Wirtualne usta, które uczą

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

– Wybierz proszę język migowy lub poprawną wymowę słów i zdań – tak twórcy programu „Mimiczne Usta” zapraszają do skorzystania ze swojego narzędzia, które ma pomóc w nauce języka migowego i czytania z ruchu warg. Na realizację projektu potrzebują 400 tysięcy dolarów.

– Wybierz proszę język migowy lub poprawną wymowę słów i zdań – tak twórcy programu „Mimiczne Usta” zapraszają do skorzystania ze swojego narzędzia, które ma pomóc w nauce języka migowego i czytania z ruchu warg. Na realizację projektu potrzebują 400 tysięcy dolarów.

Studenci informatyki Uniwersytetu Opolskiego, Arkadiusz Chmielewski i Mariusz Stebelski, od ponad roku pracują nad aplikacją komputerową Mimiczne Usta. Jej głównym celem jest ułatwienie nauki z ruchu warg, jak i języka migowego, a przede wszystkim uproszczenie osobom niedosłyszącym poruszania się po internecie i korzystania z niego. Nad programem pracują również specjaliści z opolskiego i dolnośląskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych.

Zdjęcie główne artykułu royalty free z Fotolia | fot. materiały prasowe

Mimika twarzy

Mimo, że program jest jeszcze w fazie projektowej, to już wiemy, jakie funkcjonalności będzie posiadał. Mariusz Stebelski w rozmowie z PAP mówił, że program Mimiczne Usta „będzie wykonywał podobną pracę jak tłumacze języka migowego np. z programów telewizyjnych”. Przekonywał także, że przy nauce języka migowego czy czytania z ruchu warg ważna jest cała twarz, a właściwie jej ruchy mimiczne – ust, brwi, policzków.

– Później planujemy wzbogacić program o gestykulację – mówił Mariusz Stebelski. Jak pisze PAP aplikacja będzie stworzona na komputery PC z systemem Windows. Program Mimiczne Usta ma służyć jako pomoc w nauce odczytywania słów. Dlatego też „wirtualna twarz” będzie pojawiać się na ekranie np. przy okazji oglądania filmów, czytania elektronicznych wersji książek czy surfowania po internecie. Program będzie potrafił przeczytać tekst widniejący na stronach www.

Gramatyka języka polskiego

Dzięki tej ostatniej funkcji nauka czytania z ruchu warg ma być przyjemniejsza. Zdaniem twórców z aplikacji będą mogły korzystać osoby głuchonieme, niedosłyszące, czy takie, które mają np. implant. Jak pisze PAP „Stebelski zaznaczył jednak, że korzystający z Mimicznych Ust muszą znać gramatykę języka polskiego, bo – jak wyjaśniał – miganie odzwierciedla sens zdania, a nie oddaje dosłownie tego, co w danym przekazie jest zawarte”.

Nauka czytania z ruch warg ma pomóc niedosłyszącym i głuchym samodzielnie funkcjonować np. w urzędach czy sklepach. Do realizacji projektu studentów, którzy przygotowują się do obrony prac inżynierskich, potrzebne są pieniądze. Dlatego utworzyli stronę na popularnym portalu crowdfundingowym IndieGoGo. Chcą za jego pośrednictwem przez dwa miesiące zebrać 400 tysięcy dolarów od internautów z całego świata. Projekt możemy wesprzeć już od jednego dolara.