Ratunek bez barier, bo tak nazywa się aplikacja, została stworzona po to, by ratownicy medyczni mogli szybciej docierać do pacjentów. Media nieraz pisały o przypadkach, kiedy karetka przez szlabany nie mogła wjechać na teren zamkniętego osiedla. W efekcie ratownicy medyczni musieli brać cały potrzebny sprzęt w ręce i biec do pacjenta. Rozwiązanie od Treesat ma być rozwiązaniem tego problemu.
Jak podaje serwis cashless.pl aplikacja Ratunek bez barier jest testowana od kilku tygodni w Olsztynie. Administratorzy osiedli oraz producenci bram w porozumieniu ze startupem umieścili na szlabanach, bramach i drzwiach do klatek specjalne moduły, które łączą się z Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie, który zarządza uprawnieniami. Ratownik medyczny chcąc otworzyć konkretną barierę musi skorzystać ze specjalnego klucza, co za każdym razem jest rejestrowane.
– Misją Programu jest podejmowanie konkretnych działań na rzecz rozwiązania bariery jakie mają służby ratunkowe podczas dojazdu do zamkniętych osiedli (szlabany, bramy), oraz stworzenie platformy porozumienia i współpracy między różnymi podmiotami takimi jak: służby ratunkowe, samorząd, centrum kryzysowe, centra badawcze, stowarzyszenia, mieszkańcy – czytamy na stronie aplikacji.
Piaskownica blockchain
Technologia blockchain większości z nas kojarzy się z branżą fintechową. Przykład startupu z Olsztyna pokazuje jednak, że można ją wykorzystywać nie tylko w przypadku finansów. Z pewnością podobnie zaskakujących projektów będzie z czasem przybywać zwłaszcza, że przedstawiciele firm technologicznych mają teraz bardzo ciekawe narzędzie do rozwoju swoich pomysłów. Mowa o piaskownicy technologicznej od PKO Banku Polskiego – Sandbox Blockchain.
Piaskownica blockchain skierowana jest do firm, w tym startupów, które chcą rozwijać produkty lub usługi oparte na technologii blockchain lecz nie dysponują odpowiednim środowiskiem testowym. Dzięki temu twórcy innowacyjnych rozwiązań mogą w bezpiecznych warunkach przetestować swoje rozwiązanie i skonsultować je pod kątem prawniczym.
– Wypracowanie kolejnych użytecznych i powszechnie stosowanych rozwiązań opartych o blockchain jest jedynie kwestią czasu. Będąc liderem polskiego sektora finansowego, zaangażowaliśmy się w budowę usługi trwałego nośnika opartej o tę technologię i w ciągu dwóch lat zaoszczędziliśmy blisko 20 mln zł. Poszukując kolejnych praktycznych zastosowań, uruchamiamy piaskownicę, w ramach której młode firmy współpracujące z PKO Bankiem Polskim będą mogły skorzystać z nieodpłatnych zasobów chmurowych i wsparcia biznesowego. Głęboko wierzę, że nowe technologie są podstawą współczesnego i nowoczesnego biznesu – mówi Adam Marciniak, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego.
Przeczytaj także: „Zamierzamy napędzić rynek technologii blockchain”. PKO Bank Polski o programie Sandbox Blockchain