Unia Europejska bierze się za kryptowaluty. Ogłoszono pierwszy w historii plan regulacji tego rynku

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Unia Europejska bierze się za kryptowaluty. Ogłoszono pierwszy w historii plan regulacji tego rynku

Udostępnij:

24 września Unia Europejska przedstawiła plan regulacji rynku związanego z kryptowalutami. W planach jest nie tylko objęcie bitcoina regulacjami finansowymi ale również stworzenie europejskiego konkurenta dla Apple Pay. Według specjalistów zapowiadane zmiany wstrzymują również rozwój Libry – kryptowaluty Facebooka.

– Już od pewnego czasu wskazywaliśmy, że rozważamy możliwość stworzenia ram regulacyjnych dla kryptoaktywów. UE będzie pierwszą jurysdycją, która to zrobi. Chcemy innowacji, ale też ograniczenia ryzyka – powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Zaproponowane zabezpieczenia obejmują wymogi kapitałowe, utrzymywanie aktywów, obowiązkową procedurę skargi dostępną dla inwestorów oraz prawa inwestora przysługujące mu wobec emitenta. Eminenci aktywów kryptowalutowych i dostawcy usług w UE, będą musieli zarejestrować się jako osoby prawne i posiadać siedzibę w jednym z państw członkowskich.

– Powinniśmy aktywnie przystosować się do transformacji cyfrowej, nie zapominając o ograniczaniu wszelkich ewentualnych zagrożeń. Taki jest cel dzisiejszego pakietu. Innowacyjny, cyfrowy, jednolity rynek finansowy przyniesie korzyści mieszkańcom Europy i będzie miał kluczowe znaczenie dla ożywienia gospodarczego w Europie, oferując konsumentom lepsze produkty finansowe a przedsiębiorstwom nowe kanały finansowania – powiedział, cytowany przez serwis tokeneo.com, Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE.

Jak zapowiedział Dombrovskis proces legislacyjny potrwa przynajmniej rok, a prawdopodobnie nawet dłużej.

Apple i Facebook

Dodatkowo Unia Europejska chciałaby stworzyć własny system płatności, który mógłby konkurować z Apple Pay. Dombrovskis w rozmowie z Rzeczpospolitą przyznał, że Unia ma już inicjatywę 16 banków, z udziałem Komisji Europejskiej i EBC, są to instytucje finansowe z Niemiec, Belgii, Francji, Holandii i Hiszpanii. Własny system płatności spowodowałby, że klienci z europy chcąc dokonać transakcji między państwami, nie będą musieli wybierać pomiędzy rozwiązaniami Visy lub MasterCard.

Nowe przepisy z pewnością wstrzymają rozwój Libry, kryptowaluty Facebooka. Przypomnijmy, że Unia Europejska, jak i poszczególne jej kraje pod koniec zeszłego roku bardzo ostro wypowiedziały się na temat tej waluty. Unia Europejska stwierdziła, że nie chce Libry i zapowiedziała wtedy, że myśli nad stworzeniem własnej kryptowaluty.

– Ogłoszenie przez Facebooka planów wprowadzenia cyfrowej waluty o nazwie Libra w ciągu dwunastu miesięcy przyciągnęło znaczną uwagę, ale także silną opozycję na całym świecie. Decydenci przede wszystkim uznali, że inicjatywa ta rodzi pytanie, jak będzie wyglądał globalny system monetarny w erze cyfrowej i kto będzie go kształtował w przyszłości – napisano wtedy oświadczeniu Związku Niemieckich Banków.