Wystartowała kolejna edycja ORLEN Skylight accelerator

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Wystartowała kolejna edycja ORLEN Skylight accelerator

Udostępnij:

Po raz dziewiąty ruszył nabór do ORLEN Skylight accelerator. Zgłoszenia do programu akceleracyjnego można nadsyłać od 6 listopada do 4 grudnia.

Program ORLEN Skylight działa od 2021 roku i łączy potencjał początkujących, innowacyjnych przedsiębiorców z doświadczeniem dużego multienergetycznego koncernu. W tym czasie zrealizowano osiem rund naboru, w ramach których wpłynęło ponad 500 zgłoszeń z Polski i zagranicy, z obszarów sprzedaży detalicznej, logistyki, bezpieczeństwa, petrochemii oraz energetyki. 

W ramach programu ORLEN Skylight, do tej pory rozpoczęto współpracę z 24 spółkami, w tym 9 wdrożeń pilotażowych zostało zakończonych, 8 jest w trakcie realizacji a kolejnych 7 w przygotowaniu do wdrożenia. 

– Zainteresowanie programem od samego początku było bardzo duże. Przez ponad 2 lata ORLEN Skylight accelerator zbudował sobie rozpoznawalność nie tylko wśród firm z Polski, ale także w gronie spółek z zagranicy. Świadczy to niewątpliwie o dużym potencjale, jaki innowatorzy z całego świata dostrzegają we współpracy GK ORLEN – powiedział Łukasz Kopeć, Kierownik Działu Innowacji i Akceleracji.

Chcę zgłosić swój startup do ORLEN Skylight accelerator 

Kto może wziąć udział w programie?

Na startupy z Polski i zagranicy czeka prawie 20 wyzwań technologicznych, określonych przez spółki z Grupy ORLEN. Organizatorzy akceleratora zapraszają wszystkie startupy, które posiadają rozwiązania technologiczne odpowiadające m.in. na poniższe wyzwania:

  • Narzędzia wspierające efektywną komunikację z zagranicznymi partnerami biznesowymi,
  • Automatyzacja obsługi klientów, w tym z wykorzystaniem robotów w serwisie gastronomicznym i sprzedaży detalicznej,
  • Zagospodarowanie ciepła odpadowego.

Dlaczego warto wziąć udział w ORLEN Skylight accelerator?

Startupy biorące udział w programie będą mogły:

  • przetestować swoje rozwiązanie w rzeczywistych warunkach operacyjnych w ramach infrastruktury Grupy ORLEN;
  • uzyskać finansowanie kosztów przygotowania i realizacji pilotażowego wdrożenia;
  • pozyskać praktyczną wiedzę poprzez wsparcie ekspertów i mentorów w zakresie rozwoju, ulepszania czy dostosowania swoich rozwiązań do konkretnych warunków operacyjnych;
  • uzyskać możliwość skalowania biznesu i realnej opcji na dalszą komercjalizację rozwiązań po zakończeniu pilotażowego wdrożenia.

Współpraca Orlenu ze startupami: CTHINGS.CO

W październiku tego roku ORLEN VC zainwestował w CTHINGS.CO, polski startup specjalizujący się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań z obszaru 5G, przemysłowego Internetu rzeczy i aplikacji chmurowych. Ich wdrożenie umożliwia m.in. zdalny nadzór nad infrastrukturą, prognozowanie potencjalnych awarii, a także kompleksową kontrolę nad procesami produkcyjnymi.

– Nasza współpraca z Orlen Skylight Akcelerator rozpoczęła się w 2022 roku. Tym, co wyróżnia ten program jest duży nacisk na dostarczenie namacalnej wartości biznesowej i technologicznej dla grupy PKN Orlen. Nasze wyzwanie było jasno określone – dostarczamy system zbierania danych z infrastruktury krytycznej tj. wod-kan w rafinerii w Płocku. Przy wsparciu Project Managerów z Akceleratora udało nam się sprawnie zidentyfikować i zaadresować potężne wymagania i obostrzenia odnośnie bezpieczeństwa i ochrony danych. Nasze rozwiązanie wpasowało się w wymagania odnośnie instalacji, obsługi oraz utrzymania, które również są bardzo restrykcyjne. Nadal prowadzimy pracę nad udoskonalaniem i optymalizacją. Na uznanie zasługuje bardzo kompetentny zespół, który wspierał nas na każdym etapie. Jest to najlepiej prowadzony program akceleracyjny w jakim mieliśmy szansę wziąć udział – a uczestniczyliśmy już w kilku (również międzynarodowych). Podpisujemy się pod tym stwierdzeniem obiema rękami – mówi Arnold Wierzejski, CEO CTHINGS.CO.

