Prawo jazdy i dowód osobisty w telefonie – Sejm przyjął ustawę o aplikacji mObywatel

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

mobywatel

Udostępnij:

Sejm uchwalił ustawę o aplikacji mObywatel, która pozwoli na posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji (np. dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi). Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel.

Trwają już również prace nad możliwością korzystania z aplikacji w innych krajach – dotyczą porozumień między państwami. W planach jest dodanie do mObywatela także paszportu i zrównanie jego ważności z fizycznym dokumentem.

Nowa ustawa umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego i innym instytucjom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego i innych.

Dzięki aplikacji dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego oraz płacenie online za usługi administracyjne (wydanie dokumentów, wniosków, opłaty skarbowe).

Kolejne funkcje mObywatel

W przyszłości  mObywatel będzie wysyłał również powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola czy o zbliżającym się terminie ważności dokumentów (np. dowodu osobistego albo paszportu).

mObywatel będzie zintegrowany z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Wkrótce możliwe będzie też wykorzystywanie aplikacji mObywatel jako drugiego czynnika uwierzytelnienia profilu zaufanego.

Banki również uznają aplikację mObywatel

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. Instytucje finansowe apelują o wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi.

To nie  jest cyfrowa wersja dowodu

Na swojej stronie internetowej Cyfryzacja KPRM podkreśla, że cyfrowy dokument tożsamości nie jest dowodem osobistym w formie elektronicznej. To zupełnie nowy dokument istniejący niezależnie od dowodu osobistego, którym będzie można posługiwać się w kraju.

– To rozwiązanie, które kompleksowo odpowiada na potrzeby mieszkańców. Jeśli samorząd wystąpi np. o dołączenie do mObywatela karty miejskiej, będzie to możliwe. Samorządy będą mogły prowadzić ewidencję, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli ” – wyjaśnił minister Adam Andruszkiewicz. Dodał również, że nie ma zamiarów likwidacji tradycyjnych dokumentów.

Po wejściu w życie ustawy, w mObywatelu pojawią się nowe cyfrowe dokumenty:

  1. dokumenty poświadczające prawo wykonywania zawodu medycznego
  2. legitymacja osoby niepełnosprawnej
  3. legitymacja służbowa nauczyciela
  4. legitymacja doktoranta
  5. tymczasowe elektroniczne prawo jazdy

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Dzięki niej już teraz obywatele mogą miedzy innymi:

  • w bezpieczny sposób pobierać i okazywać swoje dane,
  • potwierdzać nabyte uprawnienia kierowcy,
  • sprawdzać swoje punkty karne,
  • zgłosić naruszenie środowiskowe,
  • korzystać z mLegitymacji emeryta-rencisty ZUS,
  • korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej,
  • korzystać z mLegitymacji adwokackiej,
  • korzystać z mLegitymacji poselskiej,
  • złożyć wnioski w wybranych obszarach,
  • realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL,
  • przechowywać potwierdzenie odbytego szczepienia przeciwko COVID-19.

 

Oto finałowa dziesiątka Huawei Startup Challenge III. Kto walczy o główną nagrodę?

Trwa nabór do drugiej edycji Żabka Future Lab. Zgłoś się do 15 marca