Aula #191, czyli porozmawiajmy o fuzjach i przejęciach + fireside chat z Jakubem Dwernickim

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Aula #191, czyli porozmawiajmy o fuzjach i przejęciach + fireside chat z Jakubem Dwernickim

Udostępnij:

Pierwsza powakacyjna Aula odbędzie się w poniedziałek 9 września w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej. Tematem meetupu będą fuzje i przejęcia. W programie także fireside chat: Piotr Nowosielski będzie rozmawiał z Jakubem Dwernickim, właścicielem dwóch miliardowych spółek giełdowych: cyber_Folks i Vercom.

W pierwszej powakacyjnej Auli swoją wiedzą i przemyśleniami z obszaru fuzji i przejęć podzielą się:

  • Michał Brański (współwłaściciel Wirtualnej Polski i prezes Audioteka Group),
  • Jakub Dwernicki (właściciel cyber_Folks i Vercom),
  • Piotr Nowosielski (CEO w justjoin.it oraz rocketjobs.pl).

Organizatorzy zapowiadają udział jeszcze jednego prelegenta, którego poznamy w późniejszym terminie. Ale już teraz zespół Auli podkreśla, że jest to „najsilniejszy lineup od dawna”.

Dodatkowo, w programie wrześniowej Auli zaplanowano fireside chat. Piotr Nowosielski porozmawia z Jakubem Dwernickim.

Doświadczeni w biznesowych bojach

Zarówno Michał Brański, jak i Jakub Dwernicki mają udokumentowane doświadczenie w rynkowych przejęciach czy fuzjach. Wirtualna Polska, której wiceprezesem jest Brański, tylko w 2024 roku ma do dyspozycji co najmniej 600 milionów złotych na akwizycje. O podejściu WP do przejęć mówił w lutym tego roku prezes WP Holding Jacek Świderski: – W Wirtualnej Polsce Holding lubimy rozwój poprzez akwizycje, mamy to w swoim DNA. Lubimy przejęcia z wielu powodów, one przyspieszają i katalizują rozwój, motywują nas do nadzwyczajnego wysiłku. Jest to też sposób pozyskiwania talentów do organizacji. W turystyce rozglądamy się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, bo tu jest szansa na większą akwizycję. W Chorwacji mamy już biznes tak, że dołożenie do tego Bułgarii, Czarnogóry, czy Grecji jako popularnej destynacji byłoby zasadne. Patrzymy też na Europę Zachodnią. W mediach też jesteśmy oczywiście cały czas zainteresowani przejęciami, ale tylko w Polsce, o czym świadczy, chociażby ostatni zakup portalu Wirtualne Media. Zakładamy, że kupimy coś jeszcze w tym roku, zarówno na rynku medialnym, jak i turystycznym.

Z dotychczasowych inwestycji Wirtualnej Polski warto wskazać takie akwizycje jak:

  • Audioteka – pod koniec lipca 2023 Wirtualna Polska Media oraz Stacja Służew, spółki z grupy WP Holding, sfinalizowały transakcję nabycia akcji oraz warrantów subskrypcyjnych spółki Audioteka. Wartość transakcji sięgnęła 74,64 mln zł. W wyniku transakcji WP Holding poprzez podmioty zależne będzie posiadać, razem z akcjami nabytymi wcześniej, akcje stanowiące łącznie 100 proc. kapitału zakładowego Audioteki;
  • Szallas Group – firma została zakupiona we wrześniu 2022 roku przez Camellia Investments Kft, spółkę z grupy Wirtualna Polska Holding. Szallas obsługuje portale turystyczne umożliwiające rezerwację noclegów na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji. Transakcji zamknęła się w kwocie 82 mln euro;
  • Selsey – w październiku 2022 roku spółka zależna Wirtualnej Polski Holding podpisała przedwstępną warunkową umowę nabycia udziałów, stanowiących ok. 44,5 proc. kapitału zakładowego w spółce Selsey za 32,9 mln złotych. Selsey to sklep e-commerce, oferuje meble, wyposażenie wnętrz, dekoracje i akcesoria ogrodowe;
  • Benchmark – udziały w tej spółce Wirtualna Polska Media odkupiła od Komputronika we wrześniu 2022 roku. Udziały stanowiły 80 proc. kapitału zakładowego Benchmarku. Cena sprzedaży udziałów przez Komputronik została ustalona na ok. 11,3 mln złotych. Łączna cena za 100 proc. udziałów w spółce Benchmark wynosi 14,1 mln złotych.

Z kolei Jakub Dwernicki skutecznie konsolidował rynek już jako prezes R22, doprowadzając takimi działaniami do wzrostu notowań swojej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych. Z ważniejszych fuzji dokonanych przez firmę Dwernickiego na pewno warto wskazać przejęcie MailerLite. Doszło do niego w kwietniu 2022 roku, gdy  Vercom z Grupy R22 nabyła tego globalnego dostawcę narzędzi do komunikacji e-mail, za 340 mln złotych.

– Najważniejsza podczas konsolidacji jest dbałość o istniejące struktury i kulturę organizacyjną przejmowanej spółki. Krótko mówiąc, liczy się szacunek do ludzi, którzy w danej firmie pracują. Nie narzucamy siłą swojego stylu działania i metodologii, tylko staramy się wypracować wspólne rozwiązania. Poza tym, przejmujemy spółki bardzo dobrze funkcjonujące i dynamicznie rosnące. Dlatego warto skorzystać z wiedzy przejmowanej spółki i czegoś się od niej nauczyć – mówił Dwernicki w rozmowie z redakcją serwisu StrefaInwestorów.pl. 

Jak bootstrapping, to Agnieszczak

Aula Polska to nie tylko przyszłe wydarzenia – za sprawą archiwów gromadzonych w serwisie YouTube można obejrzeć szereg wystąpień z ostatnich lat. Wśród wielu znanych nazwisk polskiej sceny startupowej nie sposób ominąć Rafała Agnieszczaka. W 2023 roku, podczas rozdania nagród Aulery to on był gościem formatu fireside chat, opowiadając o bootstrappingu.

W naszym serwisie znajdziecie również artykuł dotykający tego samego tematu: Jak mądrze robić bootstrap? 6 porad od Piotra Nowosielskiego z Just Join IT.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na oficjalnej stronie Aula Polska.

Czytaj także: