Większy Inkubator California w Kieleckim Parku Technologicznym: za rozbudowę odpowiada Collect Consulting

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Większy Inkubator California w Kieleckim Parku Technologicznym: za rozbudowę odpowiada Collect Consulting

Udostępnij:

Realizacja Inkubatora przez Collect Consulting w ramach doradztwa publiczno-prywatnego inwestycji zawiera zaprojektowanie, budowę, finansowanie i utrzymanie obiektu kubaturowego użyteczności publicznej o wartości powyżej 50 mln zł.

Rekordowo dużo miejsca na inkubację

Inwestycja ma na celu stworzenie największego w Europie Centralno-Wschodniej budynku inkubatora dla startupów. Planowana inwestycja budowlana ma mieć około 10 tys. m kw. powierzchni i parking podziemny dla ponad 200 samochodów.

Projekt budowy budynku inkubatora California w Kieleckim Parku Technologicznym będzie realizowany w formule hybrydowej z uwzględnieniem dofinansowania unijnego (projekt wpisany na listę projektów priorytetowych Kontraktu Programowego Województwa Świętokrzyskiego).

– Jesteśmy podekscytowani, że możemy uczestniczyć w tak znaczącym projekcie dla miasta Kielce. Kielecki Park Technologiczny jest biznesową wizytówką Kielc. Nowatorskie i pionierskie inicjatywy to dla Parku niemalże codzienność. Stąd pomysł by zapewnić przedsiębiorcom przestrzeń do tworzenia innowacyjnych produktów i usług w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, łącząc środki z Funduszy Europejskich wydaje się być idealnie pasującym do konceptu rozwoju KPT. Nasza dotychczasowa współpraca, choćby w zakresie pozyskiwania dofinansowania, była wzorowa, tym bardziej cieszymy się na realizację doradztwa właśnie w obszarze PPP – komentuje Małgorzata Okularczyk-Okoń, prezes zarządu Collect Consulting.

W ramach świadczonych usług Collect Consulting zapewni kompleksowe doradztwo (prawno-ekonomiczno-finansowe oraz techniczne) dla projektu realizowanego w formule PPP, w tym analizy, opracowania, notatki, prezentacje, zestawienia, projekty pism czy harmonogramów i notatek sprawozdawczych.

Długa droga do Californii

Koncepcja budowy obiektu powstała już w okresie sprawowania urzędu przez prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Wówczas brakowało środków finansowych na realizację tej 85 milionów złotych inwestycji, mimo zapowiedzi rozpoczęcia prac w 2019 roku. KPT podejmował starania o pozyskanie funduszy, prezentując wizualizacje i przygotowując dokumentację. Jednakże, ze względu na sytuację na rynku, szacowane koszty inwestycji wzrosły do 140 milionów złotych.

Od początku planowano pozyskanie zewnętrznego wsparcia finansowego na realizację inwestycji. KPT kontynuował starania o środki, m.in. aktualizując kosztorys, który zamknie się w kwocie do 140 milionów złotych. Wydawało się, że prace rozpoczną się w 2023 roku. Miasto zarezerwowało wówczas ponad 16,2 miliona złotych na wkład własny, a w kolejnych latach planowało przeznaczyć około 45 milionów złotych. Inwestycja została również uwzględniona w strategii województwa oraz w kontrakcie programowym województwa, a urząd marszałkowski planował ogłoszenie naboru wniosków w trzecim kwartale 2023 roku. Jednak i te plany nie zostały zrealizowane.

W związku z powyższym, miasto podjęło decyzję o podzieleniu inwestycji na dwa etapy. Dyrektorka KPT, Justyna Lichosik, wyjaśnia, że argumentem za takim rozwiązaniem byłby mniejszy wkład miasta. Poza tym, po szybszym skomercjalizowaniu pierwszej części, będziemy mieli możliwość rozpoczęcia prac nad drugim etapem – dodaje Lichosik.

Czytaj także: