W 2023 r. rynek restauracyjny w Europie będzie wart 25 mld dolarów. Wszystko dzięki e-platformom

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

platformy do zamawiania posiłków

Udostępnij:

Najnowsze badania firmy Deloitte na zlecenie Uber Eats wskazują, że w Paryżu i Londynie platformy do zamawiania jedzenia przyczyniły się do zwiększenia liczby zamówień w restauracjach o ponad 4%. W Warszawie i Madrycie o 1,5-2%.

W czterech powyżej wspomnianych stolicach e-platformy z branży gastronomicznej wygenerowały ponad 1,6 mln euro z dodatkowych posiłków sprzedanych w ciągu tygodnia.

Dzięki platformom do zamawiania posiłków warszawskie restauracje odnotowały 110 mln zł przychodu i 46 mln zł zysku.

Badanie dowodzi, że platformy do zamawiania posiłków zwiększyły zyski firm z sektora restauracyjnego o 285 mln euro, przy przychodach zwiększonych o 0,5 mld euro.

Progności szacują, że do 2023 r. rynek restauracyjny w Europie będzie wart 25 mld dol.

Jak dużo posiłków zamawiamy przez e-platformę?

Z serwisów tego typu korzystają m.in. niezależne restauracje. Posiłki zamawiane w nich online stanowiły około połowę, czyli 729 tys. zrealizowanych dodatkowych zamówień.

W ciągu ostatniego tygodnia około 80% osób w wieku 18-39 lat zamówiło posiłek przez dedykowaną do tego celu aplikację.

Jakie korzyści mają restauratorzy z aplikacji do zamawiania jedzenia?

Deloitte informuje, że nowe technologie pomagają restauracjom w dopasowaniu się do zmian preferencji konsumentów. Dzięki temu restauratorzy mogą lepiej wykorzystywać zasoby, stymulować rozwój i wprowadzać innowacje. Wzrost zainteresowania usługami zamawiania jedzenia z dowozem wynika głównie z funkcjonalności i wygody.

Autorzy ankiety podają, że tylko 1/3 restauracji w Londynie, Paryżu i Warszawie oferowała opcję dostawy przed nawiązaniem współpracy z platformą Uber Eats. W Madrycie zaś co druga restauracja miała możliwość dowozu.

Pojawienie się na rynku możliwości zamawiania posiłków przez internet, pomogło w rozwoju tego typu usług wielu nowym lokalom.

Jak działa Uber Eats?

Uber Eats to aplikacja mobilna, która łączy użytkowników z restauracjami oraz dostawcami oferującymi możliwość dowozu wybranego posiłku. W Uber Eats nie ma minimalnej kwoty zamówienia.

Od złożenia zamówienia, do przyjazdu kuriera upływa ok. 32 minuty. Trasę dostawcy można śledzić na bieżąco na mapie w aplikacji. Klient wie też, o której godzinie dotrze do niego dostawca. Opłata za jedzenie pobierana jest z podpiętej do aplikacji karty bankowej.

Ostatnio Uber Eats pojawił się także w Kielcach. Ale oprócz stolicy województwa świętokrzyskiego jest dostępny w 18 innych miastach w Polsce. Są to: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Łódź, Katowice, Lublin, Bydgoszcz, Toruń, Gliwice, Sosnowiec, Białystok, Szczecin, Zabrze oraz Rzeszów.