W jednym z ostatnich odcinków MamStartup Podcast, Biogaz, to zielona alternatywa na trudne czasy, Sylwia Koch-Kopyszko pokazywała, że na polskim rynku biogazowym jest wiele miejsca dla rozwiązań startupów. Po audycji zgłosił się do nas fundusz Xplorer Fund S.A., inwestujący w spółki na wczesnym etapie rozwoju. Spółka zainwestowała ostatnio właśnie w rozwiązanie dla biogazowni.
O tym, dlaczego podjęto taką decyzję i jakie są perspektywy startupów wchodzących na rynek biogazowy, ale również o tym, jakich startupów poszukuje Xplorer Fund, rozmawiamy z Partnerem Zarządzającym spółki, Kajetanem Kietlińskim.
Dlaczego Xplorer Fund zdecydował się zainwestować w Polski Biogaz?
Powody, dla których wsparliśmy Polski Biogaz są proste: jest to zespół seryjnych założycieli, udowodnili, że ich technologia działa i jest skalowalna, a co więcej, udało im się zapewnić trakcję na dość wczesnym etapie. Wszystko to razem sprawia, że jest to solidny biznes, na który warto postawić. Myślę, że w ciągu kilku lat będziemy mogli zobaczyć, że krajobraz energetyczny w Europie i poza nią zmienił się diametralnie dzięki innowacjom w zakresie alternatywnych technologii energetycznych.
Zespół poznaliśmy podczas naszego pierwszego Open Day latem tego roku. Podczas krótkiego pitchu i intensywnej sesji pytań po raz pierwszy zobaczyliśmy sygnały, że to inwestycja, której nie można odpuścić. Due dilligence tylko to potwierdziła. W ciągu dwóch miesięcy od pierwszego spotkania spółka dołączyła do naszego portfolio i może dalej rozwijać swoje rozwiązanie sterowania procesem mobilnej biogazowni przy wsparciu AI. Teraz już z naszym wsparciem.
Dlaczego Polski Biogaz postanowił rozwijać rozwiązanie właśnie dla biogazowni? Czy jego twórcy nie obawiali się, że w tym momencie rynek jest zbyt mały, że trudno będzie znaleźć im odbiorcę ich technologii?
Założyciele podkreślają dwie motywacje stojące za projektem.
Po pierwsze to zainteresowania założyciela Artura Jednoroga biogazem: jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą i nie chcą jej szkodzić. Założyciele projektu są skupieni na budowie rozwiązania, które jest odpowiedzią na potrzebę prawdziwie zielonych rozwiązań, a nie tych, które w rzeczywistości są jedynie greenwashingiem. Polski Biogaz wspiera właśnie ten pierwszy typ rozwiązań. Spółka unowocześnia pracę biogazowni, które pozbywają się substancji zarówno nieprzyjaznych, jak i obojętnych.
Po drugie, w Polsce rynek biogazu wciąż nie jest popularny wśród startupów. Dzięki temu nasza spółka portfelowa ma ogromną szansę zaistnieć i realnie wyznaczać rynkowe standardy od samego początku. Zamiast kwestionować skostniałe rozwiązania, może budować rozwiązania, równocześnie z rosnącym rynkiem biogazowni. Dzięki temu spółka zyskuje unikalną wartość i to nie tylko w postaci marży.
Czy w związku z obecnymi wyzwaniami widać wzrost zainteresowania inwestorów VC branżą energytech w Polsce? A może z racji problemów firm energetycznych, nie ma w tym momencie miejsca na innowacje, jest tylko miejsce na szukanie rozwiązań umożliwiających przetrwanie?
W obliczu wielu palących problemów nie dziwi fakt, że coraz więcej osób interesuje się poszukiwaniem zrównoważonych i odnawialnych rozwiązań energetycznych. Zauważają to również inwestorzy, czego dowodem jest rosnące zainteresowanie startupami w branży energytech. Fundusze inwestycyjne — zarówno polskie, jak i zagraniczne — dostrzegają coraz większy potencjał możliwości inwestycyjnych w tych spółkach — co już teraz znajduje odzwierciedlenie w liczbie startupów rozwijających obecnie swoje rozwiązania — wśród nich nasza inwestycja, Polski Biogaz. Sam rynek europejski przyciągnął inwestycje w energytech o wartości 7 mld dolarów.
Naszą dewizą jest Develop East, Breed West, dlatego z uwagą śledzę rynek niemiecki, gdzie istnieje ugruntowana podaż energii pochodzącej z biomasy. Jest to region, w którym istnieje stała podaż energii pochodzącej z tego źródła — pokrywa ona 8% całkowitego zapotrzebowania na energię w tym regionie, czyli więcej niż energia pochodząca z atomu. Przyczynia się to do bezpieczeństwa energetycznego, w tym do zaoszczędzenia około 90% rezerw gazu w samym regionie.
Chcemy, aby taka spółka jak Polski Biogaz rozwijała się tak, aby pozyskać klientów z tego rynku, a także współtworzyć analogiczny w Polsce. Czy Xplorer Fund planuje w tym roku kolejne inwestycje w spółki z branży energytech?
Pozostajemy agnostykami branżowymi, w naszym portfolio można znaleźć zarówno hardware, jak i software. Jeśli tylko spółka wykazuje 5 kluczowych cech startupu w modelu VC: unikalny pomysł, udowodnione doświadczenie, silny, niezawodny zespół, potencjał do wzrostu, model biznesowy, który się broni, a do tego widzimy potencjał do wsparcia komercjalizacji produktu poprzez naszą wiedzę i network, wówczas decydujemy się zainwestować.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy w naszym portfolio znalazło się ponad 10 startupów z różnych branż. Wolimy skupiać się na sektorach z potencjałem na rynkach międzynarodowych, rodzaj branży, w której dziala spółka jest dla nas drugorzędna.
—
Kajetan Kietliński jest Partnerem Zarządzającym i Członkiem Zarządu Xplorer Fund. Przez lata budował i wdrażał rozwiązania deeptech i R&D dla przedsiębiorstw technologicznych w Holandii i w Niemczech. Od 2020 roku w Warszawie pomaga młodym startupom w rozwoju i wejściu do wielkiego świata największych europejskich graczy. Jest współzałożycielem i partnerem trzech startupów technologicznych oraz prywatnym inwestorem w projekty na wczesnym etapie rozwoju.