Jak przygotować się do wideokonferencji? Część 3: Obraz

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Jak przygotować się do wideokonferencji? Część 3: Obraz

Udostępnij:

Oto ostatnia część naszego cyklu poświęconego technicznym aspektom wideokonferencji. Tym razem skupiamy się na obrazie. Mamy dla was kilka wskazówek co zrobić, aby dobrze prezentować się na każdym internetowym spotkaniu.

Jak już jesteśmy wyposażeni w odpowiedni komunikator (zajrzyj do pierwszej części naszego poradnika „Jak przegotowywać się do wideokonferencji: komunikatory”) i zadbamy o warunki akustyczne („Jak przygotować się do wideokonferencji? Część 2: Dźwięk”) pomyślmy też o aspektach wizualnych. Istnieje kilka wskazówek, dzięki którym będziemy się dobrze prezentować przed naszymi klientami i kontrahentami.

Ubranie i makijaż

Pod względem ubierania się home office nas rozpieścił – w końcu nie musimy cały dzień siedzieć w marynarce i zamiast tego wybrać wygodny dres. Nawet podczas wideokonferencji „oszukujemy” i zakładamy na siebie tylko elegancką koszulę, aby nikogo nie razić w oczy wymiętą koszulką. Oczywiście w większości przypadków ten sposób zdaje egzamin – wyjątkiem są sytuacje, kiedy podczas wideokonferencji musimy być bardziej mobilni (np. podczas prezentacji fizycznych produktów) albo w salach konferencyjnych, w których wideobar obejmuje znacznie szerszy kąt i widać wówczas całą naszą sylwetkę. Wówczas musimy wybrać kompletny outfit do takiego spotkania online.

Jakie ubrania sprawdzą się przed kamerą? Styliści zalecają w tym wypadku postawić na prostotę – zawsze sprawdzi się gładka koszula, bluzka czy marynarka w jednolitym kolorze, który jest dopasowany do naszej karnacji. Podczas wystąpień przed kamerą powinno się unikać wzorzystych tkanin i zbyt dużej i błyszczącej biżuterii. Takie elementy mocniej przyciąga uwagę a tm samym odwracają ją od tego, co chcesz powiedzieć. Jeśli chodzi o makijaż wszystko zależy od tego, w jakim wydaniu najlepiej się czujemy – jeśli naszym znakiem rozpoznawczym są czerwone usta, nie rezygnujmy z tego podczas wideorozmów.

Uwaga na okulary!

Jeśli nosisz okulary, pamiętaj, że szkła mogą odbijać światło padające z ekranu komputera – wówczas zamiast naszych oczu rozmówca będzie widział tylko białe szkła, co oczywiście nie jest wskazanym efektem podczas jakichkolwiek rozmów.

Czy można zapobiec temu efektowi? Rozwiązań jest kilka: możemy na czas rozmowy zastąpić okulary soczewkami kontaktowymi albo po prostu ustawić je na swoim nosie tak, aby nie odbijały światła komputera (lekko zsunąć). Innym sposobem jest po prostu takie odchylenie monitora czy wyświetlacza laptopa, aby bliki świetlne były jak najmniej zauważalne.

Uporządkuj przestrzeń w tle

Jeśli masz taką możliwość, przeprowadź swoją rozmowę online w oddzielnym pomieszczeniu, w którym będziesz w stanie zapanować nad tym, co się dzieje w tle.W sieci krąży wiele śmiesznych filmów, na których widać, jak podczas ważnej wideokonferencji w tle przewijają się dzieci, czy też obsługa biura.

Zawsze sprawdzonym tłem będzie po prostu gładka ściana, która nie będzie odwracać uwagi od mówiącego. Innym rozwiązaniem jest po prostu widok wnętrza – oczywiście pod warunkiem, że jest posprzątane i znajdują się w nim tylko meble, a nie np. pranie i sterta niepozmywanych naczyń. Taki widok będzie z pewnością rozpraszający dla naszego rozmówcy i przez niego nie zrobimy dobrego wrażenia.

Tip – zawsze miłym dla oka elementem w przestrzeni jest zielona roślina lub dodatkowe, delikatne źródło światła (np. neon), które ożywi nam tło.

Plan awaryjny – tło maskujące

Jeśli nie masz czasu na porządki, skorzystaj z wirtualnego tła, które oferuje już większość komunikatorów do wideokonferencji. Najczęściej wybieranym i najbezpieczniejszym wariantem jest rozmycie tła, ale możemy też pokombinować z czymś ciekawszym – np. zdjęciem bujnej roślinności. W naszym przypadku ten ostatni wariant zawsze się sprawdza, czego dowodem niech będzie zdjęcie z naszych testów wideobara Poly Studio USB. 

Testy widebara Poly Studio USB

Oświetlenie ma znaczenie

Oświetlenie jest kluczowym elementem obrazu – jeśli chcemy wypaść dobrze przed kamerą, musimy również zadbać o ten aspekt. Najlepszą sytuacją jest oczywiście ta, kiedy możemy skorzystać z naturalnego oświetlenia skierowanego na naszą twarz (np. gdy mamy ustawione biuro pod oknem). Światło jednak nie powinno być ono usytuowane za naszymi plecami, gdyż to powoduje, że kamera automatycznie przyciemni obraz, przez co będziesz mniej widoczny.

Gdy przeprowadzamy rozmowy online w ciemnym pomieszczeniu powinniśmy zaopatrzyć się w lampę LED, najlepiej pierścieniową. Tzw. ringi generują przyjemne, równomiernie rozłożone światło i są idealne do nagrywania twarzy w czasie wideokonferencji czy szkolenia online. Co więcej, lampa pierścieniowa sprawi, że będziesz dobrze wyglądać nawet wtedy, gdy robisz na kamerze zbliżenie.

Odpowiednia kamera

W warunkach domowych korzystamy najczęściej z kamerek, które mamy do dyspozycji w laptopach służbowych. Jakość obrazu rejestrowanego przez miniaturowe obiektywy może być naprawdę różna i często jesteśmy zdani na przypadek. Najważniejsze jednak, aby taka kamera nie była zainstalowana w klawiaturze, ale w górnej ramce nad monitorem (jak np. w ASUS ZenBook 14) i miała fizyczną przysłonę, która już po wideokonferencji zapewni nam bezpieczeństwo (np. w Lenovo ThinkPad X395).

ThinkPad X395 – biznesowy laptop stworzony do pracy mobilnej

W średnich i dużych biurach pojawiają się coraz częściej też wideobary – urządzenia, które łączy w sobie kamerę, głośniki i mikrofony. Wszystkie te funkcje zawarte w jednej obudowie są nam potrzebne w przeprowadzaniu profesjonalnej wideokonferencji. Takie urządzenia mogą być wyposażone w kamery zapewniające jakość UHD 2160p (4K). Co ciekawe niektóre z nich są na tyle inteligentne, że same wyłapują ruch (automatyczne śledzenie) i przybliżają obraz… kiedy ktoś z zespołu zabiera głos w dyskusji. Dzieki temu nie mamy jednostajnego widoku na wszystkie osoby zgromadzone przy stole – widok automatycznie wędruje z twarzy na twarz zapewniając przy tym dynamikę i osobisty kontakt z każdym uczestnikiem rozmowy.

Wideobar, który sprawdzi się nie tylko w sali konferencyjnej