Wzrosty czy spadki? Podsumowanie pierwszego kwartału na światowych rynkach VC

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Wzrosty czy spadki? Podsumowanie pierwszego kwartału na światowych rynkach VC

Udostępnij:

Jak radziły sobie startupy z pozyskiwaniem środków na rozwój w pierwszych miesiącach 2023 roku? Lepiej czy gorzej niż w 2022 roku? Patrzymy na wyniki globalne i z rozbiciem regionalnym.

Globalne spadki

2023 utrzymanie, spowolnienie czy wzmocnienie spadkowego trendu z 2022 roku? Tak zdecydowanie dalsze spadki! Dane za pierwszy kwartał 2023 roku pokazują, że wartość inwestycji VC spadła nie tylko względem lat hossy, 2019-2021, ale również niestety względem roku 2022. Rok do roku, porównując pierwsze kwartały obecnego i ubiegłego roku, zanotowano globalnie spadki inwestycji aż o 53%.

Sytuację pogarsza fakt, gdy zajrzymy do rozkładu finansowania na poszczególne firmy: jak wskazuje Crunchbase, w skończonym właśnie okresie mieliśmy do czynienia z dwiema ogromnymi transakcjami na rynku: Open AI (10 mld) i Stripe (6,5 mld). Łącznie te dwie gigantyczne inwestycje stanowiły aż 21% całej wartości inwestycji VC w pierwszym kwartale 2023 roku.

Nie tylko duże rundy

Spadki nie ominęły zarówno dojrzałych jak i początkujących startupów.

Według danych Crunchbase w każdym typie rund zaobserwowano spadki o około połowę (44-54%). To, że czas jednorożców się już kończy, mówi się od kilku miesięcy, ale tak wyraźne spadki nie tylko wśród dojrzałych spółek, ale również w rundach z niskimi sumami inwestycji, to już sygnał alarmowy, pokazujący problem całego ekosystemu. Rok do roku nastąpił dla rund early-stage spadek o ponad 50%. A to stanowi bardzo podobny wynik do spadków dla finansowania rund typu late stage.

Bliski Wschód nadal na plusie

Dobra sytuacja na rynkach MENA, o której pisaliśmy już pod koniec ubiegłego roku, utrzymuje się. Rynek VC Bliskiego Wschodu zanotował lekki wzrost w stosunku do ostatniego kwartału 2022 roku (1,1 mld dolarów, wzrost o 17%).

Rok do roku widać spadek, ale niewielki – o 17% porównując pierwszy kwartał 2022 i 2023 roku.

Jeden kraj regionu przyciągał zdecydowanie największe zainteresowanie inwestorów – to Arabia Saudyjska ze 175 mln dolarów wartości całkowitej zbiórek. Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły się co prawda na drugiej, ale dalekiej pozycji. Wartość inwestycji na rynku VC tego kraju jest bowiem dla pierwszego kwartału 2023 roku niższa o ponad 100 mln dolarów.

W pierwszym kwartale bieżącego roku na rynku MENA zdecydowanie przeważały inwestycje w Fintech, SaaS (a dokładniej SuperApp), Metaverse, Foodtech i E-commerce.

Europa Środkowo-Wschodnia oazą dla pre-seed?

Wyjątkiem, i tu dobra wiadomość dla nas w Polsce, jest region CEE, o czym pisze w swoim najnowszym raporcie Vestbee, który w 2022 roku, pomimo, globalnych spadków, zanotował wzrost wartości inwestycji typu VC.

***

O globalnej sytuacji w ekosystemie posłuchacie również na falach MamStartup Podcast, w jednym z najnowszych odcinków pt. „Co upadek SVB mówi nam o kondycji startupów”.