Vinted pierwszym litewskim jednorożcem

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Vinted pierwszym litewskim jednorożcem

Udostępnij:

Aplikacja do sprzedaży używanych ubrań – Vinted osiągnęła wycenę na poziomie ponad miliarda dolarów. Tym samym stała się pierwszy litewskim jednorożcem. Podczas ostatniej rundy finansowania spółka zebrała 140,9 mln dolarów, przy wspomnianej wycenie.

Głównymi inwestorami przy wspomnianej rundzie finansowania byli Lightspeed Venture Partners. Jednocześnie spółkę po raz kolejny zainwestowali też Sprints Capital, Insight Venture Partners, Accel i Burda Principal Investments. Zebrane fundusze mają zostać przeznaczone na rozwój usługi w Europie oraz rozbudowę platformy.

Startup powstał 11 lat temu i obecnie działa na 11 rynkach, na których ma blisko 25 mln zarejestrowanych użytkowników. Założyli go Mildy Mitkute i Justas Janauskasa, a na pomysł wpadli chcąc pozbyć się starych ubrań z własnej szafy. Vinted jest jedną z najpopularniejszych w Europie aplikacji do kupna i sprzedaży używanych ubrań. Obecnie firma zatrudnia 300 pracowników. Według wstępnych obliczeń w 2019 roku za pośrednictwem aplikacji zostaną sprzedane ubrania za kwotę 1,3 miliarda euro.

W 2016 roku firma przeżywała trudny okres, była nawet bliska bankructwa. Z pomocą przyszli jednak inwestorzy, którzy uratowali projekt. Po tej inwestycji do zespołu Vinted dołączył obecny CEO firmy – Thomas Plantenga (dołączył z ramienia inwestorskiego). To właśnie on postanowił obniżyć koszty publikacji ogłoszeń w serwisie i właśnie dzięki temu firma ponoć osiągnęła tak ogromny sukces.

Drugi jednorożec wśród krajów bałtyckich

Vinted nie jest pierwszym jednorożcem wśród krajów bałtyckich. Pierwszym w tym regionie unicorem został Bolt. Natomiast obecnie na świecie istnieją 494 startupy warte ponad miliard dolarów. Takie dane opublikował w połowie tego miesiąca Hurun Research Institute (HRI).

Terminu „unicorn” użyła po raz pierwszy w 2013 r. Aileen Lee. Od tego czasu każda innowacyjna spółka marzy o tym, by nosić dumne miano jednorożca. HRI podaje, że przeciętny jednorożec ma 7 lat i jest wart 3,4 mld dolarów. Wartość jednorożców wynosi w sumie aż 1,7 biliona dolarów. Nie wszystkie jednorożce zarabiają pieniądze. Spora część z nich je traci biegnąc na oślep za wzrostem wartości. Jeden unicorn na cztery to firma działająca w handlu lub finansach. Jednorożce zajmujące się e-commerce lub fintechem wyceniane są na ponad 523 mld dolarów. Stanowią one ok. ⅓ wartości wszystkich startupów wartych obecnie co najmniej miliard dolarów.

Hurun Research Institute podaje, że te 494 startupów pochodzi z 24 różnych krajów, a 5 pierwszych miejsc to:

  1.     Chiny (206),
  2.     USA (203),
  3.     Indie (21),
  4.     Wielka Brytania (13),
  5.     Niemcy i Izrael (po 7).

Eksperci mówią, że aby biznes miał szansę stać się jednorożcem, jego właściciel potrzebuje szczególnego genu przedsiębiorczości. Równie ważna jest ciekawość świata i pasja. Pierwszym krajem europejskim w rankingu, w którym pojawiają się jednorożce jest Londyn, plasujący się dopiero na 20 pozycji.

Polska niestety musi jeszcze trochę poczekać na swojego jednorożca, ale według specjalistów bardzo blisko wyceny ponad miliarda dolarów są Booksy, Brainly i DocPlanner.