Zrzutka.pl stworzyła anglojęzyczną wersją serwisu. Od teraz jest dostępna w całej UE

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Zrzutka.pl stworzyła anglojęzyczną wersją serwisu. Od teraz jest dostępna w całej UE

Udostępnij:

Trudna sytuacja gospodarcza sprzyja przełomowym decyzjom, np. o ekspansji zagranicznej. Wśród tych firm, które podjęły taką jest zrzutka.pl, która ze swoją anglojęzyczną globalną wersją 4fund.com, rozpoczęła podbój rynku wartego 15,5 mld $. Dlaczego może odnieść sukces? 

Dynamicznie rośnie liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw w Polsce. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. upadło praktycznie tyle samo firm (2528), co w całym 2022 roku (2752). A to oznacza, że mamy do czynienia ze wzrostem liczby bankructw na poziomie 92%. Jak to zazwyczaj bywa, sytuacja w poszczególnych sektorach gospodarki jest różna. Najgorsza jest w dwóch branżach, tj. transportowej i handlowej. Transport odnotował w pierwszym półroczu 2023 wzrost niewypłacalności o 259 proc., wynika z danych z Coface. Podczas, gdy handel odnotował wzrost upadłości o 196 procent. Do tego dochodzi silne spowolnienie polskiego przemysłu. W lipcu 2023 roku wskaźnik PMI wyniósł zaledwie 43,5 pkt. W efekcie trwa redukcja zatrudnienia w fabrykach, a popyt coraz bardziej się kurczy.

Niełatwe warunki ułatwiają ekspansję

Coraz trudniejsza sytuacja gospodarcza pomaga firmom podjąć decyzję o podbiciu zagranicznych, bogatszych rynków. Wiele rodzimych przedsiębiorstw już zaczęło udaną ekspansję, np. InPost, Kazar, Inglot, Orlen, Adamed Pharma, etc., a wiele dopiero ją rozpoczyna. Wśród nich jest m.in. największa w Polsce platforma do zbiórek na każdy cel online – zrzutka.pl. Decyzję o ekspansji, ułatwiła zarówno sytuacja na krajowym, jak i globalnym rynku crowdfundingu.

– W Polsce rynek finansowania społecznościowego skurczy się około 10% i będzie wart niespełna miliard złotych w 2023 roku. Podczas, gdy wartość globalnego rynku crowdfundingu w tym roku będzie na poziomie 15,5 miliardów dolarów, czyli około 62 miliardów złotych, przy dynamice na poziomie 16%. Estymuje się, że w 2027 roku wartość tego rynku zbliży się do 28 miliardów dolarów, tj. około 112 miliardów złotych. mówi Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.

Podbić Europę

Bieżący rok to wyjątkowy czas dla portalu zrzutka, który obchodzi swoje 10 urodziny, a niedawno świętował miliard złotych wpłat. W tym wyjątkowym okresie, została stworzona anglojęzyczna wersja zrzutki czyli 4fund.com. Od teraz zagraniczna wersja platformy jest już dostępna dla internautów w całej Unii Europejskiej, dając im możliwość tworzenia i wspierania internetowych zbiórek. Co ważne, za darmo i bez prowizji.

Start 4fund.com, był pierwotnie planowany na pierwszy kwartał br., jednak ostatecznie termin został przesunięty na trzeci. Jednym z głównych powodów decyzji o zmianie terminu startu, była kwestia walki o zachowanie status quo w obszarze podatków od zrzutek w Polsce. Nowe, niekorzystne prawo zostało uchwalone przez Sejm w styczniu 2023 r. i wprowadzało dodatkowe opodatkowanie internetowych zrzutek. Akcję przeciwko zmianom w prawie zainicjowała zrzutka.pl, a następnie przez blisko 5 miesięcy br. była zaangażowana w walkę o zniesienie niekorzystnych przepisów. W czerwcu br. Prezydent RP podpisał nowe prawo, znoszące dodatkowe obciążenia fiskalne dla internetowych zrzutek. Dzięki temu, platforma mogła skoncentrować się na dokończeniu przygotowań do ekspansji zagranicznej.

