Pisaliśmy już o tym, kogo warto obserwować na Facebooku (teksty te podzieliliśmy na dwie części: przedsiębiorcy i inwestorzy). Teraz czas na kolejną część cyklu artykułów polecających ciekawe polskie przedsięwzięcia. Zaczęliśmy od opisania 5 startupów z Krakowa, które warto obserwować, by kilka lat później opisać 5 startupów z Warszawy, które warto obserwować. Czas na część dotyczącą Wrocławia, miasta z którego pochodzą takie znane startupy jak Brand24, LiveChat, czy TimeCamp.
Nie wiemy na sto procent, czy poniżej opisane firmy osiągną sukces. Warto jednak przyjrzeć się im już teraz, bo proponują bardzo ciekawe rozwiązania, które mogą sprawdzić się nie tylko na polskim rynku.
1. Ada
– Ada znajdzie Ci lepsze mieszkanie – wita komunikat na stronie adaonline.pl. Założyciele tego startupu stworzyli darmową automatyczną asystentkę do wyszukiwania najciekawszych ofert wynajmu mieszkania w dowolnym mieście. Wyróżnia ją to, że działa jak wirtualna asystentka. Wchodząc na stronę zamiast wyszukiwarki, w której wpisujemy np. „mieszkanie jeżyce”, widzimy prośbę o zsynchronizowanie naszego konta na Facebooku po to, by Ada mogła z nami „rozmawiać” poprzez Messengera.
Po określeniu oczekiwań, Ada przeszuka wszystkie oferty i w rozmowie na Facebooku prześle nam te najciekawsze. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na przeglądanie setek ofert ze zdjęciami, a powołamy się na gust Ady. Skąd będzie wiedziała, czego oczekujemy od mieszkania? Po prostu nas o to zapyta: „Jak często podróżujesz?”, „Masz psa? Poszukam właścicieli, którzy nie mają z tym problemu”. Co więcej, jeśli spodoba nam się któryś z lokali, Ada umówi nas na spotkanie z właścicielami.
Z algorytmem obsługującym wyszukiwarkę ofert wynajmu mieszkań możemy także rozmawiać poprzez SMSy. Przeszukuje oferty z Wrocławia, Krakowa, Poznania, Warszawy, Gdańska, Gdyni i Łodzi.
2. Footsteps
Jeśli wybierasz się na wycieczkę do innego miasta, pobierz aplikację Footsteps i odwiedź najciekawsze miejsca. Ten program na smartfony służy jako wirtualny przewodnik po wyjątkowych budynkach w mieście, do którego wybraliśmy się, by spędzić wolny czas. – Odkrywaj miasto w najlepszy możliwy sposób – Twój sposób – zachęca komunikat na stronie aplikacji. Co oznacza? To, że możemy zwiedzać miasto według naszych preferencji. Jeśli lubimy nowoczesną architekturę zamiast zabytków, usunie starocie z trasy zwiedzania.
– My też dużo podróżujemy i nieustannie coś przeszkadza nam w zwiedzaniu. Dlatego chcemy to zmienić i dać Ci wreszcie możliwość odkryć miasto w najlepszy możliwy sposób – wyjaśnia kolejny komunikat. Sercem aplikacji jest właśnie personalizacja. Po pobraniu programu na smartfony wystarczy, że określimy kim jesteśmy (do wyboru m.in. Imprezowicz, Hipster czy Familyguy), a pokaże nam te miejsca, które nas zadowolą. Footsteps zadba też o nasze brzuchy i pokaże najlepsze lokale gastronomiczne w okolicy.
Aplikację możemy pobrać na smartfony z systemem iOS i Android. Dziś pokazuje najciekawsze miejsca, które znajdziemy we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Wkrótce chce pokazać użytkownikom cały świat.
3. RightHello
– RightHello pomoże Ci znaleźć i dotrzeć do potencjalnych klientów z całego świata spośród milionów dostępnych w naszej platformie firm – piszą o usłudze twórcy RightHello. Ich pomysł na biznes polega na ułatwieniu znajdowania klientów na nasze usługi. Na ten cel utworzyła bazę firm i pozwala przeglądać te, z którymi moglibyśmy zrobić deal. Po określeniu filtrów możemy znaleźć profil firmy i rozpocząć konwersację z jej przedstawicielem. A wszystko z poziomu jednego internetowego narzędzia.
