W Warszawie 4 ukraińskie startupy zdobyły nagrody podczas Demo Day by Kyiv Tech Hub

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

W Warszawie 4 ukraińskie startupy zdobyły nagrody podczas Demo Day by Kyiv Tech Hub

Udostępnij:

W czwartek 30 listopada w Warszawie odbyła się konferencja Demo Day by Kyiv Tech Hub, której organizatorem była Fundacja Fundusz Współpracy, w ramach projektu Polish-Ukrainian Startup Bridge. Od 2018 roku wydarzenie odbywało się w Kijowie, ale w związku z agresją rosyjską już drugi rok z rzędu wydarzenie gromadzi uczestników w murach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

Demo Day by Kyiv Tech Hub to konferencja, podczas której ukraińskie startupy prezentują swoje projekty na scenie przed polskimi i międzynarodowymi inwestorami, akceleratorami oraz innym uczestnikami polskiego i unijnego ekosystemu startupowego. W tym roku wytypowano 10 startupów, które w roku 2023 wzięły udział w programie preakceleracyjnym Polish-Ukrainian Startup Bridge i każdy otrzymał z projektu po 10 000 zł na rozwój.

Konferencja rozpoczęła się od przemówienia powitalnego prezesa GPW Tech S.A., pana Witolda Wilińskiiego; pani Jadwigi Emilewicz, sekretarz stanu i pełnomocnika rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej); Oleksandra Romanyshya, szefa cyfryzacji w Narodowej Radzie Odbudowy Ukrainy, Dar’i Chayki – kierownika działu rozwoju gospodarczego i innowacyjnego w Krajowym Biurze Własności Intelektualnej i Innowacji Ukrainy, oraz Łukasza Wawaka, manager Polish-Ukrainian Startup Bridge.

Również podczas wydarzenia odbył się panel dyskusyjny na temat „Wymyślenie Ukrainy na nowo: jak możemy przyczynić się do budowy zrównoważonego ekosystemu startupów dla innowacyjnego państwa?”. Panel był moderowany przez Mike Khaletsky’ego, Eksperta Wiodącego Polish-Ukrainan Startup Bridge, wśród uczestników byli minister Jadwiga Emilewicz, Roman Nikitov – prezes ICU Ventures, Vadym Melnyk – prezes Dronehub oraz prezes Witold Wiliński – prezes GPW Tech S.A.

W 2023 roku zwycięzcami Demo Day by Kyiv Tech Hub zostali:
I miejsce – Spendbase – startup otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 15.000 PLN od Fundacji Fundusz Współpracy.
II miejsce – INPUT SOFT – startup nagrodę pieniężną w wysokości 10.000 PLN od ICU Ventures.
III miejsce – Pleso Therapy – startup otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 PLN od Capital Kinetics.
Nagroda rzeczowa – Platforma AR – startup otrzymał nagrodę w wysokości 20.000 PLN w ramach usług marketingowych i prac nad rozwojem produktu od DigiWay Media.

Sofia Shcherbeniuk, kierownik ds. rozwoju partnerstwa w Spendbase. Źródło: materiały prasowe

– Konferencja Demo Day by Kyiv Tech Hub w Warszawie to miejsce promocji ukraińskich startupów na skalę Polski i Europy Środkowej. Projekt ten z roku na rok zyskuje na popularności i jest prawdziwym reprezentacją ukraińskich technologii – w wydarzeniu wzięło udział: 79 przedstawicieli startupów, 39 przedstawicieli funduszy Venture Capital i 10 przedstawicieli akceleratorów. O zwycięstwie decydowały punkty z oceny jury, przy czym ogromne znaczenie miały wyjątkowe cechy premiowanych zespołów. Spendbase to startup, który szybko i profesjonalnie rozwinął się w niewiarygodnie krótkim czasie. INPUT SOFT wdraża realne innowacje na bardzo konserwatywnym rynku lotniczym. Pleso Therapy zapewnia bardzo potrzebny impact w dziedzinie problemów psychicznych. Zdobywca nagrody rzeczowej, Platforma AR, to również rozwiązanie pozytywnego wpływu, które podczas współpracy z nami przeszło istotne zmiany – Łukasz Wawak, szef Polish-Ukrainan Startup Bridge.

