V edycja Szkoły Pionierów PFR zakończona. Na podium stanął zespół Ensigo

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Szkoła Pionierów PFR – gala finałowa

Udostępnij:

Gala finałowa piątej edycji Szkoły Pionierów PFR za nami. Tegoroczna odsłona wydarzenia poświęcona była tematom zdrowia i klimatu, a finał zdominowały medtechowe rozwiązania. Zwycięzcy – zespół Ensigo – tworzą domowy test do badania płodności mężczyzn.

50 tysięcy złotych grantu na stworzenie swojego projektu otrzymali zwycięzcy V edycji Szkoły Pionierów PFR, organizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju i Allegro. Tegoroczna edycja poświęcona była dwóm tematom – medtechowi i rozwiązaniom ekologicznym, a do finału zakwalifikowało się osiem rozwiązań: 6 związanych z medycyną, a dwa z klimatem.

Poza grantami dla trzech najlepszych projektów nagrodą dla finalistów jest udział w zagranicznym wyjeździe biznesowo-szkoleniowym do Helsinek, w ramach którego wezmą udział m.in. w konferencji Slush!

Uczestnicy Szkoły Pionierów PFR

Na scenie pojawiły się następujące projekty:

  • Bimly – Platforma łącząca producentów z projektantami poprzez wirtualny magazyn produktów budowlano-konstrukcyjnych.
  • Stratolite – Rozwiązanie ułatwiające dostęp do obrazów satelitarnych i lotniczych, zwiększające ich dostępność, jakość i obniżając koszty.
  • DigitalSzpital – aplikacja redukująca liczby zakażeń szpitalnych dzięki użyciu visual AI, przetwarzająca obrazy w czasie rzeczywistym, aby pomagać personelowi medycznemu w zachowaniu procedur mycia i dezynfekcji rąk.
  • Micronose – Personalizowana terapia przeciwalergiczna oparta o bioterapeutyki (probiotyki/postbiotyki) oraz mikrobiom pacjenta.
  • Ensigo – Łatwo dostępne narzędzie do samodzielnego badania jakości nasienia wykorzystujące AI. Umożliwiające przeprowadzenie badań wysokiej jakości w domu.
  • Care2Move – Aplikacja rehabilitacyjna dla osób po amputacji kończyn (nauka chodu, fizjoterapia funkcjonalna) z dostępem do konsultacji live z fizjoterapeutą.
  • Spectum – Aplikacja do diagnozy złośliwości nowotworów piersi dla szpitali, która połączona jest z bazą danych integrującą różne zbiory danych i pozwala na doskonalenie modelu AI
  • Emote – Prosty test diagnostyczny z krwi, który pozwoli na skrócenie oceny skuteczności danego leku antydepresyjnego u pacjenta z 8 do 2 tygodni.

Zwycięzca Szkoły Pionierów PFR

Zwycięzcą tegorocznej Szkoły Pionierów PFR został zespół Ensigo, a wyróżnienia i granty o wysokości 30 tysięcy złotych przyznano startupom Emote i Micronose.

Jeden z członków jury, Łukasz Dziekoński, założyciel i prezes funduszu VC Montis Capital, postanowił przyznać osobiste wyróżnienie zespołowi Spectum – a będzie to seria networkingowych i biznesowych spotkań ze spółkami portfelowymi funduszu.

Czym jest Szkoła Pionierów PFR?

Szkoła Pionierów PFR to mający już pięć lat program edukacyjny i venture buildingowy skierowany do początkujących wizjonerów i przedsiębiorców technologicznych. W trakcie programu uczestnicy tworzą zespoły i biorą udział w profesjonalnych warsztatach z udziałem czołowych ekspertów i doświadczonych startuperów, którzy dzielą się z nimi swoją wiedzą biznesową i spostrzeżeniami.

Pięć edycji Szkoły Pionierów PFR ukończyło już łącznie 250 osób, które w czasie programu połączyły się w tworzące nowe firmy zespoły. Absolwenci na rozwój swoich startupów (wśród których są m.in. Jutro Medical, HearMe, VividQ czy Pora na Pola) pozyskali z rynku w sumie ponad 180 mln zł finansowania.

– Każdą edycję Szkoły Pionierów PFR tworzymy w oparciu o dokładne analizy, dostosowując tematykę projektów do aktualnych potrzeb rynkowych i trendów. Zależy nam, żeby uczestnicy tworzyli rozwiązania, na które jest zapotrzebowanie, maksymalizując ich szanse na rozwój własnego start-upu. Jak pokazują dane, osiągamy swój cel – mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.

Relacja wideo z Gali Finałowej dostępna jest pod tym linkiem.

Przeczytaj również

? Polacy tworzą inteligentny kompostownik, w którym dżdżownice przetwarzają odpady. Poznajcie Dżo

? Stworzyliśmy startup w dwa tygodnie, a w pierwszych dniach mieliśmy już klientów – Michał Kruszyński i Mateusz Gołębiewski (ZNIKA)

? Grzegorz Pasternak (Farmstarter): Dzięki warsztatom PFR spotkaliśmy się i odkryliśmy, że nasze zainteresowania uzupełniają się i może powstać z tego ciekawy pomysł na biznes