Ewa Chronowska, CEO Vestbee i Generalny Partner Next Road Ventures zauważa znaczący postęp rozwoju ekosystemu, inwestycji VC i liczby startupów, które z powodzeniem pozyskały finansowanie. „Region CEE odnotował znaczący wzrost w ostatnich latach, z rekordowym wzrostem inwestycji venture capital na niespotykanych poziomach, przyciągając liczne fundusze VC z całej Europy i coraz częściej ze Stanów Zjednoczonych” – podkreśla Ewa Chronowska.
Spadki we wzrostach
Mimo że finansowanie VC osiągnęło rekordowe poziomy, można zauważyć że 2022 rok był punktem zwrotnym dla ekosystemu, ze spadkiem tempa wzrostu inwestycji w porównaniu z 5,4 mld EUR w 2021 i 2,2 mld EUR w 2020 roku. „Dane pokazują, że po rekordowym 2021 roku, kiedy inwestycje VC w CEE podwoiły się, 2022 rok był momentem definiującym zarówno globalny, jak i regionalny krajobraz VC, sygnalizując koniec okresu szybkiego wzrostu, obserwowanego w poprzednich latach” dodaje Ewa Chronowska.
Paweł Maj, Dyrektor Inwestycyjny Warsaw Equity Group, również potwierdza pogarszające się nastroje inwestorów. „Między II kwartałem 2020, a II kwartałem 2022 globalne inwestycje venture capital osiągnęły rekordowo wysoki poziom, który może być porównany tylko do bańki internetowej z 1999-2000 roku. Najbliższe lata będą okresem powrotu do normalności. Trend spadkowy inwestycji VC, mniejszych rund i niższych wycen będzie kontynuowany, zwłaszcza w najbliższych latach 2023 oraz 2024”.
Wyceny pre-seed i SaaS wciąż mocne
Zmiany te już teraz mają wpływ na wyceny prywatnych startupów i firm technologicznych, szczególnie w rundach późniejszych, gdzie zauważalny jest większy spadek wycen. Obecnie tylko rundy pre-seed są wyceniane powyżej poziomu sprzed pandemii globalnie i w regionie CEE.
CEE SaaS Index, narzędzie benchmarkingowe do wycen SaaS stworzone przez Vestbee i Warsaw Equity Group, utrzymuje się powyżej poziomów sprzed pandemii i nie odnotował jeszcze dramatycznego spadku. „Jest to spowodowane tym, że wyceny notowanych spółek SaaS w regionie CEE były znacznie niższe niż ich odpowiedników z USA. Ponadto, mediana mnożników przychodów notowanych spółek SaaS w USA gwałtownie spadła o 66% od rekordowego poziomu w II kwartale 2021 roku i obecnie wynosi około 6,5, znacznie poniżej poziomów sprzed pandemii” – dodaje Paweł Maj.
Idzie posucha…
Według ekspertów, startupy i fundusze VC powinny przygotować się na trudny okres: – Podczas gdy mierzymy się z nowymi wyzwaniami i niepewnościami, trudno przewidzieć, jak rynek VC będzie się rozwijał w nadchodzących miesiącach i latach. Chociaż najlepsze zespoły nadal będą w stanie pozyskiwać kapitał, będzie to proces bardziej wymagający, a wiele firm może mieć trudności w przetrwaniu. To będzie również okres wyzwań dla funduszy VC, które będą również miały trudności w pozyskiwaniu środków na nowe fundusze, co pogłebi ogólny spadek inwestycji. Niemniej pojawi się także wiele nowych okazji inwestycyjnych, więc w najlepszej sytuacji są nowe fundusze – dodaje Ewa Chronowska.
– W obliczu nowych wyzwań i niepewności trudno jest przewidzieć, jak rynek będzie się rozwijał w nadchodzących miesiącach i latach. Tempo nowych inwestycji zwalnia, wyceny podlegają korekcie, a fundusze VC stają się coraz bardziej ostrożne i selektywne w swoich inwestycjach. Chociaż najlepsze zespoły nadal będą w stanie pozyskiwać kapitał, będzie to bardziej wymagający proces, a wiele firm może mieć trudności w przetrwaniu. To będzie również okres wyzwań dla funduszy VC, które będą również miały trudności w pozyskiwaniu środków na nowe fundusze, co pogłębi ogólny spadek inwestycji. Niemniej jednak, pojawią się także nowe możliwości inwestycyjne, zwłaszcza dla nowo powstałych funduszy VC, które rozpoczynając okres inwestycyjny. One są w najlepszej sytuacji – dodaje Ewa Chronowska.
…
O bieżącej sytuacji ekosystemu startupowego i prognozach na kolejne miesiące posłuchacie również w jednym z najnowszych odcinków naszego podcastu Co upadek SVB mówi nam o kondycji startupów.