Aulery: Najlepsze polskie startupy 2023 roku wybrane!

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Aulery: Najlepsze polskie startupy 2023 roku wybrane!

Udostępnij:

Surfer, WorkTrips.com i Foodsi zostali laureatami tegorocznych Aulerów, najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych nagród dla polskich startupów z globalnym potencjałem. Po raz pierwszy Aula Polska przyznała także nagrodę “Rookie of the Year” dla najlepszej młodej firmy o przychodach do 1 mln złotych. Zwycięzcą w tej kategorii został Noctuai. Wręczono również nagrody specjalne od partnerów wydarzenia.

Aulery zostały rozdane po raz trzynasty. Do tegorocznego konkursu nadesłano ponad 130 zgłoszeń. Spośród nich, jury złożone z 40 inwestorów, ekspertów branżowych, founderów i przedstawicieli mediów, wybrało 25 pretendentów do nagród głównych oraz nominowało 15 najbardziej obiecujących startupów w kategorii Rookie of the Year. Gala finałowa odbyła się 13.12 w warszawskim Kampusie Google.

Nagrody główne

Nagrody główne zdobyły firmy Surfer, WorkTrips.com i Foodsi. W nowej kategorii Rookie of the Year Aulera zgarnął Noctuai. OChK – dostawca chmury obliczeniowej w modelu multicloud i partner rozdania Aulerów – przyznał swoje wyróżnienie dla spółki Calamari, tworzącej oprogramowanie do zarządzania obszarem HR. Orange – drugi z partnerów wydarzenia – wyróżnił spółkę Plenti, specjalizującą się w wypożyczaniu elektroniki użytkowej. Docenił także zwycięzcę kategorii głównej – WorkTrips.com, platformę do organizacji podróży biznesowych. Bootstrapem roku 2023 został Surfer, który tym samym dołożył do głównej nagrody kolejne wyróżnienie.

– To był rok pełen wyzwań dla środowiska startupowego, ale zwycięzcy Aulerów udowadniają, że można się skalować i osiągać świetne wyniki nawet przy niesprzyjającym otoczeniu rynkowym. To biznesy, które inspirują obecne i kolejne pokolenia founderów do poszukiwania własnej drogi do sukcesu. Olbrzymie gratulacje dla tegorocznych laureatów – powiedział Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT, Prezes Fundacji Aula Polska.

Kim są zwycięzcy Aulerów?

Surfer to platforma AI maksymalizująca zwrot z inwestycji w działania SEO, oferująca szereg narzędzi pomagających w pisaniu treści, które zwiększają ruch organiczny na stronach internetowych. Z usług firmy korzysta 17 tysięcy klientów, a jej przychody w 2022 r. wyniosły 17 mln dolarów. Surfer powstał w 2017 roku i jest bootstrapem, co oznacza, że rozwija się bez zewnętrznego finansowania. Zatrudnia 90 osób.

– Dwa wyróżnienia od najbardziej uznanej społeczności startupowej w Polsce to niemały zaszczyt dla Surfera. Nagrodę Bootstrap Roku dedykujemy wszystkim, którzy decydują się obrać tę ścieżkę rozwoju firmy, bo doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak jest trudna. Kampus Google to dla mnie szczególne miejsce. Gdybym nie przyjechał tu pięć lat temu, nie wiadomo czy trafiłbym do spółki z Michałem, Lucjanem, Sławkiem i Kazikiem. Wtedy de facto dla mnie zaczęła się ta zwariowana przygoda z Surferem, m.in. dzięki osobie, którą poznałem w tych murach. To tutaj bije serce startupowej Polski i miło jest tu wrócić, tym razem w roli zdobywcy Aulera – powiedział Tomasz Niezgoda, Co-Founder, Head of Marketing w Surfer.

WorkTrips.com to platforma podróżnicza z AI, pomagająca firmom zaoszczędzić nawet 30% na kosztach podróży pracowników. Zapewnia dostęp do 2,2 mln hoteli, 900+ linii lotniczych, pociągów, autobusów, Ubera, ubezpieczeń i wsparcia 24/7. Pozwala planować, rezerwować i rozliczać podróże służbowe bezgotówkowo, zgodnie z ESG, obniżając koszty i emisję CO2. Firma powstała w 2017 roku. 4 lata później pozyskała 1 mln euro finansowania. W 2022 osiągnęła przychody na poziomie 36 mln zł. Jest finalistą i laureatem wielu konkursów, organizowanych m.in. przez Google, Vodafone czy INcredibles.

