Uruchomiliśmy centrum badawczo-rozwojowe i powitaliśmy inwestora na pokładzie. Podsumowanie roku Plantalux

Dodane:

Jakub Lachowski Jakub Lachowski

Uruchomiliśmy centrum badawczo-rozwojowe i powitaliśmy inwestora na pokładzie. Podsumowanie roku Plantalux

Udostępnij:

Grudzień 2020 roku kończyliśmy z przytupem, bo w tym czasie realizowaliśmy największych dotychczas projekt – 5500 lamp LED dla szklarni, która znajduje się w. Kazachstanie. Materiały do produkcji, które docierały do nas od dostawców liczyliśmy już nie tylko w tonach, ale i kilometrach. Ze względu na panującą wówczas epidemię COVID-19 musieliśmy przeorganizować produkcję i rozpocząć pracę w trybie dwuzmianowym, tak aby wszyscy pracownicy czuli się komfortowo i bezpiecznie.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Początek 2021 roku przywitał nas niestety niemiło, bowiem każdego tygodnia otrzymywaliśmy informacje o odwoływanych lub po raz kolejny przekładanych imprezach targowo-wystawienniczych. Kluczowym elementem w naszej branży są osobiste spotkania, a wydarzenia branżowe od zawsze były nieodzownym elementem pozyskiwania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń.

Wyszliśmy w stronę klientów

Nasze lampy LED z powodzeniem doświetlają uprawy w 12 krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Jeżeli branża nie mogła spotkać się na targach, w takim razie to my musieliśmy wyjść z inicjatywą i odwiedzić naszych ówczesnych i przyszłych klientów. Brak połączeń lotniczych był pewnym problemem, który mimo wszystko dało się przezwyciężyć, po prostu wsiadając w samochód i ruszając w drogę.

W ten sposób miasto za miastem, kraj za krajem spotkaliśmy się z naszymi partnerami w Czechach, Szwajcarii, Serbii, Macedonii Północnej, Grecji, Bułgarii, Niemczech i Niderlandach.

Uruchomiliśmy centrum badawczo-rozwojowe

Z jednej strony byliśmy nieustannie w ruchu pomiędzy kolejnymi krajami. Z drugiej rozwijaliśmy się również na miejscu – postanowiliśmy uruchomić własne uprawy, całkowicie odcięte od świata zewnętrznego, gdzie moglibyśmy jeszcze szybciej testować nowe rozwiązania.

W ten sposób powstało nasze małe indoorowe centrum badawczo-rozwojowe. Składa się ona z dwóch niezależnych pomieszczeń gdzie kontrolujemy fotoperiod, intensywność oświetlenia, temperaturę i wilgotność powietrza, stężenie dwutlenku węgla, ruch powietrza oraz od strony pożywki pH i EC wejściowe i wyjściowe. Co więcej każda roślina może być podlewana do 24 razy dziennie. W ten sposób kontrolujemy środowisko uprawowe 24 godziny na dobę aby uczyć się jeszcze szybciej.

Inwestor na pokładzie

W połowie listopada podpisaliśmy term sheet z JR Holdin ASI S.A., zgodnie z którym JR Holding zainwestuje w naszą działalność kwotę 5,4 mln zł i obejmie 15% udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. Wejście inwestora pozwoli nam na umocnienie pozycji na aktualnie obsługiwanych rynkach oraz wejście na nowe i bardzo perspektywiczne.

Na styczniowych Targach Sadownictwa i Warzywnictwa planujemy pokazać nasza nową serię lamp LED do doświetlania roślin w uprawach szklarniowych oraz komputer klimatyczny, który znajdzie się w naszej ofercie od 1 kwartału 2022 roku.

Autor: Jakub Lachowski, dyrektor zarządzający Plantalux

Przeczytaj również O biznesie w Kazachstanie i innych egzotycznych destynacjach rozmawiamy z twórcami startupu Plantalux