Źródło: materiały prasowe

W części głównej konkursu pitchingowego startupu udział wzięli:

● AR Platform – irma opracowuje rozwiązanie (sprzęt + oprogramowanie) mające na celu dać odpowiedź na problem kończyn dolnych spowodowany cukrzycą. Ponadto rozwiązanie może być stosowane w celach rehabilitacyjnych (po certyfikacji).
Playmanity – spółka rozwija produkt, którego celem jest zmiana dotychczasowego modelu biznesowego tworzenia gier wideo. Rozwiązanie Playmanity umożliwia fanom gier niezależnych pośrednie finansowanie twórców poprzez interakcje z reklamami w grach.
PGBLDR – firma opracowała internetowy silnik generowania stron internetowych (landingpage) i silnik cyfrowych kampanii reklamowych zarówno dla klientów B2B, jak i B2C. Produkt pomaga usprawnić testy A/B landing page, a także zwiększyć efektywność cyfrowych kampanii reklamowych.
Vacuum Gravity Energy – spółka rozwija mobilne rozwiązanie sprzętowe w sektorze Zielonej Energii, które pozwalają na przetwarzanie wahań ciśnienia atmosferycznego na użyteczną energię elektryczną.
Capsule – firma opracowuje rozwiązanie, dzięki któremu smartfon staje się osobistym stylistą. Następnie pomaga stworzyć wyselekcjonowaną garderobę zarówno na podstawie istniejących elementów garderoby, jak i rekomendacji nowych zakupów.
Pleso Therapy – firma prowadzi platformę zarządzania zdrowiem psychicznym, łączącą klientów B2C ze specjalistami zajmującymi się zdrowiem psychicznym. Pleso może pochwalić się wysokiej sumaryczną wartością transakcji na poziomie ponad 300.000 USD na kilku kluczowych rynkach.
GrainMole – firma opracowuje rozwiązanie (sprzęt + oprogramowanie) umożliwiające kontrolę warunków podczas magazynowania i transportu zboża. Dzięki temu produktowi producenci zbóż i dostawcy usług logistycznych są w stanie ograniczyć straty powstałe na skutek nadmiernego wystawienia produktu na działanie wilgoci.
FinOK – firma opracowała rozwiązania do zarządzania przepływami finansowymi dla startupów i małych i średnich firm. FinOK zbudowało model sprzedaży B2B, w którym nie dociera bezpośrednio do małych i średnich przedsiębiorstw, lecz poprzez kanały sprzedaży banku komercyjnego.
Spendbase – firma opracowała rozwiązanie SaaS, które pozwala startupom i MŚP obniżyć koszty operacyjne (OPEX) poprzez inteligentne zarządzanie używanymi subskrypcjami i licencjami.
INPUT SOFT – firma opracowała internetowe rozwiązanie do zarządzania lotnictwem dla lotnisk i linii lotniczych. Podstawowe moduły produktu (zarządzanie zasobami, zarządzanie danymi) pozwalają w płynny sposób usprawniać procesy offline.

Od lewej: Daniel Prędkopwicz – dyrektor BZP w Fundacji Fundusz Współpracy,
Zespół PUSB: Ihor Leshchuk, Łukasz Wawak, Oleksandra Karaban, Mykhailo Khaletskyi

Źródło: materiały prasowe

Demo Day by Kyiv Tech Hub organizowany był przez Fundację „Fundusz Współpracy” przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Polskiej Pomocy, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ICU Ventures, Capital Kinetics, Event Wallet i DigiWay Media.

Zobacz także

Co działo się na konferencji „Transformacja cyfrowa, a wyzwania nowoczesnej edukacji w XXI wieku”?

Znamy zwycięzców XII edycji programu edukacyjnego „Akademia Energii”