Zadaniem RightHello jest pomoc w dotarciu do kluczowych osób w odpowiedniej dla naszego profilu firmie. Dzięki temu zaoszczędzamy czas na przebijaniu się przez sekretarki i mamy możliwość porozmawiania na temat współpracy z osobą decyzyjną. Oprócz historii konwersacji, startup podpowie nam, kiedy powinniśmy przypomnieć się potencjalnemu klientowi i jak budować kampanie cold e-mailowe. Z narzędzia korzysta setki firm z całego świata.
We wrześniu 2014 roku Xevin Investments zainwestował w RightHello. Do grona inwestorów dołączył później fundusz Hedgehog Fund.
4. Zeccer
– Wygodne drukowanie w wielu punktach miasta – głosi komunikat na stronie tego startupu. Zeccer pozwala wydrukować dowolny dokument za darmo, za pomocą aplikacji mobilnej i drukarki postawionej np. na uczelni. Jak działa Zeccer? Wystarczy pobrać aplikację mobilną, przesłać do niej dokument, który chcemy wydrukować, włączyć opcję drukuj, podejść do drukarki umieszczonej w różnych punktach miasta i wyjąć wydruk z podajnika. W ten sposób możemy szybko, za darmo i wygodnie drukować np. notatki ze studiów.
Kartki wyjęte z podajnika będą zawierały treści, które chcieliśmy wydrukować, ale także banery reklamowe. Dzięki nim usługa dla użytkowników aplikacji jest darmowa. Opcja ta jest idealna np. dla studentów, którzy potrzebują wydrukowanych notatek, by przypomnieć sobie wiedzę z wykładów. Nie wszystkie dokumenty powinny jednak zawierać treści reklamowe, dlatego Zeccer udostępnił opcję odpłatnego wydruku, bez reklam. Zeccer jest dostępny zawsze, gdy tego potrzebujemy.
– Wydrukujesz notatki o każdej porze dnia i nocy. Nie musisz już pamiętać o pendrivie czy gotówce w portfelu – czytamy na stronie. Drukarki Zeccera dostępne są w 17 miastach w Polsce i w Berlinie.
5. LepszaPraca
– Rekrutuj, aplikuj, polecaj, zarabiaj – głosi hasło LepszaPraca. Startup wychodzi o krok dalej, niż publikowanie ofert pracy. Chce, aby każdy zainteresowany mógł polecić znalezioną ofertę znajomemu. Dzięki temu, pomożemy koledze/koleżance znaleźć wymarzoną ofertę pracy, a jeśli przejdzie rozmowę kwalifikacyjną i zostanie zatrudniony/a, dostaniemy premię za polecenie pracownika. Zdaniem twórców startupu, najwięcej ofert pracy pojawia się w postach na Facebooku. Dlaczego więc nie wykorzystać tego do promowania ogłoszeń?
LepszaPraca ogłasza się jako portal rekrutacyjny 4.0. Co oznacza ten termin? Rekrutacja 1.0 polegała na tradycyjnych ogłoszeniach przywieszanych na słupach, 2.0 na przeniesieniu ogłoszeń do internetu, 3.0 na publikowaniu ich na portalach społecznościowych, a 4.0 na połączeniu wszystkich wcześniejszych elementów i dodaniu do tego jeszcze dwóch: nagrody za polecenie pracownika i crowdsourcingu, czyli „oddania procesu rekrutacji społeczności”. Do dzisiaj LepszaPraca na nagrody przekazała użytkownikom 10 tys. złotych.
Portal ma w swoich zasobach 292 oferty pracy, które możemy znaleźć na stronie internetowej, za pomocą wyszukiwarki. Wystartował w czerwcu 2016 roku.
+
6. Emenago
System zarządzania rezerwacjami.
7. RentingLock
Smart-zamek. Dzięki niemu możemu udostępniać nasze mieszkanie komu chcemy, bez przekazywania klucza. Wystarczy, że podamy mu kod dostępu.
–
Zaprezentowaliśmy właśnie listę 5 startupów z Wrocławia, które warto obserwować. Wierzymy jednak, że projektów godnych polecenia jest zdecydowanie więcej, stąd nasza prośba. Zamieście w komentarzach linki do ciekawych startupów, które powinniśmy dodać do naszej listy. Spośród Waszych propozycji wybierzemy kilka i zamieścimy je w powyższym artykule. Wszystkie muszą jednak dotyczyć Wrocławia. Liczymy na Waszą pomoc, bo chcemy pokazać, że to miasto także żyje startupami! Tak jak my!