Kryptowaluta Libra, oparta o technologię blockchain, ma działać w oparciu o platformę Calibra. Dzięki niej osoby nie posiadające dostępu do tradycyjnych usług bankowych mają dokonywać wygodnych płatności internetowych.
Według twórców platformy Libra miała być wspierana finansowo przez grupę partnerów zrzeszonych w konsorcjum Stowarzyszenie Libra, w którym funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt różnych firm i instytucji. Do najbardziej znanych z nich należą: Visa, Mastercard, PayPal, Lyft, Spotify, PayU a także Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.
Libra wywołuje kontrowersje
W czerwcu Senat USA oznajmił, że przeprowadzi własne dochodzenie, aby sprawdzić, czy Libra nie będzie zagrażać prywatności i bezpieczeństwu użytkowników. Z kolei pracownicy Komisją Finansów Kongresu USA skierowali do kierownictwa Facebooka oficjalny list, w którym nakłaniali do zaprzestania prac nad uruchomieniem Libry. Dalsze zastrzeżenia wystosował prezes amerykańskiego Banku Centralnego.
Do obaw Amerykańskich władz, dołączyły w sierpniu tego roku wątpliwości Unii Europejskiej, która zapowiedziała rozpoczęcie dochodzenia w sprawie uruchomienia kryptowaluty Libra.
Instytucje regulacyjne UE zbadają, czy przyzwolenie na realizację tego pomysłu, nie spowoduje ograniczenia konkurencji w branży cyfrowych finansów, oraz czy nie narazi użytkowników na niebezpieczeństwo związane z przetwarzaniem danych.
W ubiegłym miesiącu z kolei Francja i Niemcy wystosowały starania o zablokowanie wprowadzenia Libry na obszarze wspólnoty europejskiej.
Najwięksi partnerzy Libry rezygnują
Obawy światowych instytucji regulacyjnych nie pozostały bez wpływu na reakcje najważniejszych partnerów projektu. Na nieszczęście dla Facebooka, ci ostatni zaczęli się wycofywać ze współpracy.
Jako pierwsza decyzję o rezygnacji z uczestnictwa w przedsięwzięciu podjęła platforma płatnicza PayPal. Po niej wycofały się Visa, Mastercard, eBay oraz Stripe.
W komunikatach prasowych niektóre z firm, np Stripe i Visa, podkreślały, że przyczyną ich odejścia jest chęć koncentracji na innych projektach. Ale pojawiają się też sugestie o konieczności wyjaśnienia wszelkich zastrzeżeń wystosowanych pod adresem Facebooka.
Jednocześnie rezygnujący partnerzy są zgodni co do tego, że w przyszłości widzą możliwość powrotu do współpracy.
Reakcja Facebooka na odpływ sojuszników
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, szef projektu Libra, David Marcus, napisał na Twitterze, że wycofanie wsparcia kluczowych partnerów, nie przesądza w dłuższej perspektywie o rezygnacji z projektu samych pomysłodawców. Niedługo mają pojawić się nowe informacje odnośnie losów kryptowaluty.
Inaczej na tę sprawę zapatrują się branżowe media, które spekulują, że w związku z zaistniałymi kłopotami, Libra może nie zostać wprowadzona do życia w połowie 2020 r. Rosną obawy, czy projekt w ogóle dojdzie do skutku.