Od uczelnianej koncepcji do rynkowego biznesu: powstało pierwsze uczelniane Venture Studio

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Od uczelnianej koncepcji do rynkowego biznesu: powstało pierwsze uczelniane Venture Studio

Udostępnij:

Uniwersytet Zielonogórski, Miasto Zielona Góra i Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, przy wsparciu warszawskiego The Heart, tworzą pierwsze uczelniane Venture Studio, którego zadaniem będzie przekształcanie uczelnianych koncepcji i technologii w nowe biznesy.

Miasto Zielona Góra i Uniwersytet Zielonogórski wraz z Lubuskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym stają na czele inicjatywy mającej na celu wykorzystanie innowacyjnego potencjału technologicznego uczelni i regionu. Program będzie realizowany we współpracy z The Heart – spółką zajmującą się venture buildingiem, czyli powtarzalnym procesem uruchamiania startupów wykorzystując sprawdzony proces walidacji koncepcji i dostarczenia infrastruktury biznesowej dla innowacyjnych przedsięwzięć.

Powstaniu akceleratora UZ Venture Studio przyświeca idea wykorzystania potencjału biznesowego uczelnianych pomysłów i projektów B+R. Do programu zostaną zaproszeni studenci, naukowcy i zespoły badawcze z Uniwersytetu Zielonogórskiego, pracujące nad innowacyjnymi pomysłami i technologiami. Uczestnicy będą mieli szansę wziąć udział w dedykowanej ścieżce edukacyjnej i venture buildingowej, która pomoże im w komercjalizacji ich rozwiązań.

Jak w praktyce będzie wyglądał program?

Pierwszy etap to cykl spotkań i warsztatów merytorycznych, których celem będzie przygotowanie do wkroczenia na drogę biznesową. Prowadzony przez doświadczonych praktyków biznesowych z The Heart i partnerów z ich ekosystemu, takich jak PFR, program mentoringowy InCredibles Sebastiana Kulczyka czy Santander X, dostarczy wiedzy i umiejętności koniecznych, by wkroczyć na drogę prac komercjalizacyjnych planowanych w drugim etapie. W proces będą zaangażowani także partnerzy specjalizujący się w poszczególnych gałęziach rynkowych, jak na przykład Polska Izba Rozwoju Elektromobilności – PIRE z Zielonej Góry w zakresie elektromobilności.

Następnie innowatorzy będą mogli zakwalifikować się do programu venture buildingowego. Podczas kilkumiesięcznego procesu, prowadzonego wraz z ekspertami z zespołu The Heart, ich rozwiązanie przejdzie przez holistyczny proces przekształcający pomysł w spółkę z funkcjonującym i skalowalnym produktem biznesowym.

Budowany program zakłada współpracę z partnerami korporacyjnymi i przedsiębiorcami, instytucjami z otoczenia biznesu oraz partnerami społeczno-gospodarczymi z terenu ZNOF i całej Polski.

Czytaj także: