Widzieć więcej: Scanway z dotacją 3,2 mln euro na teleskop o rozdzielczości poniżej 1 metra do satelity o wadze ok. 100 kg

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Widzieć więcej: Scanway z dotacją 3,2 mln euro na teleskop o rozdzielczości poniżej 1 metra do satelity o wadze ok. 100 kg

Udostępnij:

Działający w branży technologii obserwacyjnej z kosmosu Scanway zrealizuje wspólnie z Marble Imaging projekt SEMOViS, finansowany przez Europejską Agencją Kosmiczną ESA. Startup opracuje i dostarczy do mikrosatelity demonstracyjnego dwa teleskopy.

Powstanie konstelacja satelitów

Satelita demonstracyjny będzie wyposażony w teleskop o rozdzielczości (GSD) poniżej 1 metra na piksel w paśmie widzialnym (VIS), możliwe jest również doposażenie o instrument w paśmie podczerwonym (SWIR) z rozdzielczością poniżej 10 metrów na piksel. Cały satelita będzie ważył około 100 kilogramów. Przetwarzanie danych będzie wykonywane za pomocą opracowanych przez Marble Imaging i Scanway algorytmów. Uzyskane w ten sposób dane i analizy będą stanowić źródło informacji dla wielu klientów w Unii Europejskiej i na całym świecie.

– Wspólnie z Marble Imaging zamierzamy opracować pierwszą w Europie konstelację satelitów dostarczających multispektralne dane Ziemi o bardzo wysokiej rozdzielczości, czyli Very High Resolution (VHR). Dane VHR rejestrują więcej informacji i szczegółów, będąc pożądanym źródłem informacji dla kwestii związanych m.in. z bezpieczeństwem narodowym, strategiom związanym z adaptacją do zmian klimatu czy szybkim reagowaniem i łagodzeniem skutków katastrof. Dane tego rodzaju są często pozyskiwane od przedsiębiorstw spoza Europy, co stwarza szereg ryzyk związanych z łańcuchem dostaw i dostępnością na żądanie – wyjaśnia Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway.

Platformę satelitarną zapewni firma Reflex Aerospace, a za wyniesienie satelity demonstracyjnego odpowiadać będzie Exolaunch. Firma z siedzibą w Berlinie była odpowiedzialna za ponad 80% niemieckich wyniesień małych satelitów w ciągu ostatnich 10 lat i przeprowadziła kilka misji wspieranych przez DLR – Niemiecką Agencję Kosmiczną.

EagleEye punktem odniesienia

– Teleskop, jaki dostarczymy do satelity demonstracyjnego będzie około dwa razy większy od teleskopu jaki zastosowaliśmy w projekcie EagleEye, czyli największym dotąd satelicie w historii rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Cieszy nas także zaufanie ESA oraz partnerów, dzięki którym możemy realizować tak zaawansowane technologicznie projekty jeszcze przed wyniesieniem i przetestowaniem EagleEye – komentuje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.

Czytaj także: Projektu EagleEye: startup Scanway przekazuje teleskop optyczny do integracji z platformą satelitarną

Obecny kontrakt DLR z Exolaunch, w ramach konkursu „Small Satellite Initiative”, obejmuje zagwarantowanie zwycięskim podmiotom slotów na małych rakietach nośnych, a także koordynację kampanii startowych oraz przekazanie odpowiednich wytycznych technicznych i urządzeń peryferyjnych dla producentów satelitów i ładunków użytecznych. Ponadto Exolaunch będzie nadzorować testy kwalifikacyjne, analizy kompatybilności i działania produkcyjne.

Czytaj także: