Zapraszamy firmy do udziału w II edycji Akademii Managera projektów Horyzontu Europa

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

NCBR

Udostępnij:

Program Horyzont Europa dysponujący budżetem w wysokości 95,5 mld EUR stanowi nie lada wyzwanie dla niedoświadczonych wnioskodawców, niełatwo na początku odnaleźć się w gąszczu procedur i dokumentacji konkursowej. To jednak wiodąca inicjatywa UE na rzecz badań i rozwoju oferująca liczne granty na innowacyjne projekty, o które warto zawalczyć. Naprzeciw wnioskującym wychodzi Krajowy Punkt Kontaktowy w NCBR, z Akademią Managera, której druga edycja rusza już 20 września 2023 r.

Akademia Managera ma na celu pomoc w zrozumieniu zasad systemu grantowego w programie Horyzont Europa poprzez analizę całego cyklu życia projektu. Prezentuje podejście kompleksowe, bowiem organizatorzy za cel stawiają sobie przeprowadzenie uczestników „krok po kroku” przez zawiłości finansowe i prawne Horyzontu Europa oraz dostarczenie im wiedzy i narzędzi umożliwiających sprawne ubieganie się o fundusze oraz realizację projektów. Rejestracja rozpocznie się już 4 września br. na stronie internetowej KPK.

Sukces pierwszej edycji Akademii Managera

– Jak pokazują wyniki zeszłorocznej Akademii, zapotrzebowanie na tego typu szkolenia jest ogromne – komentuje dr Piotr Świerczyński, kierownik sekcji Konkurencyjności Przemysłowej w KPK i współtwórca inicjatywy. Jak wyjaśnia, limit miejsc, choć duży, wyczerpał się w przeciągu dwóch dni. W zajęciach prowadzonych przez 80 ekspertów z Krajowego Punktu Kontaktowego, sieci Horyzontalnych Punktów Kontaktowych oraz gości zewnętrznych, wzięło udział ponad 950 osób, a blisko 600 z nich otrzymało zaświadczenie o ukończeniu pełnego cyklu szkoleniowego.

Jak zapewniają organizatorzy, program Akademii Managera jest uniwersalny i dostosowany do potrzeb zarówno ekspertów merytorycznych, którzy przygotowują wnioski projektowe, pracowników biur wsparcia badań czy działów księgowo-finansowych. – W pierwszej edycji Akademii uczestniczyli przedstawiciele uczelni, instytutów badawczych, administracji publicznej czy małych i dużych przedsiębiorstw. Mamy wrażenie, że ostatnia grupa nie czuje jeszcze do końca, jak bardzo Horyzont Europa jest otwarty na firmy, dlatego w tym roku szczególnie kierujemy naszą ofertę do szerokiego biznesu – wyjaśnia Świerczyński.

Ola Ihnatowicz, ekspertka KPK z zespołu Innowacyjna Europa, uważa, że sporym wyzwaniem dla wnioskodawców są kwestie finansowe. – Horyzont Europa jest pod tym względem programem bardzo przyjaznym, łatwiejszym niż krajowe odpowiedniki, trzeba jednak przyswoić pewne podstawowe zasady, tak by budowanie budżetu i rozliczanie projektu nie stanowiło problemu – tłumaczy. Akademia Managera podpowie, jak radzić sobie z różnymi wyzwaniami administracyjnymi: zarówno w teorii, jak i na konkretnych doświadczeniach beneficjentów.

Horyzont Europa szansą dla firm

Program Horyzont Europa ma bezprecedensową ofertę dla przedsiębiorstw ze wszystkich branż i na każdym etapie, od start-upów, przez małe i średnie przedsiębiorstwa, po duże dojrzałe technologicznie firmy. Stwarza on przedsiębiorcom szansę współpracy z zagranicznymi partnerami oraz możliwość wejścia na rynki zagraniczne. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o granty, ale także korzystać z innych instrumentów wspierających rozwój ich firm czy wprowadzenie na rynek nowych produktów.

