Ledwo zdążyliśmy ochłonąć po prezentacji nowych iPadów i iPhone’ów z serii 12, a już wiedzieliśmy, że zaraz będziemy uczestniczyć w wydarzeniu związanym z premierą kolejnych nowości od Apple’a. Tym razem po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć komputery z logiem jabłka, które będą wyposażone we własne procesory.
Oto wszystkie produkty zaprezentowane podczas konferencji „One more thing”.
Apple Silicon M1
Dotychczas MacBooki wykorzystywały procesory Intela, ale przyszedł czas na zmiany – Apple postanowiło zainwestować w produkcję własnych podzespołów, tak jak zresztą do tej pory to robiło w przypadku iPhone’ów. Całkowicie nowy procesor Apple Silicon M1 reprezentuję tą samą kulturę pracy, co wspomniane procesory w smartfonach, ale tym razem znajdą się w komputerach ze słynnym jabłkiem.
Pierwszy w historii Apple’a procesor dla komputerów osobistych, który został oparty o architekturę ARM, ale uzupełniony o zupełnie autorskie usprawnienia. Układ M1 składa się z ośmiordzeniowej jednostka o konstrukcji big.LITTLE. (cztery energooszczędne rdzenie oraz cztery wysokowydajne) i z 16 mld tranzystorów upakowanych w 5-nanometrowym procesie technologicznym – dzięki tej budowie sprzęt podobno osiąga dwukrotnie wyższą wydajność od „najnowszego układu laptopowego na rynku” (niestety Apple nie zdradza, jakiego konkurenta miał na myśli). Co ważne, za tą mocą idzie wydajność – procesor używa do pracy dużo mniej energii w porównaniu z innymi komputerami.
Mac mini (2020)
Ma mini będzie pierwszym stacjonarnym komputerem Apple’a z wyżej opisanym, nowatorskim chipem M1. Wizualnie nie ma zaskoczenia – komputer wygląda tak samo jak jego poprzednik z procesorem Intela (jedynie kolor obudowy Space Grey zastąpił odcień srebrnego). Dzięki nowemu procesorowi komputer ma być jednak aż 3-krotnie wydajniejszy niż procesor Intela w poprzedniku. Ta wydajność ma wpłynąć też na grafikę, która według Apple’a będzie mogła napędzić monitor 6K.
Co jeszcze wiemy na temat tego komputera? Jedynie tyle, że jednostka w kształcie charakterystycznej kostki dostanie porty Ethernet, HDMI 2.0, 2x USB-A, minijack oraz 2x Thunderbolt / USB 4. Na resztę specyfikacji musimy jeszcze poczekać.
Cena: od 699 dolarów (polska cena od 3699 złotych)
Apple MacBook Air
Nie tylko komputer stacjonarny, ale także przenośny – Apple zaprezentowało swojego najtańszego MacBooka, czyli model Air. Mamy tu matrycę o przekątnej 13″ (matryca Retina display) i oczywiście nowy procesor M1. Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się, że laptop będzie szybszy od 98% komputerów z matrycą o tej przekątnej i to bez wspomagania technologią aktywnego chłodzenia (komputer nie ma nawet wiatraka, dzięki czemu jest cichszy!). Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że na komputerze będzie można pracować do 15 godzin standardowej pracy na jednym ładowaniu baterii (nawet 18 godzin podczas odtwarzania wideo).
Do dyspozycji będziemy mieć niestety tylko t 16 GB pamięci RAM, ale za to szybszy dysk SSD o pojemności do 2 TB i wsparcie dla WiFi 6. Istotnym dodatkiem jest panel TouchID, który pozwoli na płacenie w internecie za pomocą Apple Pay.
Cena: od 999 dolarów (w Polsce od 5199 zł)
Apple MacBook Pro 13 iPro 16
Wersja Pro zakłada wykorzystanie ten samej matrycy (w rozmiarze 13″ i 16″) i tego samego procesora, co w MacBooku, ale twórcy z Cupertino zapewniają o jeszcze lepszej wydajności tego sprzętu. Z czego ona ma wynikać? Przede wszystkim z obecności technologii aktywnego chłodzenia, która umożliwi wyższe taktowanie. To oznacza nie tylko pewniejszą pracę, ale także znacznie cichsze działanie komputera. Dzięki aktywnemu chłodzeniu mamy też ciut dłuższą pracę nić w przypadku modelu Air – 17 godzin pracy niezbyt wymagającej sprzętowo i 20 godzin podczas odtwarzania wideo.
Poza wszystkimi udogodnieniami, które zostały wprowadzone w tańszej wersji laptopa, w Pro dostaniemy dodatkowo nową klawiaturę Magic Keyboard + Touch Bar, a także lepszej jakości kamerę i mikrofon o studyjnej jakości.
Cena: od 1299 dolarów (w Polsce od 6699 zł)
Obserwujący rozwój technologii podsumowuje, że MacBooki z nowym procesorem będą rewolucją w branży komputerów osobistych – w końcu będziemy mogli korzystać z całkowicie jednorodnego systemu Apple’a. Wciąż jednak znamy mało szczegółów na temat tego sprzętu i zdecydowanie więcej dowiemy się pewnie już na podstawie testów pierwszych użytkowników. Komputery można już zamawiać na stronie producenta, a więc możesz być jednym z pierwszych, którzy doświadczą „magii” działania nowych procesorów Apple Silicon M1.