WeWork otwiera biuro w Warszawie. Zapytaliśmy dyrektora o plany firmy związane z Polską

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

WeWork, globalny twórca społeczności przedsiębiorców korzystających z work-
space’ów, wchodzi do Polski. Otwarcie biura w kultowym budynku CEDETu planowane jest na ostatni kwartał 2018. O plany z nim związane zapytaliśmy Mikhaila Konopleva, dyrektora generalnego WeWork na CEE.

 na zdj. Mikhail Konoplev | fot. mat. prasowe


WeWork rozpoczyna ekspansję w tej części Europy od Warszawy. Zapytaliśmy Mikhaila Konopleva, dyrektora generalnego WeWork na Europę Środkową i Wschodnią o powody tej decyzji oraz plany związane z Polską.

Why do you do what you do?

W ciągu ostatnich ośmiu lat zauważyliśmy, że świat pracy się zmienia. Nastąpiła zmiana ku nowemu sposobowi pracy, który skupia się znaczeniu. W rzeczywistości 51% naszych członków powiedziało nam, że ważne jest dobre życie, ale ponad połowa z nich chce mieć prawdziwy wpływ na świat. Tymczasem milenialsi dominują na rynku pracy i oczekują więcej od dotychczasowego życia zawodowego: chcą przestrzeni, tak, ale także społeczności i usług wspierających ich, gdy realizują te pasje.

WeWork to platforma dla tej nowej grupy pracujących, gromadząca ponad 240 000 członków na całym świecie oraz oferta usług zarówno fizycznych, jak i wirtualnych, które pomagają tej społeczności łączyć się i współpracować. WeWork ma obecnie ponad 250 fizycznych lokalizacji w 74 miastach i 22 krajach na całym świecie.

Dlaczego wybraliście Polskę na swoją następną lokalizację?

Polska była dla nas oczywistym wyborem z wielu powodów. Jest to jedna z największych i najszybciej rosnących gospodarek w Europie Środkowej, co jest dla nas ważnym czynnikiem przy wchodzeniu na nowy rynek. Widzieliśmy także duże zapotrzebowanie ze strony naszych obecnych członków na lokalizację w Polsce, co było dla nas bardzo interesujące. 

Polska jest niezwykle atrakcyjnym rynkiem dla międzynarodowych firm, dlatego uważamy, że nasi członkowie odniosą znaczne korzyści wynikające z tej lokalizacji, ponieważ będą mogli rozwijać swoją działalność globalnie. 

Warszawa, będąc stolicą, jest idealnym miastem do startu w Polsce. W Warszawie zarejestrowanych jest ponad 300 000 firm i ponad 3 000 startupów, więc uważamy, że nasi członkowie odnieśliby znaczne korzyści z obecnego w mieście ekosystemu. Warszawa jest niesamowicie rozległa, będąc domem dla ponad 1,7 miliona osób – największego miasta w Polsce. Jesteśmy bardzo podekscytowani otwarciem WeWork w Warszawie.

WeWork Sony Center Commons Berlin, Niemcy | fot. mat. prasowe

Warszawski WeWork będzie w legendarnej lokalizacji. Dlaczego tutaj?

Nasza pierwsza lokalizacja, Krucza 50, mieści się w samym centrum miasta, w budynku wybudowanym po raz pierwszy w 1947 roku, niegdyś Centralnym Domu Towarowym. Budynek jest jednym z najbardziej znanych i innowacyjnych budynków w kraju – uwielbiamy ten obiekt z jego historią i kulturą. To wspaniały początek dla firmy takiej jak nasza, która naprawdę buduje międzynarodową społeczność, ale także świętuje i odpowiada na lokalną kulturę. 

Ta dogodna lokalizacja znajduje się zaraz obok stacji metra Centrum, dzięki czemu nasi członkowie będą mogli z łatwością podróżować po całym mieście. Z firmami technologicznymi, innowatorami i ogromnymi markami komercyjnymi w sąsiednich budynkach, obszar ten jest idealny dla każdej rozwijającej się firmy.

Czy projekt biura odwołuje się do koncepcji architektonicznej lub historii budynku?

Chociaż nie mogę wypowiedzieć się na temat konkretnych elementów projektu, mogę powiedzieć, że we wszystkich naszych 250 otwartych lokalizacjach na całym świecie nasze wysiłki projektowe zawsze reprezentują regionalność i wykorzystują lokalne elementy. Jesteśmy również skoncentrowani na tworzeniu przestrzeni, które sprzyjają współpracy, więc wyobraźcie sobie duże przestrzenie wspólne, lounge i miejsca do spotkań. 

Ile osób i firm będzie mogło korzystać z tej przestrzeni?

W WeWork odwołujemy się do naszych użytkowników i firm jako członków, ponieważ WeWork to połączenie ludzi i społeczności. WeWork Krucza 50 będzie więc domem dla ponad 800 członków.

Wework Metropool Commons Amsterdam, Holandia | fot. mat. prasowe

Co znajdzie się w ofercie WeWork w Warszawie?

Podstawowo członkowie mają dostęp 24/7 do pięknej przestrzeni wraz z wi-fi, wszelkimi udogodnieniami i społecznością. Jednak nasi członkowie mają również dostęp do kilkudziesięciu wydarzeń w każdym tygodniu, które koncentrują się na nawiązywaniu kontaktów i rozwoju osobistym i zawodowym: rano możesz ćwiczyć jogę i podczas przerwy na lunch nauczyć się mandaryńskiego. Nasi community managerowie również sprawiają, że niejako ich biznesem jest poznanie każdego członka WeWork i nawiązanie z nimi odpowiedniego kontaktu, prawie tak samo jak kojarzenie firm ze sobą.

Członkowie WeWork są również w stanie połączyć się z naszą społecznością 240 000 członków dzięki naszej aplikacji oraz mają możliwość korzystać z fizycznych przestrzeni na całym świecie podczas podróży. Wiemy, że to działa, ponieważ ponad 50% naszych członków robiło ze sobą biznes, a 70% współpracowało w pewien sposób. 

Poza zapewnianiem członkom przestrzeni, społeczności i usług, zaczynamy również całkowicie zmieniać to, jak wyglądają dziś biura – od projektu, który obecnie widzisz w naszych filiach, po dane i technologię, które tworzymy, aby uczynić biura bardziej inteligentnymi (Powered by We) i lepszymi dla pracodawców i pracowników.

Kogo chcecie przyciągnąć do pracy w przestrzeni WeWork?

W WeWork naszymi członkami są zarówno duże firmy, jak i niezależni artyści, projektanci, pisarze, twórców aplikacji, małe i średnie firmy i wiele innych. Firmy technologiczne i startupy to zazwyczaj pierwsze firmy, które osiedlają się w naszych pomieszczeniach. Potem pojawiają się branże usługowe: PR, marketing, prawnicy, itp. Widzimy także większe firmy zrzeszone w WeWork, które kuszą innowacyjną atmosferą i najlepszą kulturą dla swoich pracowników z grupy millenialsów. Obecnie 25% członków WeWork pochodzi z dużych korporacji.

Czy planujecie otworzyć więcej lokalizacji w naszym kraju?

Kiedy szukamy nowych lokalizacji, zawsze słuchamy naszych członków. Przyglądamy się także głównym miastom i zdecydujemy, które z nich będą korzystne dla naszych członków. Wiemy, że posiadanie wielu hubów w danym kraju zapewnia dużą wartość dla członków. Jeśli spojrzysz na naszą trajektorię w Niemczech, na przykład, zobaczysz, że jesteśmy w Berlinie, Hamburgu, Frankfurcie i wkrótce w Monachium. Jest to model, który sprawdza się u nas, ale poczekamy na opinie naszych polskich członków przed wyjściem do nowych miast.

Ile osób planujecie zatrudnić w warszawskim biurze?

Zawsze zatrudniamy członków community team i innych key market leaders, ale nie mamy dokładnej liczby do podania w tej chwili.

To, co robimy teraz, to sprawianie że bycie członkiem WeWork oznacza więcej udanych biznesów i więcej miejsc pracy w Twoim mieście. Na przykład w raporcie, który właśnie opublikowaliśmy w zeszłym tygodniu z danymi ze Stanów Zjednoczonych, okazało się, że 45 procent firm członkowskich twierdzi, że WeWork pomógł przyspieszyć ich wzrost, a po trzech latach firmy rozwijające się w WeWork są o 12 procent bardziej skłonne do przetrwania, kiedy są narażone na ryzyko, w stosunku do firm rówieśniczych spoza ekosystemu. WeWork Economy tworzy w przybliżeniu 2x mnożnik ekonomiczny dla miast, co oznacza, że na każde 10 000 członków WeWork, powstaje dodatkowe 10 000 miejsc pracy poprzez pośrednie i indukowane wydatki.

Kiedy zaczniecie rekrutować zespół w Polsce?

Już zaczęliśmy!

Kiedy będzie oficjalne otwarcie przestrzeni?

Naszym celem jest otwarcie WeWork przy Kruczej 50 w czwartym kwartale tego roku.

Krąży wiele legend o Waszej firmie. Rozwiej przynajmniej jedną zagadkę – jakie są plany WeWork na następne 5 lat?

Rozwój społeczności WeWork i zmiana sposobu, w jaki ludzie pracują, bawią się i żyją, jest podstawą wszystkiego, co robimy. Technologia stała się wszechobecna, a coraz więcej ludzi przenosi się do miast, ale część tego poczucia wspólnoty faktycznie zatraciła się w całej tej technicznej komunikacji i masowej migracji. Mamy nadzieję, że na swój sposób WeWork może pomóc przywrócić część ludzkości z powrotem do miejsc pracy i do naszych miast poprzez połączenie i współpracę. To duży cel, ale o to nam chodzi!