Pracują z nami koncerny o międzynarodowym zasięgu, firmy MŚP i startupy. Rebels Valley podsumowuje pracowity rok

Dodane:

Tomasz Kowalczyk Tomasz Kowalczyk

Pracują z nami koncerny o międzynarodowym zasięgu, firmy MŚP i startupy. Rebels Valley podsumowuje pracowity rok

Udostępnij:

Pod wieloma względami 2021 rok był udany. Wystarczy wspomnieć o programie ORLEN Skylight accelerator, który realizujemy dla koncernu naftowego z Płocka. A nie jest to jedyna inicjatywa, której się podjęliśmy w minionych 12 miesiącach.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Innowacje dla startupów i nie tylko

Miniony rok udowodnił, podobnie jak poprzednie lata, że innowacje to obszar, który nie jest domeną zarezerwowaną wyłącznie dla startupów. Te, w różnych zakresach, rozwijane są przez szereg innych podmiotów i organizacji – w tym szczególnie przez firmy z sektora MŚP.

2021 rok dosadnie wskazał polskim przedsiębiorcom konieczność szybkiego dostosowywania prowadzonych biznesów do wymogów nowoczesnej, zrównoważonej, zielonej i cyfrowej gospodarki. Zadanie to, spotęgowane dodatkowo czynnikiem COVID-owym, jest dziś dla firm z sektora MŚP zadaniem pilnym i niezbędnym do wykonania.

Wsparcie strategiczne i procesowe w tym zakresie to jedna z naszych kluczowych specjalizacji, w ramach której chcemy budować solidne filary do dalszego rozwoju naszej spółki. W minionym roku zespół Rebels Valley wraz ze współpracującymi z nami ekspertami zrealizował ponad 3,5 tys. godzin doradczych skierowanych w dużej części właśnie do grupy MŚP z całej Polski.

ORLEN Skylight accelerator

Zdecydowanie najważniejszym projektem dla naszego zespołu jest obecnie ORLEN Skylight accelerator. Cieszymy się, że wspólnie z PKN ORLEN udaje nam się budować rozpoznawalność tej inicjatywy na arenie międzynarodowej.

Od pół roku prowadzimy intensywne rozmowy z globalnymi funduszami VC, CVC i największymi światowymi akceleratorami, promując ORLEN Skylight i zachęcając do zacieśniania współpracy.

Wierzymy, że dzięki temu uda nam się dodatkowo wzmocnić pozycję polskiego rynku – zarówno jako miejsca, gdzie rozwijają się spółki technologiczne z międzynarodowym potencjałem, jak również jako obszaru stanowiącego ważny cel ekspansji dla najlepszych startupów z zagranicy. Jesteśmy przekonani, że konkurencja ze strony zespołów wywodzących się spoza Polski przełoży się bezpośrednio na poprawę jakości polskiej sceny startupowej – a w efekcie także wzmocni jej atrakcyjność w ujęciu globalnym.

Przeczytaj również Startupy nie chcą inspirować korporacji. One poszukują klientów i partnerów – o współpracy w ramach PKN ORLEN Skylight accelerator rozmawiamy z Tomaszem Kowalczykiem

#StartupMałopolska

Ale działania Rebels Valley na scenie startupowej to nie tylko ORLEN Skylight accelerator. Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego realizujemy kolejne edycje projektu #Startup Małopolska – programu szkoleniowo-mentorskiego dla małopolskich przedsiębiorców z sektora MŚP.

Te działania z kolei zaczynają otwierać nas na startupy społeczne. Tutaj warto wspomnieć choćby o krakowskim WOMAI, jednym z najciekawszych alumnów ostatnich edycji #Startup Małopolska. Cieszymy się, że możemy angażować się w ewolucję, która pozwala takim spółkom realizować ich cele w trudnych, wymagających warunkach współczesnego świata.

Wschodni Akcelerator Biznesu

W ramach inicjatyw realizowanych przez zespół Rebels Valley zgłaszają się do nas setki spółek i pomysłodawców. Staramy się działać na wszystkich ogniwach łańcucha wartości – od wczesnej fazy inkubacji aż po przyspieszanie skalowania na rynkach zagranicznych.

W 2021 roku swoją wartość po raz kolejny pokazał Wschodni Akcelerator Biznesu, którego jesteśmy partnerem. Dziś jest to najskuteczniejsza w Polsce platforma inkubująca startupy. Eksperci Rebels Valley koordynowani przez Jana Raczyńskiego, we współpracy z Puławskim Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz gronem partnerów, osiągają naprawdę imponujące wyniki w zakresie budowy nowych podmiotów technologicznych, pozyskujących finansowanie na dalszych etapach rozwoju.

Współpraca na arenie międzynarodowej

Zaangażowanie w projekty o charakterze międzynarodowym „zmusza” nas do rozwoju globalnej sieci partnerów. Tu ciekawym przykładem jest nawiązanie współpracy chociażby z baskijskim Bind 4.0. Cieszymy się, że polskie podmioty są coraz częściej postrzegane jako równoprawni partnerzy przy realizacji wspólnych projektów. Co istotne, tę sieć powiązań tworzymy już w skali globalnej – od zachodniego wybrzeża USA, przez Środkowy Wschód po daleką Koreę.

Kolejne inicjatywy

Wierzymy w potencjał zwiększenia zaangażowania Rebels Valley na rynku międzynarodowym. Mamy nadzieję podzielić się z Wami informacjami w tym zakresie już w I kw. 2022 roku. Chcemy dalej rozwijać nasze kwalifikacje eksperckie i konsultacyjne, dodatkowo zwiększając grono odbiorców naszych usług doradczych.

Chcemy i będziemy na bieżąco dzielić się także informacjami o naszych kolejnych inicjatywach. Poza aktywnością social mediową pracujemy nad nowym formatem naszego podcastu Tech Hunters by Rebels. Chcemy sięgnąć po nowe pokłady wiedzy, w tym te nieoczywiste.

Jednocześnie będziemy pracować nad case studies pozwalającymi na wzmacnianie najlepszych praktyk w polskich przedsiębiorstwach – w takich obszarach jak corporate venturing, open innovation czy choćby inicjatywy pracownicze.

Autor: Tomasz Kowalczyk, partner w Rebels Valley