Zwiększenie efektywności pracy kluczem do sukcesu! Gdański startup zwycięzcą programu akceleracyjnego #Techseed

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Zwiększenie efektywności pracy kluczem do sukcesu! Gdański startup zwycięzcą programu akceleracyjnego #Techseed

Udostępnij:

Świadome prowadzenie biznesu to dbanie o detale. Usługi, które często są oferowane w e-commerce czy w tradycyjnych punktach handlowych wymagają wielu procesów. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie „checklisty”, aby proces realizacji sprzedaży był jak najbardziej efektywny. Finaliści drugiej edycji programu akceleracyjnego #techseed wiedzą jak to zrobić. Stworzyli aplikację, która ma podnieść jakość usług w punktach usługowo-handlowych.

Przez ostatnie 2 miesiące gdańskie zespoły startupowe przeszły kompleksowy proces akceleracji. Za nimi bardzo intensywny czas: 36 godzin warsztatów, 30 godzin indywidualnych konsultacji w ramach Startup Bootcamp oraz kilkanaście godzin pracy nad finałowym pitchem, a wszystko realizowane we współpracy z ekspertami biznesowymi PwC Polska oraz niezależnymi specjalistami z branży marketingu, employer brandingu czy prawa. Wszystko po to by ułatwić i usprawnić proces rozwoju firmy i wdrażania innowacyjnego produktu na rynek.

– We wrześniu osiem zrekrutowanych przez jury zespołów startupowych przystąpiło do intensywnej pracy nad swoimi projektami. Uczestnicy byli zdeterminowani, świadomi mocnych i słabych stron swojego zespołu, z jasno określonym celem rozwoju. Preferencyjnym obszarem w tegorocznej edycji Techseed było ICT, w szczególności interesowały nas projekty związane z Inteligentnymi Specjalizacjami Pomorza. Dzięki szerokiemu wachlarzowi branż jakie mogły zgłosić się do programu udało nam się zrekrutować bardzo ciekawe i różnorodne zespoły. Praca i zaangażowanie naszych ekspertów oraz determinacja startupów pokazała jak duży progres można zrobić w tak krótkim czasie – mówi Sara Miotk, koordynatorka programu akceleracyjnego z ramienia gdańskiego STARTERA.

Wymiana doświadczeń

Program akceleracyjny to dla wielu startupowców pierwszy krok do uporządkowania swojego konceptu biznesowego. Takie projekty w Stanach czy Europie są bardzo często realizowane pod nadzorem światowych specjalistów i wielkich korporacji. To właśnie eksperci z wieloletnim doświadczeniem są wartością dodaną programu, a networking pozwala na poszerzenie wachlarza klientów i partnerów.

– Miasto Gdańsk wielokrotnie potwierdziło, że jest miastem aspirującym do miana bałtyckiego tech hub-u. Poprzez realizowany przez gdański STARTER program akceleracyjny wspieramy młodych inżynierów, pasjonatów ale przede wszystkim wpływamy na rozwój gospodarki. Gdyż najbardziej cennym jest fakt współpracy młodych ludzi z dużymi firmami. A branża morska w naszym regionie ma swoje szczególne miejsce – dodaje Piotr Borawski, Wiceprezydent Miasta Gdańska.

Na szczególną uwagę zasługuje startup „Zvrot”, na czele którego stoją młode, pełne pasji kobiety. Tworzą platformę mającą na celu efektywną utylizację i zmniejszenie strat przy produkcji branży stoczniowej. Przemysł stoczniowy to główna oś pomorskiej gospodarki. Branża tradycyjna, która coraz śmielej otwiera się na innowacyjne pomysły.

– Akceleracja jest bardzo wymagającym programem z potężną dawką wiedzy praktycznej. Po programie dokładnie wiemy co chcemy robić, aby rozwijać nasz pomysł, który po tym okresie jest już zwalidowany. Po 2 miesiącach ciężkiej pracy robimy sobie tydzień przerwy bez startupowych zadań a później idziemy zgodnie z harmonogramem ustalonym podczas warsztatów z ekspertami PwC. Jeszcze w tym roku chcemy rozpocząć pracę nad MVP i ruszyć z pierwszymi testami – dodają twórczynie startupu Zvrot.

Aplikacja podnosząca jakość usług

Zwycięzcą programu Techseed został zespół Mycheck, który pracuje nad wdrożeniem aplikacji posiadającej dopasowaną do danego biznesu checklistę, dzięki której firma będzie bardziej efektywna. Jej celem jest zwiększenie jakości usług w punktach usługowo-handlowych.

