Konkurs HR Tech Changer, zainicjowany przez Polskie Forum HR w partnerstwie z Pracuj Ventures, miał na celu promowanie idei korzystania z rozwiązań technologicznych w sektorze usług HR. Firmy, które stanęły do rywalizacji adresowały bardzo różnorodne wyzwania istotnie nie tylko z punktu widzenia branży usług HR, ale też całego rynku pracy. Znaczna części dotyczyła poprawy skuteczności procesów rekrutacyjnych, szybszej i trafniejszej oceny kompetencji i w rezultacie lepszego dopasowania kandydatów do potrzeb przyszłych pracodawców i ich kultury organizacyjnej. Rozwój pracowników i podnoszenie kwalifikacji to kolejny obszar, który miał w konkursie swoją silną reprezentację. Nowoczesne formy uczenia się, w dobie rosnących wyzwań związanych z niedopasowaniem kompetencyjnym, również były mocno reprezentowane. HR automation i narzędzia usprawniające procesy administracyjne związane z zatrudnieniem czy też rozwiązania wspierające cykl życia umów i obieg dokumentów w organizacji, naliczania oraz wypłaty wynagrodzeń w sposób uwzględniający aktualne potrzeby pracowników. Wiele zgłoszonych projektów dedykowanych było również poprawie kondycji psychicznej pracowników i szeroko rozumianemu wellbeingowi.
– Dokonaliśmy przeglądu dostępnych na rynku innowacji i chcemy zwrócić uwagę na te, które w szczególny sposób wpływają na podniesienie efektywności procesów HR oraz są pozytywnym bodźcem wspierającym zrównoważony rozwój rynku pracy. Zainteresowanie konkursem było ogromne, przerosło nasze oczekiwania. Otrzymaliśmy 73 zgłoszenia i w przyszłym roku liczymy na jeszcze większe zainteresowanie – mówi Przemek Kadula, członek Zarządu Polskiego Forum HR.
Rankode, ReQiu i SeeWidely lauretami konkursu
– Wszyscy laureaci konkursu oferują rozwiązania związanie z kompetencjami kandydatów. Każdy jednak podchodzi do tematu w odmienny sposób, zwracając uwagę na inne aspekty wyzwań stojących przez branżą usług HR. Jest to nie pierwszy sygnał stawiający kompetencje, ich deficyty i problemy z ich dopasowaniem do potrzeb pracodawców, na podium najważniejszych problemów obecnego rynku pracy – mówi Agnieszka Zielińska, Dyrektor Polskiego Forum HR.
Pierwszy laureat konkursu Rankode (kolejność alfabetyczna) podjął się wyzwania zautomatyzowania procesu weryfikacji kompetencji twardych specjalistów IT. Ich rozwiązanie za pomocą 500 linii jednego kodu jest w stanie szybko i trafnie ocenić umiejętności programowania kandydatów. – Nasze rozwiązanie ma na celu poprawę efektywności procesów rekrutacyjnych na rzecz bardzo wymagającego sektora IT. Sprawiamy, że rekruterzy potrafią zweryfikować umiejętności programowania kandydatów tak samo dobrze, jak profesjonalni IT managerowie. A to wszystko automatycznie, bez angażowania kandydata w rozwiązywanie zadań. Tytuł HR Tech Changera 2023 utwierdza nas w przekonaniu, że problem, który adresujemy jest istotny z punktu widzenia branży usług HR – komentuje Łukasz Malicki, prezes i pomysłodawca Rankode.
Kolejny laureat, ReQiu, stworzył narzędzie do oceny osobowości w formie gry komputerowej on-line, które oprócz feedbacku o ocenianych osobach, pozwala na wzbudzenie zaangażowania, budzi pozytywne emocje i obniża stres w procesie oceny. Za pomocą gry trwającej 45 minut pozwala na stworzenie profilu psychologicznego, mierząc cechy powiązane z funkcjonowaniem w miejscu pracy. W rezultacie otrzymujemy precyzyjną informację o potencjale osobowościowym danego kandydata.
Piotr Zjawiony, CEO ReQiu, podkreśla znaczenie trafnej weryfikacji umiejętności miękkich w procesie rekrutacji – Wszelkie analizy rynku pokazują, że pracodawcy poszukują już nie tylko określonej wiedzy i doświadczenia, ale też potencjału. Jego trafne określenie staje się kluczowe w procesie rekrutacji. Mam nadzieję, że to wyróżnienie nie tylko uwidoczni na rynku rozwiązanie przez nas oferowane, ale pokreśli również znaczenie trafnego określania kompetencji miękkich kandydatów.
Trzeci laureat SeeWidely w sposób innowacyjny podszedł do procesu rozwoju kompetencji. Tworząc swoją platformę nanolearningową, sięgnął po (neuro)naukę. Przeanalizowali dane na temat tego, w jaki sposób mózg przetwarza dane, jak je najlepiej przyswaja. Firma doszła do wniosku, że krótkie, 5-minutowe animacje whiteboard będą najskuteczniejszym narzędziem wspierającym pracodawców i pracowników w procesie uczenia się. – Wyzwania związane z brakami kompetencyjnymi to ogromny problem dla dzisiejszego rynku pracy. SeeWidely wspiera pracowników i pracodawców w procesie skutecznego rozwoju – komentuje Marcin Stopa, CEO SeeWidely.
– W USA i krajach Europy Zachodniej branża HR i EDU Tech dynamicznie rozwija się już od jakiegoś czasu, w Polsce natomiast znaczący wzrost świadomości rynku w tym obszarze obserwujemy od momentu rozpoczęcia się pandemii. W Pracuj Ventures, oprócz działalności stricte inwestycyjnej, prowadzimy szereg działań edukacyjnych na rynku, m.in informując jego uczestników o tym, jakie rozwiązania HR Tech są na nim dostępne i ułatwiając potencjalnym klientom dotarcie do nich. Podobną rolę staraliśmy się spełnić w konkursie HR Tech Changer, zachęcając startupy z naszego obszaru do jak najliczniejszego zaprezentowania się firmom z sektora usług HR. Warto bowiem mieć na uwadze, że dostępne na rynku innowacyjne rozwiązania pomagają odciążyć pracowników HR od powtarzalnych działań, dzięki czemu mogą skupić się bardziej na dobrostanie i rozwoju pracowników. Również pracownicy i kandydaci otrzymują rozwiązania, które zmniejszą ich poziom stresu, dbają o rozwój czy niezależną ocenę ich pracy. Poziom świadomości o wyzwaniach rynku pracy przekłada się na liczbę rozwiązań, które te obszary adresują. Głęboko wierzymy, że wiele z tych firm, które powstały w Polsce, może wkrótce odnieść sukces również na rynku międzynarodowym – mówi Magdalena Trąba, Senior Investment Manager, Pracuj Ventures.
Branża HR Tech na świecie rozwija się szybciej niż kiedykolwiek. Według najnowszych badań, do 2025 roku rynek ten będzie wart 30 miliardów dolarów. Ekspansja ta jest napędzana przez ogromne inwestycje w rozwiązania technologiczne, rozwój AI oraz Big Data.
Pierwszy międzynarodowy HR Tech Meetup odbył się w Warszawie
Innowacje w obszarze HR. O współpracy HR-techów z korporacjami rozmawiano podczas Fireside chat