Przygotowane testy trafią w pierwszej kolejności do placówek medycznych, a ich przekazywanie będzie się odbywać w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia. Na ten moment firma nic nie wspomniała o planach przygotowania takich testów dla klientów prywatnych. W celu realizacji swojego planu spółka powołała Koalicję firm wspierających walkę z koronawirusem, które mogą wspierać spółkę finansowo, by testy mogły pozostać darmowe. Do akcji dołączył już PKO BP, Deloitte i ANG Spółdzielnia.
Na stronie firmy w oficjalnym komunikacie czytamy:
„W obliczu zagrożenia epidemicznego zespół Warsaw Genomics skoncentrował swoje wysiłki i zasoby na zapewnieniu dostępności testów molekularnych pozwalających na potwierdzenie lub wykluczenie aktywnego zakażenia koronawirusem. Od 20 marca br. możemy realizować do 1000 testów w kierunku SARS‑CoV‑2 w ciągu doby. Badanie realizowane jest metodą RT PCR w czasie rzeczywistym, zgodną z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.
Sprawne rozpoczęcie realizacji testów diagnostycznych możliwe było dzięki współpracy z resortem zdrowia, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu firm, które przeznaczyły środki finansowe na zakup testów i przekazały je na rzecz wsparcia polskich szpitali i placówek medycznych. Tym samym oddolnie zainicjowana została Koalicja firm wspierających walkę z koronawirusem w Polsce.
Jako lekarze i diagności tworzący Warsaw Genomics, mamy świadomość, jak potrzebne jest dziś profesjonalne wsparcie diagnostyczne dla szpitali, placówek medycznych, a także dla personelu medycznego, który na pierwszej linii frontu od kilkunastu dni chroni społeczeństwo przed koronawirusem. Dlatego zachęcamy Państwa do włączenia się i wsparcie tego działania. Mogą Państwo to zrobić poprzez zakup testów i przekazanie ich na rzecz dla szpitali, placówek medycznych, a także dla personelu medycznego. Koszt 1 testu to 400 zł.”
Kto może zamówić testy?
- Stacja sanitarno-epidemiologiczna.
- Szpitale – lekarz może zlecić test dla pacjenta hospitalizowanego.
- Lekarze pracujący w szpitalu lub placówce medycznej dla siebie lub innego personelu medycznego, w przypadku objawów zakażenia lub po kontakcie z osobą zakażoną w miejscu pracy.
Aby zamówić testy przedstawiciele placówek medycznych muszą wypełnić specjalny formularz na tej stronie. Przedstawiciele firmy zachęcają do tego, aby przystąpić do Koalicji i zakupu testów diagnostycznych z przeznaczeniem dla szpitali, placówek i personelu medycznego. Dzięki zaangażowaniu darczyńców współtworzących Koalicję firm na rzecz walki z koronawirusem firma jest w stanie bezpłatnie realizować testy w kierunku SARS‑CoV‑2.
Warsaw Genomics nie pierwszy raz wspiera Polaków
Zespół Warsaw Genomics wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego założycielami są prof. Krystian Jażdżewski i dr hab. Anna Wójcicka. Obydwoje specjalizują się w dziedzinie onkogenetyki. Spółka prowadzi innowacyjne badania genetyczne.
W styczniu 2019 roku podczas Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) Warsaw Genomics poinformowało, że podpisał umowę z Bankiem Pekao S.A., na mocy której oba podmioty mają się strategicznie zaangażować w przeprowadzenie badań na raka na jak największej populacji dorosłych Polaków. Jest to największa tego typu akcja na świecie.
– Chcemy przebadać wszystkich Polaków. Jest to możliwe dzięki unikatowej, niespotykanie szybkiej i taniej metodologii wypracowanej w Warsaw Genomics. Na każde 100 przebadanych osób, ratujemy życie pięciu. Mamy nadzieję, że partnerstwo z Bankiem Pekao umożliwi nam dotarcie do wszystkich potrzebujących – powiedział wtedy prof. Krystian Jażdżewski.
Warsaw Genomics należą się wielkie brawa, bo od lat działa na rzecz zdrowia Polaków.
Natomiast dzięki obecnemu działaniu firmy walka z szalejącym koronawirusem może okazać się skuteczniejsza. Przypomnijmy, że na ten moment (23 marca) w Polsce mamy do czynienia z 684 potwierdzonymi zakażeniami i 8 przypadkami śmiertelnymi. Niestety wszystko wskazuje na to, że zwiększona liczba testów jeszcze podniesie te statystyki.