i pracować nad własnymi innowacyjnymi projektami startupów pozytywnego wpływu. Najlepsi autorzy i ich rozwiązania w listopadzie zawalczą o nagrody finansowe o łącznej wartości 110 tys. zł.

1 września w Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbyła się inauguracja programu, który już po raz szósty tworzy Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z partnerem strategicznym – Allegro. Tegoroczna edycja Szkoły Pionierów PFR ma charakter międzynarodowy. Wszystkie warsztaty będą prowadzone w języku angielskim przez międzynarodowych ekspertów w Warszawie i Pradze. Uczestnicy to zarówno osoby z Polski jak i z zagranicy. W tej edycji nie ma również ograniczenia wiekowego, a więc zgłosić się mógł każdy z potencjałem do opracowania innowacyjnych rozwiązań biznesowych. Docelowo absolwenci programu, czyli Pionierzy mają stać się współtwórcami startupów technologicznych.

Podczas Gali otwarcia VI edycji Szkoły Pionierów PFR uczestnicy mieli okazję zdobyć dodatkową wiedzę i zainspirować się wystąpieniami gości specjalnych. Wśród nich obecny był Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

– Cieszę się, że macie determinację by myśleć długoterminowo i średnioterminowo. Efekty tego, co dziś się zadzieje poznacie za jakiś czas – za rok, dwa, trzy. To, że tu jesteście oznacza, że macie pomysły, chcecie się czegoś nauczyć, szukacie nowych dróg. Szkoła Pionierów PFR temu służy – powiedział Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii.

– W obecnych czasach, kiedy zmiany technologiczne zachodzą z ogromną prędkością, a wyzwania związane z klimatem i zdrowiem stają się coraz bardziej palące, wsparcie dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorców jest kluczowe. Szkoła Pionierów PFR to nie tylko platforma edukacyjna, ale także przestrzeń, w której pomysły przekształcają się w realne rozwiązania, a marzenia o międzynarodowym sukcesie stają się osiągalne – mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Innowacji w PFR.

Oficjalna inauguracja programu

Paweł Borys, prezes PFR oraz Aleksandra Sroka-Krzyżak z Allegro oficjalnie zainaugurowali VI edycję programu, a Eliza Kruczkowska i Natalia Kupsik z Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR przedstawiły szczegółowy program tej edycji. Podczas Gali Otwarcia Jakub Rudy z Ambasady Czeskiej w Pradze opowiedział o potencjale współpracy biznesowej pomiędzy Polską a Czechami, a Weronika Czaplewska z Envirly wyjaśniła, jak stworzyć startup pozytywnego wpływu. Po zakończeniu gali otwarcia, uczestnicy wyruszyli pod Warszawę na weekendowy bootcamp, który otwiera blok merytoryczny programu. Podczas wyjazdu uczestnicy wezmą udział w grach, które pozwolą na lepsze poznanie się i połączenie w zespoły, w których będą tworzyć swoje startupy. Od 4 września Pionierzy rozpoczną tygodniowe warsztaty w Warszawie, które zakończą się 8 września. Po tygodniowej przerwie, uczestnicy programu znów spotkają się w Warszawie, a po 2 dniach wyruszą do czeskiej Pragi, aby tam kontynuować prace nad swoimi rozwiązaniami.

– SzkoÅ‚a Pionierów PFR to niezwykÅ‚y program, który symbolizuje nasze zobowiÄ…zanie wobec przyszÅ‚oÅ›ci, innowacji i rozwoju przedsiÄ™biorczoÅ›ci. Jestem niezmiernie dumna, że jako Allegro wspieramy go i tworzymy wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju od samego poczÄ…tku. Tegoroczna edycja jest dla nas szczególnie wyjÄ…tkowa, ponieważ po raz pierwszy do programu mogÅ‚y doÅ‚Ä…czyć osoby z Czech i Ukrainy. Ten coraz bardziej miÄ™dzynarodowy charakter SzkoÅ‚y Pionierów z jednej strony, a z drugiej – miÄ™dzynarodowy rozwój grupy Allegro podkreÅ›la, że polska innowacyjność ma ogromny potencjaÅ‚ do zdobywania serc klientów zarówno w Polsce, jak i za granicÄ… – mówi Aleksandra Sroka-Krzyżak, VP, Strategy and Corporate Development w Allegro.

Jak będzie wyglądać udział w programie Szkoła Pionierów PFR?

Budowanie zespołu, tworzenie modelu biznesowego, walidowanie pomysłów, prototypowanie, sprzedaż czy pozyskiwanie finansowania na projekt – to tylko niektóre kompetencje i umiejętności biznesowe, jakie mają szansę zdobyć uczestnicy programu. Nad wartością merytoryczną warsztatów będzie czuwać Rada Programowa, w składzie której są: Eliza Kruczkowska – PFR, Aleksandra Sroka-Krzyżak – Allegro, Marta Mikliszańska – Allegro, Olaf Żylicz – WSB Merito, Vaclav Ryslink – Kaya VC.

Po intensywnym czasie spędzonym podczas warsztatów, Pionierzy zdobędą solidne podstawy do dalszej pracy zespołowej nad rozwojem swoich projektów i odpowiednie przygotowanie do Gali Finałowej, która odbędzie się 24 listopada w Warszawie.

Program realizowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego – Allegro oraz PFR Ventures. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Mam Startup, Dziennik Gazeta Prawna i 300 gospodarka.

 

Rusza VI edycja Szkoły Pionierów PFR. Na najlepszych czekają nagrody o łącznej wartości ponad 100 tys. zł

V edycja Szkoły Pionierów PFR zakończona. Na podium stanął zespół Ensigo