Założyciel czeskiego jednorożca Rohlik, utworzył grupę inwestycyjną. Będzie inwestować także w Polsce

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Założyciel czeskiego jednorożca Rohlik, utworzył grupę inwestycyjną. Będzie inwestować także w Polsce

Udostępnij:

Tomáš Čupr, który stoi za usługą dostawy artykułów spożywczych do domów – Rohlik.cz – uruchomił grupę inwestycyjną TCF Capital. Grupa będzie działać nie tylko w Czechach, ale także w Europie Środkowej i Zachodniej.

TCF Capital to grupa inwestycyjna (parasol do systematycznego zarządzania swoimi aktywami i pasywami), w ramach której mogą być również tworzone fundusze inwestycyjne. TCF nie koncentruje się tylko na startupach, ale na rentownych spółkach na późniejszych etapach rozwoju, w których widzi potencjał do dalszego wzrostu lub ekspansji zagranicznej. Reinwestuje fundusze wygenerowane przez istniejące spółki Čupra. W przyszłości inni inwestorzy będą mieć możliwość zostania LPs, ale grupa w tym momencie nie jest jeszcze na to gotowa. TCF poszukuje spółek z branży e-commerce, FMCG i logistyki.

Rohlik nie jest jedynym sukcesem Tomáša Čupra, który był również odpowiedzialny za założenie portalu rabatowego Slevomat oraz usługi dostawy Dáme jídlo (obecnie pod nazwą foodora).

Pomoc dla spółek na późniejszym etapie rozwoju

Inicjator przedsięwzięcia powiedział serwisowi informacyjnemu iDnes, że chce skupić się na inwestowaniu w dochodowe firmy na późniejszym etapie rozwoju, gdzie widzi ciekawą usługę lub produkt. – Jednocześnie wybieram projekty, dla których czuję, że mogę pomóc w sposób inny niż tylko finansowy – dodał. 

Według strony internetowej grupy, całkowita wartość zarządzanych aktywów przekracza 720 milionów euro, przy czym kluczowym aktywem jest Grupa Rohlik. TCF Capital zainwestował już w  takie firmy jak Keboola, FlexDog i Impact Hub.

Synchronizacja startupu i funduszu

Rohlik nie jest obecnie strukturalnie zintegrowany z TCF, ale w pewnym momencie będzie. – Dzisiaj działa osobno, ale będą działać w synchronizacji. Nie będę inwestował w rzeczy, których kierownictwo Rohlika nie chce – powiedział Čupr. Dodał jednak, że Rohlík, poprzez swoje strony internetowe może zaoferować pomoc w wejściu na inne rynki.

Nieruchomości zrównoważą ryzyko

Grupa skupi się głównie na firmach zajmujących się handlem elektronicznym, szybkozbywalnych dobrami konsumpcyjnymi (FMCG) i logistyką. Jest również zaangażowana w nieruchomości, aby pomóc zrównoważyć ryzyko.

Čupr powiedział także, że firmy zajmujące się produkcją żywności mają trudności ze znalezieniem płynności, ponieważ nie są tak atrakcyjne dla inwestorów, a niewiele funduszy w Europie Środkowej zwraca uwagę na ten sektor. (Podobne zdanie na ten temat mają założyciele akceleratora foodtech.ac, którzy zauważyli brak VC celujących tylko w projekty branży technologiczno-spożywczej). 

FoodTech jest ryzykowny, ale e-commerce już nie

– Kiedy rozmawialiśmy o niektórych branżach, którymi jesteśmy zainteresowani w TCF Capital, to  uznaliśmy, że interesuje nas produkcja i przetwórstwo FMCG, e-commerce, logistyka i magazynowanie. Zdecydowanie nie są to ryzykowne branże – osiągnęły one wysokie wyniki nawet podczas pandemii. Tomáš Čupr zbudował Rohlik, europejskiego gracza w sprzedaży żywności online (o wartości przekraczającej 1 miliard dolarów), dzięki czemu ma doświadczenie, wiedzę i ekosystem, które może przekazać innym graczom i pomóc im odnieść sukces – powiedział dla MamStartup jeden z przedstawicieli TCF Capital.

Na co zwróci uwagę TCF Capital?

– Przyglądamy się również firmom, których inni inwestorzy nie chcą, co stwarza interesujące możliwości – przyznał twórca Rohlika.

Poza tym Čupr powiedział, że lubi wspierać zaawansowane technologicznie projekty, które mogą odnieść sukces w szerszym wymiarze niż tylko finansowym. Dąży do tego, by wspierać utalentowanych i ambitnych ludzi, gotowych przeciwstawić się niekorzystnym okolicznościom. 

Dla TCF interesujące są również nowe technologie i zespoły, które podejmują ryzyko, odrzucają status quo i uczą się na błędach. – Posiadanie odpowiednich wartości pracy, takich jak umiejętność podejmowania szybkich decyzji i możliwość napędzania siebie, zespołu i projektu do przodu, są również niezbędne – powiedział Čupr cytowany przez expats.cz.

 

Inne fundusze, które niedawno ogłosiły inwestycje w regionie CEE:

➡️ Inovo VC zamyka trzeci fundusz, zainwestuje prawie pół miliarda złotych w startupy z regionu CEE

➡️ Międzynarodowy fundusz Raw Ventures zainwestuje do 1 mln euro w polskie startupy mediatech

➡️ Andreessen Horowitz zainwestuje w europejskie projekty Web3 i krypto