Te instrumenty to na przykład specjalny fundusz inwestycyjny dla małych i średnich firm, które ze względu na ryzyko związane z wprowadzeniem na rynek nowego rozwiązania nie mogą znaleźć funduszy na dalszy rozwój czy profesjonalną pomoc w stworzeniu biznesplanu. Przedsiębiorcy mają też szansę na współpracę z najlepszymi zespołami profesjonalistów i naukowców świata i pozyskanie znacznych funduszy na projekty badawczo-rozwojowe, których efektem będzie komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań.

– Komisja Europejska stawia duży nacisk na wymierne rezultaty projektów i ich realny wpływ na wdrażanie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, dlatego tak ważny jest udział w Horyzoncie Europa firm – wyjaśni Ihnatowicz. Partnerzy ze środowisk biznesowych mogą skorzystać ze współpracy z jednostkami badawczymi, unowocześniać swoje produkty i procesy produkcyjne, poszerzyć rynek zbytu docierając do nowych partnerów i klientów, jak również pozyskać finansowanie na wdrażanie i skalowanie na szeroki europejski, czy wręcz światowy, rynek.

Horyzont Europa daje też przedsiębiorcom możliwość korzystania z najlepszej europejskiej infrastruktury badawczej, która może być przydatna w realizacji projektu. Nowym instrumentem są inicjatywy wspierające firmy i start-upy zarządzane przez kobiety. Na rozwój tych firm są przeznaczone granty w programie, a ich liderki mogą skorzystać z oferty mentoringu. W samym tylko trzecim filarze programu (HE ma strukturę trójfilarową) na granty dla firm przewidziano 13 mld euro.

Akademia Managera 2023

Tegoroczna Akademia to 9 modułów szkoleniowych oraz 9 spotkań towarzyszących, podczas których będą prezentowane dobre praktyki beneficjentów. Zajęcia rozpoczną się 20 września i zakończą 23 listopada 2023 r. Uczestnicy będą spotykać się w każdą środę i czwartek przez 9 tygodni, aby poznać cały cykl życia projektu w Programie Ramowym Horyzont Europa. Każde spotkanie potrwa od 1,5 do 2,5 godziny. Zajęcia będą prowadzone online, a udział w nich jest nieodpłatny.

– Organizatorzy liczą, że w tym roku nie zabraknie przedsiębiorców. Zależy nam zarówno na uczestnikach reprezentujących duże firmy jak i te mniejsze czy nawet deep-tech’owe startupy. Horyzont Europa to spektrum możliwości, a zanim zdecydują Państwo czy jest tu coś dla Was, warto zapoznać się z ofertą programu i z otwartą głową poszukać szansy dla siebie – komentuje Ihnatowicz.

Magdalena Bem-Andrzejewska, dyrektor KPK w NCBR, podsumowuje: „Horyzont Europa to nie jest sposób na „szybkie pieniądze”, ale jako element wpisany w strategię rozwoju firmy przyniesie widoczne efekty. Wiele firm z Europy czerpie garściami z programu – poza pieniędzmi, sięgają po pomysły, partnerów biznesowych i naukowych, możliwość rozwoju, networkingu i marketingu. Horyzont Europa to rozpoznawalna w świecie marka, którą firmy, jako beneficjenci programu, mogą się chwalić”.

Walorem Akademii jest możliwość otrzymania zaświadczenia o jej ukończeniu – w tegorocznej edycji wydawane będzie osobom, które uczestniczyły w minimum 8 spotkaniach głównego cyklu i pozytywnie zaliczyły krótki test z wiedzy po każdym module, na którym uczestnik był obecny. Udział w spotkaniach towarzyszących organizowanych w czwartki jest fakultatywny i nie będzie brany pod uwagę do wystawienia zaświadczenia.

Krajowy Punkt Kontaktowy zaprasza do rejestracji uczestnictwa w Akademii Managera na swojej stronie internetowej, począwszy od 4 września, godz. 10.00.

Dodatkowe informacje na tej stronie.

Zapraszamy do kontaktu z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE. Można do nas zadzwonić, napisać, a także umówić się na spotkanie – www.kpk.gov.pl.

 

Artykuł reklamowy powstał we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym NCBR