Co dobrego spotkało Wasz startup w 2023 roku?
Rozpoczęliśmy 2023 rok bardzo dobrze, wzmocnieni 63 milionami złotych, pozyskanymi w ramach rozszerzonej rundy growth. Tym samym na naszym pokładzie zyskaliśmy genialne konsorcjum inwestorów, wśród których są wiodące europejskie fundusze specjalizujące się w technologiach klimatycznych: World Fund, Nordic Alpha Partners, Legal & General Capital oraz Klima Energy Transition Fund. To wzmocniło pozycję firmy jako najszybciej rosnącej w branży Building Integrated Photovoltaics (BIPV).
Warto dodać, że ta ostatnia runda zwiększyła całkowite finansowanie SunRoof do 35 mln euro.
Dzięki otrzymanym środkom, kontynuowaliśmy rozwój, osiągając kamień milowy w postaci sprzedaży 1000 dachów solarnych. Zrobiliśmy duży krok w digitalizacji procesów, systemów i doświadczeń klienta. Tym samym zbliżyliśmy się do uruchomienia naszej wirtualnej elektrowni.
W minionym roku uruchomiliśmy autorską platformę My.SunRoof, na której nasi klienci mogą śledzić każdy etap budowy dachu: od projektu, poprzez wykonanie, aż po uruchomienie instalacji. W 2024 wdrożymy My.SunRoof na pełną skalę, pozwalając klientom na zarządzanie energią.
Zaprezentowaliśmy również kilka ekscytujących innowacji, w tym kolorowe dachy SunRoof. Spełniamy w ten sposób oczekiwania naszych klientów i pozwalamy architektom tworzyć bez kompromisów. Pierwsze szare dachy solarne powstały na osiedlu Monolit pod Gdańskiem. W tym projekcie udowodniliśmy, że nawet najbardziej awangardowy design można łączyć z troską o naturę. Z drugiej strony możliwość wykonania SunRoof w dowolnym kolorze pomoże wdrażać zintegrowane technologie w obiektach zabytkowych, objętych ochroną konserwatora czy innych budynkach, które muszą spełniać wymagania konkretnej stylistyki.
Do grona klientów i partnerów SunRoof dołączyły bardzo znane międzynarodowe marki. Wykonaliśmy m.in. dach solarny dla restauracji należącej do jednej z najbardziej popularnych sieci gastronomicznych na świecie. Ostatnio natomiast nawiązaliśmy współpracę z firmą Sonnen, rozszerzając nasz ekosystem o najwyższej klasy magazyny energii, by zaoferować naszym klientom jeszcze większą niezależność energetyczną.
Chciałbym wspomnieć również o wyjątkowym projekcie, który ze względu na swój wymiar społeczny dostarcza nam dużo satysfakcji. Współpracując z Fundacją po DRUGIE i Fundacją UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej mieliśmy możliwość zbudowania dachu na domu dla usamodzielniających się matek i ich dzieci. Wierzymy, że w ten sposób dostarczamy nie tylko praktyczne wsparcie, ale przekazujemy energię oraz inspirację do budowania nowego życia.
Ten ostatni rok dostarczył wielu niezapomnianych momentów. Miałem zaszczyt odebrać nagrodę “Builder of the Year”, przyznawaną przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa. To wyróżnienie nie jest tylko moim osobistym osiągnięciem, ale potwierdzeniem i docenieniem ciężkiej pracy, wytrwałości i determinacji całego naszego zespołu. Dziękuję za to zaangażowanie i jestem przekonany, że ten rok również przyniesie wiele sukcesów i wzmocni nasz pozytywny wpływ na świat.
Podsumowując 2023 rok, muszę dodać, że dla nas SunRoof to zdecydowanie coś więcej niż tylko biznes. Każdy wykonany przez nas dach solarny to krok naprzód w walce o zrównoważoną przyszłość. I to nas napędza każdego dnia — dostarczanie produktów, które są nie tylko piękne i opłacalne dla naszych klientów, ale także dobre dla planety.
Z czym musieliście się mierzyć w 2023 roku?
W zeszłym roku inflacja i otoczenie rynkowe postawiły przed nami spore wyzwania, szczególnie na rynku szwedzkim. 2024 rok również będzie intensywny i wymagający, ale jestem przekonany, że dążenia do niezależności oraz bezpieczeństwa energetycznego będą sprzyjały dalszemu rozwojowi SunRoof i przyniosą efekty w postaci dużych, ciekawych projektów.
Co zmienilibyście w prawie, aby lepiej Wam się funkcjonowało w nowym roku?
Widzimy potencjał we wprowadzeniu łatwej możliwości sprzedaży nadwyżek energii, zwłaszcza pomiędzy budynkami. Taka elastyczność pozwoliłaby na bardziej efektywne zarządzanie energią w gospodarstwach domowych, a także swobodną i opłacalną sprzedaż wyprodukowanego prądu.