Oto pierwszy smartfon z aparatem ukrytym pod wyświetlaczem

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Oto pierwszy smartfon z aparatem ukrytym pod wyświetlaczem

Udostępnij:

Nie akceptujesz w smartfonach elementu zwanego notchem? Irytuje cię nawet mały zarys obiektywu na ekranie urządzenia? Jest na to rozwiązanie. Na rynku pojawił się ZTE Axon 20 5G, w którym aparat do selfie jest całkowicie niewidoczny.

Producenci smartfonów dążą do tego, aby ich produkty miały jak największy ekran i jak najbardziej smukłe ramki, które nie ograniczą pola obrazu. W obrębie wyświetlacza pojawia się zawsze jeszcze jeden element, który dla wielu użytkowników jest naprawdę irytujący – mowa o obiektywach do selfie, które pojawiają się w formie małej, czarnej kropki (jak np. w nowych Samsungach Galaxy S21) lub po prostu na tle tzw. notcha, czyli wyciętego fragmentu w górnej części ekranu (jak w nowych iPhone’ach z serii 12).

Dla użytkowników, którzy chcą się cieszyć niczym nieograniczonym obrazem na wyświetlaczu swojego urządzenia, powstał model ZTE Axon 20 5G – pierwszy na świecie smartfon z obiektywem aparatu do selfie schowanego pod ekranem.

Chiński producent ZTE wprowadził zatem innowacyjne rozwiązanie, które było w planach wielu innych firm technologicznych. Polega ono na stworzeniu takiej kamery, która jest możliwa do zainstalowania pod ekranem smartfona i która będzie rejestrować obraz bez względu na to, co akurat jest na wyświetlaczu. Wydaje się raczej nieskomplikowane, a jednak przez lata taka technologia przysparzała problem producentom.

W modelu Axon 20 5G udało się zachować idealnie jednolity prostokątny ekran OLED o przekątnej 6,92 cala i rozdzielczości FHD+ (2460 x 1080 pikseli) pozbawiony jakiegokolwiek notcha, czy zarysu obiektywu do selfie. Kamerka korzystająca z matrycy 32 Mpix została dyskretnie schowana pod ekranem i zdaniem pierwszych użytkowników robi zdjęcia w przewidywalnym, średniopółkowym standardzie. To oznacza, że szkło znajdujące się przed nią nie wpływa na jakość fotografowania.

Axon 20 5G, oprócz aparatu do selfie, ma jeszcze oczywiście aparat z tyłu – są to dokładnie 4 obiektywy. Główny obiektyw współpracuje z matrycą 64 Mpix, szerokokątny 8 Mpix, a do makro i oceny głębi mają starczyć matryce 2 Mpix.

Dodatkowo warto wiedzieć, że ZTE Axon 20 5G jest wyposażony w procesor 765G współpracujący z 8 GB RAM i 128 GB pamięci na dane. Bateria ma 4220 mAh i może być ładowana szybką ładowarką o mocy 30 W.

Internetowa sprzedaż chińskiego smartfona rozpoczęła się 21 grudnia. Telefon kosztuje 449 euro i można go nabyć dopiero po wcześniejszym zapisaniu się na listę producenta New Vision Club.