CTHINGS.CO jest już dziewiątą spółką w portfelu największego w Polsce korporacyjnego funduszu venture capital. W ciągu niespełna dwóch lat działalności ORLEN VC zainwestował łącznie ponad 200 mln zł w spółki technologiczne z całej Europy oraz w dwa zagraniczne fundusze inwestycyjne. Koncern realizuje już z polskim startupem projekty w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku.

W CTHINGS.CO poza ORLEN VC uwierzyli także: PKO VC, Freya Capital oraz Level2 Ventures. Pozyskany przez startup kapitał wyniósł już łącznie 20 mln zł i zostanie przeznaczy na dalszy międzynarodowy rozwój, w tym przyspieszenie ekspansji na nowe rynki.

ZINU SHOP, uczestnik programu akceleracyjnego, już działa z Orlenem!

Kilka dni temu Grupa ORLEN uruchomiła pierwszy punkt automatycznej sprzedaży pod marką ORLEN w ruchu. Sklep oferuje różnorodną gamę produktów, dostępnych przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Projekt jest realizowany w ramach programu akceleracyjnego ORLEN Skylight accelerator. Pomysłodawcą urządzenia jest polski startup ZINU SHOP.

– Urządzenia ZINU SHOP w porównaniu do tradycyjnych placówek wymagają o wiele mniejszych powierzchni, a sam proces instalacji trwa zaledwie kilka dni. Ponadto na dachu urządzenia zamontowane są panele fotowoltaiczne zapewniające dodatkową energię elektryczną w czasie, kiedy urządzenie zużywa jej najwięcej – mówi Artur Kowalski, CEO ZINU.

  Automat sklepowy stanął na Dworcu PKS Zachód w Warszawie. Klienci mają do dyspozycji asortyment kilkuset produktów: od przekąsek, dań gotowych oraz napojów, po lubianą i dobrze znaną ze stacji ORLEN kawę. W ofercie znajdują się również środki higieny osobistej, takie jak chusteczki czy pasta do zębów.

– Jako zespół ZINU bardzo cieszymy się z możliwość współpracy z ORLEN SA. Od dłuższego czasu przyglądaliśmy się metamorfozie koncernu oraz wzrostowi uwagi przykładanej do sektora detalicznego. Widzimy wiele płaszczyzn synergii rozwiązania ZINU i modelu biznesowego ORLEN. Do najważniejszych zaliczamy możliwość przyspieszenia ekspansji na rynkach zagranicznych czy wsparcie transformacji energetycznej poprzez redukcję wpływu biznesu na środowisko. 

Współpraca z ORLEN jest dla nas szczególnie ważna ponieważ daje możliwość szybkiego zweryfikowania jej rezultatów. Poza wsparciem wizerunkowym, cenimy również możliwość sprawdzenia technologii w ramach dużego giełdowego podmiotu. To często bardzo odmienne spojrzenie, niż samodzielnie działających startupów – a jak wiadomo, różne doświadczenia mogą pomóc w optymalizacji – dodaje Artur Kowalski, CEO ZINU.

Tylko jeden krok dzieli Cię od wzięcia udziału w ORLEN Skylight accelertor – aplikuj!

Przypomnijmy, że startupy zakwalifikowane do etapu akceleracji zyskują wsparcie finansowanie, eksperckie oraz możliwość testowania swoich rozwiązań w ramach infrastruktury udostępnionej przez koncern. ORLEN natomiast otrzymuje możliwość nabycia ciekawych, innowacyjnych technologii, które szybko może włączyć do swojej oferty.

Zapraszamy do aplikowania!

 

Materiał reklamowy powstał we współpracy z Grupą Orlen.