Wiemy jak usunąć CO2 z powietrza. Wykorzystamy do tego skały – Adrian Podgórny (Green Sequest)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Green Sequest

Udostępnij:

Green Sequest opracowuje metodę usuwania CO2 z powietrza przy pomocy technologii przyspieszonego wietrzenia skał (Enhanced Rock Weathering). – Skałą, którą wykorzystujemy do tego procesu jest serpentynit antygorytowy, który charakteryzuje dużą zdolnością do pochłaniania CO2 – mówi Adrian Podgórny, COO Green Sequest, z którym rozmawiamy o projekcie.

Przyspieszone wietrzenie skał jest jedną z najbezpieczniejszych i najtrwalszych metod: CO2 zostaje usunięte na ponad 10 000 lat. Wg. badań 1 tona serpentynitu może usunąć do 500 kg CO2.

Odpowiednio przygotowany serpentynit będzie wykorzystywany jako nawóz w rolnictwie. Jest on źródłem składników wpływających istotnie na prawidłowy wzrost i jakość roślin. Stosuje się go głównie w uprawie kukurydzy, ziemniaków, pszenicy, owsa i jęczmienia, a także warzyw, owoców i kwiatów.

Jednocześnie Green Sequest opracowuje efektywne metody pomiaru, weryfikacji i raportowania usuwania dwutlenku węgla, dzięki czemu będziemy generować i sprzedać tzw. certyfikaty usuwania CO2

Kto jest w Waszym zespole i jakie macie doświadczenia?

Nasz zespół to ludzie posiadający łącznie ponad 25-letnie doświadczenie w zakresie geologii, mineralogii, petrografii i głębokiego przetwórstwa surowców mineralnych. Dogłębnie poznaliśmy serpentynit antygorytowy na różnych płaszczyznach jego zastosowania (np. w budownictwie, rolnictwie, chemii budowlanej, przemyśle i wielu innych). Oprócz doświadczenia związanego z surowcami mineralnymi członkowie naszego zespołu realizowali projekty w branżach kreatywnych, prawnych i budowlanych.

Skąd pomysł na startup? Jak wyglądały początki Waszej działalności?

Od dłuższego czasu zdawaliśmy sobie sprawę z potencjału serpentynitu antygorytowego związanego z usuwaniem dwutlenku węgla z atmosfery. Śledziliśmy badania serpentynitu w kontekście technologii Carbon Capture and Storage. Kilka miesięcy temu sami postanowiliśmy zacząć pracować nad rozwiązaniem mogącym sprawić, że serpentynit antygorytowy będzie w stanie w krótkim czasie pochłonąć na stałe magazynować duże ilości CO2. Nawiązaliśmy współpracę z polskimi naukowcami z Instytutu Nafty i Gazu, Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa oraz Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych z Warszawy i rozpoczęliśmy badania dotyczące przyspieszenie procesów sekwestracji CO2 przez serpentynit antygorytowy oraz wykorzystania go w zastosowaniach komercyjnych.

Na jakim etapie rozwoju biznesu jesteście?

Jesteśmy na wczesnym etapie naszego rozwoju, skupiamy się przede wszystkim na dopracowaniu naszego rozwiązania od strony technologicznej i naukowej. Badania laboratoryjne potwierdziły, że serpentynit antygorytowy pochłania CO2 z atmosfery. Obecnie przygotowujemy się do rozpoczęcia projektu pilotażowego, w ramach którego będziemy mogli dopracować naszą technologię i jednocześnie rozpocząć pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery, dzięki czemu będziemy mogli sprzedać pierwsze certyfikatu usuwania CO2.

Co jest unikatowego w tym, co oferujecie?

Obecnie podobne rozwiązania wykorzystują głównie bazalt, który ma mniejszą zdolność do pochłaniania CO2 niż serpentynit i bazują na kruszeniu skały do odpowiednio drobnej frakcji i rozrzucaniu tak przygotowanego proszku np. na polach. Jednak w tym wypadku proces pochłaniania CO2 trwa nawet kilkanaście lat. W naszym rozwiązaniu skałę będziemy także poddawać procesom aktywacji termicznej i chemicznej, dzięki czemu możliwe będzie znaczne przyspieszenie (o kilkadziesiąt procent) procesu usuwania CO2 z powietrza.

Kto jest Waszą potencjalną konkurencją?

Główni konkurencji wykorzystujący metodę Enhanced Rock Weathering do usuwania CO2 to: brytyjski UnDo, amerykańskie Lithos Carbon i Eion, niemiecki InPlanet, irlandzki Silicate. Nasze przewagi to:

  • wykorzystanie procesów aktywacji termicznej i chemicznej przyspieszającej pochłanianie CO2;
  • dostęp do złoża serpentynitu antygorytowego – jesteśmy blisko związani z firmą wydobywającą ten surowiec
  • jesteśmy pierwszą firmą, która na takim poziomie wykorzystuje serpentynit antygorytowy – surowiec, który spośród przebadanych minerałów (m.in. oliwinu, bazaltu, wollastonitu) ma współczynnik wydajności mineralizacji, sięgający 92%;

Jaki jest Wasz model biznesowy i kto jest Waszym głównym klientem? Czy macie już płacących klientów?

Zamierzamy sprzedawać certyfikaty pochłaniania CO2, głównie poprzez dedykowane platformy umożliwiające obrót certyfikatami pochłaniania CO2. Rynek związany z usuwaniem i trwałym magazynowaniem CO2 do atmosfery jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w branży Climate Tech. Wartość transakcji na rynku wzrosła o 337% w 2021 roku i o 533% 2022 roku.

Skąd wzięliście fundusze na start?

Pierwsze działania sfinansowaliśmy sami oraz z funduszami związanymi z udziałem w akceleratorze Carbon Removal ClimAccelerator. Środki zostały przeznaczone głównie na badania.

W jaki sposób planujecie dalej finansować projekt?

Środki na dalszy rozwój planujemy pozyskać dzięki rozwiązaniom typu Advanced Market Commitment (AMC). AMC to zobowiązanie podmiotu do zakupu określonej ilości produktów w przyszłości. W kontekście usuwania dwutlenku węgla, AMC jest zobowiązaniem do zakupu określonej ilości usuniętego CO2 przed ich faktycznym usunięciem. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego dla dostawców usług usuwania CO2, ponieważ zyskują oni pewność, że ich inwestycje zostaną opłacone, a produkty zostaną sprzedane.

Jednym z przykładów takiego rozwiązania jest fundusz Frontier, który w latach 2022-2030 wyda około 1 miliarda USD na zakup certyfikatów.

Podobne rozwiązanie stosują 2 największe giełdy obrotu certyfikatami usuwania CO2 – Puro.earth oraz Carbonfuture oferując narzędzia umożliwiają one dokonywanie przedpłat, aby dostawca otrzymał wynagrodzenie przed rozpoczęciem projektu na pełną skalę.

Chcecie działać na rynku lokalnym, czy może od razu celujecie w rynek globalny?

Obecnie certyfikaty usuwania CO2 kupowane są przede wszystkim przez firmy międzynarodowe, zlokalizowane w USA i krajach Europy Zachodniej. Natomiast samo pochłanianie będzie początkowo odbywać się w Polsce, na polach zlokalizowanych w odległości do 150 km od kopalni serpentynitu, która wydobywa surowiec niezbędny do pochłaniania CO2

Jakie są Wasze plany na rozwój? Czego w tym momencie najbardziej potrzebujecie?

W najbliższym czasie koncentrujemy się na działaniach badawczo-rozwojowych związanych z optymalizacją procesu pochłania CO2 przez serpentynit. Równolegle opracowujemy metodę mierzenia, weryfikacji i raportowania (MRV), która umożliwi emisję certyfikatów pochłaniania CO2 i ich sprzedaż.

Czy dostrzegacie jakieś czynniki, w wyniku których Wasz biznes mógłby ponieść porażkę?

Istnieje ryzyko, że w warunkach rzeczywistych proces pochłaniania CO2 będzie mniej efektywny niż wynika to z badań w laboratorium, co mogłoby się przełożyć na opłacalność całego przedsięwzięcia.

Czy macie na swoim koncie inne wyróżnienia, czy półfinał Infoshare Startup Contest to dopiero początek?

Na początku 2023 roku jako jeden z 8 startupów (spośród 21) znaleźliśmy się w drugim etapie akceleratora Carbon Removal ClimAccelerator (program prowadzony przez TU Delft, Sustainability in Business Lab – ETHZ i PANNON Pro Innovations, w partnerstwie z EIT Climate-KIC i Stichting DOEN).

Konferencja Infoshare 2023 – festiwal społeczności napędzanej technologią!

Infoshare 2023 – największa konferencja technologiczna w CEE, łącząca najnowsze rozwiązania technologiczne z biznesem. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 maja w Gdańsku. Co roku biorą w nim udział tysiące uczestników, w tym startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to aż 9 scen tematycznych, blisko 200 czołowych prelegentów z całego świata, innowacyjne firmy i rozwiązania prezentowane w strefie Expo, a także aż 6 imprez towarzyszących, będących okazją do biznesowego networkingu. Podczas Infoshare 2023 poznamy również zwycięzców Startup Contest, na których czeka 30 tys. euro w gotówce i udział w InCredibles – programie akceleracyjnym Sebastiana Kulczyka.

Kup bilet już dziś!

Przeczytaj również

 

MamStartup jest patronem medialnym Infoshare