Wirtualna Polska kupiła pakiet większościowy w Audiotece

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Jacek Świderski, prezes zarządu Wirtualna Polska Holding S.A.

Udostępnij:

Wirtualna Polska została większościowym akcjonariuszem spółki Audioteka S.A. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i największych serwisów z audiobookami działający w Polsce oraz w Niemczech, Czechach i na Litwie. WP jest właścicielem ok. 60% akcji, wartość transakcji wyniosła 95 mln zł.

Wirtualna Polska konsekwentnie buduje swoją pozycję w usługach subskrypcyjnych. Po tym, jak w 2021 roku kupiła 6,5% akcji w spółce Audioteka S.A., teraz zgodnie z zapowiedziami, powiększyła posiadany pakiet do ok. 60%. Transakcja zamknęła się w kwocie 95 mln zł.

– Audioteka to świetnie zarządzany produkt, w szybko rosnącej kategorii usług audio. Dzięki tej akwizycji dywersyfikujemy przychody Wirtualnej Polski Media o kolejną, obok WP Pilot, usługę subskrypcyjną, z której korzysta ponad 200 tys. osób. To także druga w ostatnim czasie transakcja, która wzmacnia obecność WP na rynkach zagranicznych – mówi Jacek Świderski, prezes zarządu Wirtualna Polska Holding S.A.

– Ponownie dokonujemy istotnego wzmocnienia holdingu Wirtualnej Polski w jednym z kluczowych segmentów naszej działalności. Światowe trendy wskazują na rosnące zainteresowanie użytkowników treściami audio – zamierzamy wykorzystać szansę, jaką daje to Audiotece zarówno w Polsce, jak i na innych europejskich rynkach – mówi Adam Rogaliński, VP Corporate Development Wirtualna Polska Holding S.A.

Audioteka S.A. to lider polskiego rynku audiobooków oferujący poprzez swoją platformę ponad 20 tys. tytułów, zarówno w modelu subskrypcyjnym (AudiotekaKlub), jak i w sprzedaży detalicznej (AudiotekaStore). Siłą Audioteki jest rozwój treści własnych, w tym znanych Superprodukcji takich jak Gra o Tron czy Solaris.

– Dołączenie do silnej grupy medialnej stanowi kolejny ważny krok w historii Audioteki. Wspólnie z WP będziemy pracować nad poszerzeniem oferty usług audio, kontynuować produkcje własnych treści oraz rozwój technologii, nie tylko w Polsce, ale również na rynkach zagranicznych. Wierzę, że pojawienie się strategicznego inwestora będzie miało pozytywne efekty dla naszych użytkowników, pracowników i partnerów handlowych – mówi Arek Seidler, prezes zarządu Audioteka S.A.

Po transakcji dotychczasowy zespół zarządzający Audioteki będzie kontynuował współpracę ze spółką. Filarami wzrostu w kolejnych latach będą m.in. dalsze inwestycje w treści własne (w tym krótkometrażowe), promocja programu subskrypcyjnego Audioteki wraz z innymi usługami subskrypcyjnymi WP oraz intensyfikacja działań marketingowych na rynku polskim i za granicą.

Audioteka odnotowała w 2021 r. prawie 90 mln zł przychodów, a EBITDA spółki wyniosła ponad 14 mln zł.