– To wielkie wyróżnienie i doskonała okazja do zwiększenia widoczności naszego startupu! Społeczność zgromadzona wokół Aula Polska to dla nas źródło inspiracji i ogromnego potencjału. Bardzo dziękujemy całemu zespołowi za nieustanny trud wkładany w rozwój WorkTrips każdego dnia. Cieszymy się, że nasze zaangażowanie wpływa bezpośrednio na ułatwianie i uprzyjemnianie podróży służbowych tysięcy ludzi na całym świecie. To dla nas naprawdę dużo znaczy! Dziękuję! – powiedział Maciej Stopierzyński, Co-Founder i CTO w WorkTrips.com.

Foodsi to polska aplikacja pomagająca w walce z marnowaniem żywności. Za jej pomocą biznesy gastronomiczne i spożywcze redukują nadwyżki jedzenia, oferując produkty bliskie terminu przydatności oraz te, których nie udało się sprzedać, a użytkownicy kupują je w niższej cenie. Ważną częścią inicjatyw Foodsi jest działalność edukacyjna dotycząca marnowania żywności – startup dotychczas uratował ponad 2 mln paczek jedzenia. Aktualnie z aplikacji korzysta 1,5 mln użytkowników, a firma współpracuje z ponad pięcioma tysiącami platform, restauracji i sklepów, w tym Glovo, Free Now, Restaurant Week czy Tutlo. W 2022 spółka zdobyła finansowanie w wysokości 6 mln zł.

– To bardzo ważne wyróżnienie dla Foodsi, a dla mnie osobiście najważniejsza spośród nagród, jakie otrzymaliśmy w ostatnich latach w Polsce. Aula to najstarsza społeczność startupowa w kraju i szczególnie teraz – w czasach wyzwań, gdy pieniędzy na rynku jest mniej – widać jak potrzebna jest ta inicjatywa. Startupy, które wygrały Aulery w poprzednich latach to firmy, które dowożą świetne wyniki, więc to nie tylko docenienie, ale także motywacja, żeby dalej mocno się rozwijać. To już drugi Auler, który zawiśnie w naszym biurze. Pierwszego wylicytowałem podczas finału WOŚP – powiedział Mateusz Kowalczyk, Founder & CEO Foodsi.

Laureaci nagrody Rookie of the Year to Noctuai. Nazwa startupu nie bez powodów nawiązuje do łacińskiego określenia sowy, która doskonale widzi. Spółka dostarcza platformę AI Vision do rozszerzania i automatyzacji monitoringu wideo na potrzeby bezpieczeństwa oraz standardów BHP. Jej rozwiązania służą np. do wykrywania upadków i wyjść z łóżek w szpitalach czy detekcji dymu i ognia. Zostały wdrożone m.in. na stu szybach wiertniczych w USA. System Noctuai do wykrywania dymu i ognia przeszedł także testy akceptacyjne w tunelach w Kalifornii i jest przygotowywany do wdrożenia. Startup jest partnerem światowego lidera branży Video Management Systems. W 2022 roku spółka osiągnęła przychody na poziomie 700 000 złotych.

– To dla nas pierwsze tego typu wyróżnienie i cieszę się, że jury złożone z ludzi z tak dużym doświadczeniem dostrzegło potencjał naszych rozwiązań. Aulery są rozpoznawalne i nawet jeśli ktoś nie uczestniczy bezpośrednio jako founder w cyklicznych spotkaniach Auli, to każdy wie, że istnieje ta inicjatywa. Od dawien dawna te nagrody są potwierdzeniem dokonań najlepszych startupów. To też zobowiązanie, bo zaistnieliśmy w kategorii Rookie, ale teraz musimy pokazać, że potrafimy się skalować i że nie zawiedziemy tego zaufania – powiedział Maciej Migacz, CEO Noctuai.

Tradycja wręczania Aulerów sięga 2009 roku, gdy laureatami zostali Gastronauci, Goldenline oraz Nozbe. Od tego czasu przez ręce jury konkursu przeszło tysiące zgłoszeń, a na deskach Auli nagrody odebrało kilkadziesiąt wyróżniających się młodych firm, w tym obecni światowi liderzy w swoich sektorach: Brand24, Booksy, CallPage, HumanWay, Ramp, SalesManago, uPacjenta czy Vue Storefront.

 

Jak stworzyć rentowny startup? – posłuchaj ostatniej Auli

Rekrutacja po startupowemu. Obejrzyj 3 wystąpienia z Auli Polskiej