Zespół SGGW zdobył 10 tys. euro na Science Challenge Day

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Udostępnij:

31 pomysłów i prawie 200 uczestników, w tym naukowców, studentów i przedstawicieli środowiska biznesowego wzięło udział w Science Challenge Day. Wydarzeniu stworzonym przez SciTech Group, którego celem było poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań dla problemu plastiku w naszym ekosystemie.

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się 27.10.2018 r. na terenie Politechniki Wrocławskiej. Nagrodę główną, czyli gwarancję preakceleracji o wartości 10 tysięcy Euro w ramach funduszu SciTech Fund, otrzymał zespół z SGGW, pracujący nad „Biodegradowalnym tworzywem z surowców naturalnych z ‘triggerem’ rozpoczynającym proces degradacji”.

Choć brzmi na razie tajemniczo, projekt jest na tyle ciekawy, że zasługuje w pełni na pogłębioną weryfikację i zbadanie potencjału biznesowego opracowywanego rozwiązania. Wynik fazy preakceleracji będzie decydującym momentem dla dalszych losów projektu. Pozytywny oznacza dalszą inwestycję w jego rozwój kwoty nawet 250.000 EUR. Ława mentorska postanowiła wyróżnić dodatkowo 3 projekty, zwracając szczególną uwagę na ich potencjał i decydując o kontynuacji rozmów z dwoma z nich w trybie pozakonkursowym.

Cała Europa aktywnie podchodzi do ochrony środowiska. W Polsce do starań o uwolnienie ekosystemu z plastikowych odpadów przyłączyło się aktywnie SciTech Group, uruchamiając program PlasticRE, którego pierwszym krokiem jestScience Challenge Day. Partnerem Strategicznym jest Nestlé Polska.

Wydarzenie jest szansą dla pomysłodawców na zweryfikowanie, dopracowanie i prezentację swoich projektów przed ekspertami ze świata nauki i biznesu.

Uczestnicy prezentowali pomysły w sześciu kategoriach:

  • REdesign: rozwój nowych materiałów mających potencjał do zastąpienia plastiku;
  • REinvent: technologie i procesy skracające czas biodegradacji;
  • REcycle: technologie i procesy recyklingu plastiku;
  • REduce: zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych, zmniejszenie ilości użytego plastiku/ odzyskiwanie odpadów produkcyjnych;
  • REuse: wykorzystanie składników odnawialnych/ naturalnych w produkcji plastiku;
  • REthink: rozwiązania podnoszące społeczną świadomość znaczenia redukcji/ eliminacji plastiku z ekosystemu.

SciTech Group – organizator wydarzenia – od ponad czterech lat z sukcesami realizuje inwestycje w obszarach wyższych technologii, takich jak odnawialne źródła energii (Saule Technologies), med-tech (SensDx), czy nano-materiały (Nanopure), oraz w obszarze IT i NextGen (Edge One Solutions, eduLAB). Problem plastiku to kolejne wyzwanie, w rozwiązanie którego Grupa postanowiła aktywnie się włączyć, oddając do dyspozycji uczestników wydarzenia doświadczenie i wiedzę swoich ekspertów oraz sprawdzoną i skuteczną metodę akceleracji dla pomysłu z największym potencjałem. Science Challenge Day to pierwszy i nie ostatni krok Grupy w tym obszarze. W opracowaniu jest cały program PlasticRE, dedykowany innowacjom w zakresie skutecznych rozwiązań redukujących obecność plastiku w ekosystemu.