– Na początku chcemy skupić się na rynku europejskim. Stąd, już teraz portal jest dostępny we wszystkich krajach UE w wersji anglojęzycznej, tzn. że obywatele wszystkich tych krajów będą się mogli rejestrować i organizować zbiórki. Planujemy stopniowe wychodzenie z promocją portalu na kolejne kraje, zaczynając od Irlandii, a następnie w Niemczech. – mówi Tomasz Chołast, członek zarządu i współzałożyciel zrzutka.pl.

Dlaczego zagraniczna wersja zrzutka.pl ma odnieść sukces?

Choć na globalnym rynku finansowania społecznościowego jest duża konkurencja, bo jak wynika z danych Crunchbase działa na nim blisko 3,5 tysiąca platform,, to polski 4fund.com ma spore szanse na sukces. Dlaczego?

– Śledzimy biznes crowdfundingowy na całym świecie i zawsze zdumiewał nas jeden fakt. Gracze z tego sektora, także Ci najbardziej znani, pobierają wysokie prowizje (zwykle od 5% do 15 %), a dodatkowo organizator zbiórki może czekać nawet ponad 14 dni na wypłatę zebranych środków. Zadziwiające, ale ma to proste wyjaśnienie, wszystkie te portale, o ile nam wiadomo, nie posiadają licencji instytucji płatniczej i do zarządzania wszystkimi kwestiami finansowymi oraz KYC/AML korzystają ze wsparcia zewnętrznych dostawców usług płatniczych lub instytucji finansowych. – mówi Krzysztof Ilnicki, CTO i wiceprezes zrzutka.pl. – To sprawia, że ​​proces dostarczania wypłat do organizatorów zbiórek na tych platformach jest długi, kosztowny i nieefektywny czasowo. Dlatego właśnie wychodzimy do wszystkich organizatorów zbiórek online w całej Unii Europejskiej z naszym modelem, w którym my sami, jako portal umożliwiamy prowadzenie zbiórek oraz posiadamy status PSP tj. instytucji płatniczej.  – podsumowuje Ilnicki ze zrzutka.pl.

4Fund działa na zasadach dobrze znanych polskim użytkownikom portalu zrzutka.pl. Zbiórkę można założyć na dowolny cel, zgodny z prawem i regulaminem portalu. Wpłaty obsługiwane są przez MasterCard, Visa, Google Pay i Apple Pay, a wypłaty środków dla organizatorów zrzutek realizowane są w zaledwie kilka sekund, także w weekendy. Dodatkowo, co oprócz natychmiastowej realizacji wypłat, również może być ewenementem, jeśli chodzi o zagraniczną konkurencję, korzystanie z 4fund.com jest całkowicie darmowe. Zarówno zrzutka.pl, jak i 4fund.com nie pobierają prowizji ani od wpłacających, ani od organizujących zrzutki. Istotną różnicą między tymi siostrzanymi portalami jest oczywiście język oraz waluta – na 4fund.com wpłaty i wypłaty realizowane są w euro.

Co dla Polaków oznacza zagraniczny rozwój zrzutka.pl?

Niewątpliwą korzyścią dla osób już posiadających konto na zrzutka.pl jest fakt, że mają teraz możliwość dotarcia do szerszego, bo międzynarodowego, grona odbiorców. Dodatkowo, dla dotychczasowych użytkowników zrzutka.pl, niebawem zostanie udostępniony uproszczony sposób rejestracji i weryfikacji na 4fund.com. Istotnym dla odbiorców może być też fakt, że są to serwisy wręcz identyczne pod względem interfejsu oraz funkcjonalności. Zatem użytkownicy zrzutki nie będą musieli uczyć się obsługi 4fund.com.

 

Zrzutka.pl wprowadza kartę wpłatniczą. Ma być alternatywą dla terminali płatniczych

Zrzutka wychodzi za granicę i wprowadza nowości