– Zgłaszając się do #techseed chcieliśmy rozwinąć się biznesowo, poznać opinię ekspertów na temat naszego produktu oraz poszerzyć naszą wiedzę marketingową i sprzedażową. Wyjątkowo cenne dla nas było również zgłębienie tematu pozyskiwania funduszy. Teraz, po zakończeniu akceleracji mogę śmiało powiedzieć, że wszystko udało nam się zrealizować. Poznaliśmy wielu profesjonalistów, którzy przekazywali nam wiedzę na warsztatach oraz indywidualnych konsultacjach. Z pewnością będziemy także bacznie obserwować różne projekty dofinansowań unijnych. Planujemy również zlecić analizę rynku, aby stać się bardziej wiarygodnym w oczach potencjalnego inwestora czy partnera. Na początku przyszłego roku będziemy wprowadzać nowy, bardziej czytelny cennik dla nowych klientów. Dobra analiza finansowa stanowi podstawę funkcjonowania biznesu, zaczynamy przykładać do tego dużo większą wagę – mówi przedstawiciel firmy Mycheck, tegoroczny zwycięzca.

Kolejnym wyróżnionym pomysłem został nagrodzony CPS Drone za dopracowany projekt i niesamowitą energię oraz zaangażowanie młodych innowatorów

– Najbardziej wartościowa w akceleracji była dla nas możliwość spotkania się i dostania porad od radców prawnych. Dzięki temu byliśmy w stanie dowiedzieć się do jakich regulacji prawnych musimy się stosować przy dalszym rozwoju projektu i na co zwrócić uwagę. Jesteśmy wdzięczni też za to, że nasz entuzjazm i umiejętności prezentowania zostały docenione! Za kilka miesięcy, nasze drony podwodne, będąc już przetestowane przez naszych wczesnych klientów, będą przedmiotem kampanii crowdfundinowej, co pozwoli nam zyskać środki na coraz szybszy rozwój projektu! – mówi przedstawiciel CPS Drone.

Wyróżnienie dla innowacji społecznej

Na szczególne wyróżnienie jury zasłużyła Fundacja Mocarzy, której planem jest Osobisty Podnośnik Mobilny dla osób z niepełnosprawnościami. Urządzenie w postaci dźwigu montowanego do ramy wózka napędzanego elektrycznie, dzięki któremu użytkownik wózka będzie mógł przesiadać się między siedziskiem wózka a przestrzenią dookoła bez pomocy osób trzecich.

– Nasze przedsięwzięcie od początku łączy w sobie kilka misji. Nadrzędną jest oczywiście zwiększenie codziennej samodzielności funkcjonalnej osób potrzebujących dziś wsparcia innych. Wykazaliśmy się przy tym dużą krótkowzrocznością, poprzestając na tym aspekcie. Osobisty Podnośnik Mobilny od samego początku powstania idei, gromadzi wokół siebie osoby z różnych światów. Wystąpienie pandemii wirusa SARS-CoV-2 drastycznie zatrzymuje ten proces. Uczestnictwo w akceleracji pozwoliło nam nadać przedsięwzięciu świeżość. Zainteresować wyzwaniem, jakie kryje się za pojęciem samodzielności funkcjonalnej osób zależnych, większą część opinii publicznej. W kolejnych miesiącach chcielibyśmy zwielokrotnić efekt danej nam szansy. Planem na najbliższą przyszłość jest zgromadzenie środków koniecznych do powstania prototypu naszego produktu – mówią Kasia i Łukasz z Fundacji Mocarzy.

Lista zespołów, które wzięły udział w edycji 2021:

  1. Zvrot – technologia, która ma na celu efektywną utylizację i zmniejszenie strat przy produkcji branży stoczniowej.
  2. Mycheck – aplikacja posiadająca dopasowaną do danego biznesu checklistę, dzięki której firma będzie bardziej efektywna. Celem projektu jest zwiększenie jakości usług w punktach usługowo-handlowych.
  3. Conscious Road 2Freedom – tworzenie i promocja mini kursów w języku angielskim z zakresu zdrowia mentalnego.
  4. CPSdrone – bezzałogowy dron podwodny open-source wydrukowany w 3D.
  5. Afterclass – marketplace zajęć edukacyjnych, sportowych, rozrywkowych, zdrowotnych. One-stop-shop dla rodziców i dzieci szukających takich usług.
  6. Szkoła Staronia – platforma edukacyjna z materiałami dla nastolatków, które pomogą im rozwinąć umiejętności społeczne.
  7. MMNT – platforma do szybkiej, łatwej i bezpiecznej rezerwacji fotosesji.
  8. 15Fundacja Mocarzy – Osobisty Podnośnik Mobilny – urządzenie w postaci dźwigu montowanego do ramy wózka napędzanego elektrycznie, dzięki któremu użytkownik wózka będzie mógł przesiadać się między siedziskiem wózka a przestrzenią dookoła bez pomocy osób trzecich.

 

Projekt współfinansowany przez Miasto Gdańsk

 

Artykuł powstał we współpracy z Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER