Biostra Solutions nagrodzona w konkursie Orzeł Innowacji Rzeczpospolitej. Startup dołącza do InCredibles

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Biostra Solutions nagrodzona w konkursie Orzeł Innowacji Rzeczpospolitej. Startup dołącza do InCredibles

Udostępnij:

Finał konkursu Orzeł Innowacji Rzeczpospolitej odbył się 24 maja 2023 r. w Gdańsku podczas konferencji Infoshare 2023. Zwycięzcą w kategorii „Rozwiązanie dla dobra wspólnego” została Biostra Solutions, spółka tworząca technologię, która umożliwia przetwarzanie bioodpadów w nawozy organiczne. Jednocześnie startup otrzymał zaproszenie do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka.

Ekologiczna Biostra

Katowicka spółka Biostra Solutions specjalizuje się w przetwarzaniu bioodpadów. Oferuje rozwiązania ekologiczne. Technologia BIOSTRA umożliwia przetwarzanie bioodpadów na autorski nawóz SOILREN w zaledwie kilka minut, eliminując jednocześnie nieprzyjemne zapachy. Ponadto specjalizuje się również w przetwarzaniu osadów ściekowych oraz pofermentu.

„Orzeł Innowacji” – najbardziej innowacyjne firmy w polskiej gospodarce

W konkursie „Orzeł Innowacji” mogą wziąć udział zarówno startupy, jak i duże przedsiębiorstwa.

Pozostali tegoroczni zwycięzcy to:

Kategoria: Rozwiązanie dla dobra wspólnego

Zwycięzca: Fundacja CultureLab

Nagrodzona platforma Mapuj Pomoc powstała pod skrzydłami Fundacji CultureLab. Odpowiada na problemy uchodźców w Polsce oraz organizacji pomocowych. Z Mapuj Pomoc korzystają również osoby pracujące w punktach informacyjnych, recepcyjnych, pracownicy fundacji czy stowarzyszeń. Narzędzie pozwala szybko pozyskać ważne informacje z dowolnego regionu kraju.

Kategoria: Rozwiązanie dla dobra wspólnego dobra

Zwycięzca: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe HAMADA Piotr Sulecki (Stojak Życia)

Piotr Sulecki to przedsiębiorca, wynalazca i konstruktor nagrodzonego Stojaka Życia. Wynalazek ma za zadanie zminimalizowanie zagrożenia utonięć z powodu niedostatecznego i nieprofesjonalnego wyposażenia kąpielisk morskich i śródlądowych. Stojaki Życia stanęły już w sezonie 2022 na plażach gmin w Jastarni i Stegnie.

Kategoria: Najlepsze rozwiązanie technologiczne

Zwycięzca: Evidence Prime (Laser AI)

Laser AI to rozwiązanie z zastosowaniem przetwarzania języka naturalnego (NLP) i sztucznej inteligencji. Służy do syntetyzowania wiedzy na temat danego problemu zdrowotnego

Zwycięzca: Hydropolis

Hydropolis jest autorem ekologicznej alternatywy dla konwencjonalnego rolnictwa. Oferuje kompleksowe rozwiązania do stworzenia (sprzęt), zarządzania (oprogramowanie Grow Wizard) i prowadzenia farmy wertykalnej (know-how).

Wyróżnienie: Mr Receipt (PanParagon)

PanParagon – aplikacja do przechowywania paragonów i kart lojalnościowych, kontroli wydatków, tworzenia list zakupowych, korzystania z gazetek i kuponów oraz wyszukiwania promocji.

Kategoria: Najlepsze rozwiązanie technologiczne 

Zwycięzca: Cleanmatik (projekt)

Cleanmatik opracował urządzenie laserowe do oczyszczania technologicznego. Wykorzystano w nim innowacyjną metodę mokrej ablacji laserowej. Urządzenie służy do bezkontaktowego usuwania powłok z materiałów konstrukcyjno-budowlanych, tj. metali, kompozytów, ceramiki i kamienia. 

Nagroda główna: AstroTectonic

AstroTectonic to startup deeptechowy, który dostarcza społeczności i profesjonalistom najnowocześniejsze metody analizy natury trzęsienia ziemi, a także łączenie wielokanałowych pomiarów zdolnych do monitorowania aktywności sejsmicznej.

Wyróżnienie: Pogaduszki

Pogaduszki to aplikacja na smartfony, która będzie mieć moduł AI do autonomicznej diagnozy logopedycznej dzieci oraz sterowane głosem gry. Dziecko, myśląc, że gra w gry, tak naprawdę będzie wykonywać ćwiczenia logopedyczne.

Wyróżnienie: Riffsec

Riffsec to narzędzie do szybkiego wykrycia ataków na marki (ok. 12 godzin przed). Możliwe jest także wykrywanie ataku (phishingu) na brand nawet do trzech dni przed jego rozpoczęciem. 

Kategoria: Start up z potencjałem Polska-świat

Nagroda główna: Fresh Inset 

Spółka FreshInset, która opracowała technologię przedłużania świeżości zerwanych owoców i warzyw, komercjalizuje swoje rozwiązanie. Technologia opracowana przez Polaków. Bazuje ona na substancji 1-MCP, która hamuje wydzielanie się etylenu, odpowiedzialnego za starzenie się zerwanych warzyw i owoców. Substancja uwalniana jest bezpośrednio z autorskiej naklejki Vidre+ pod wpływem naturalnie wydzielanej przez owoc wilgoci. Dzięki temu proces nie wymaga szczelnych magazynów czy chłodni, jak dotychczas. Wystarczy naklejka na owocu, opakowaniu lub skrzynce, by konsumenci mogli cieszyć się dłużej zdrowymi i świeżymi produktami.

Nagroda główna: MX Labs

MX Labs, polski healthtech z siedzibą w Estonii, pozyskał 2 miliony dolarów na opracowanie technologii diagnostycznej dla zdrowia i wellness. W startup zainwestował między innymi Smok VC. Shen.AI, to technologia od MX Labs która, wykorzystuje jedynie smartfon lub komputer z kamerą, aby zmierzyć tętno, rytm serca i ciśnienie krwi. Całe badanie odbywa się poprzez jednominutowe skanowanie twarzy.

Wyróżnienie: Portman Lights 

Portman Lights to spółka, która projektuje i produkuje oświetlenie sceniczne. Dominik Zimakowski: “Wszystko zaczęło się od jednego produktu, który był zrobiony wbrew temu, co działo się ówcześnie w branży. Producenci na całym świecie prześcigali się w tym, kto zrobi szybsze, mocniejsze urządzenie oparte na LEDach lub laserach. Była gonitwa tzw. ruchomych głów, które dają piękny snop światła na scenie, ale same są poukrywane. A my zrobiliśmy urządzenie oparte na źródłach halogenowych, które ma ładnie wyglądać i które będzie można postawić obok artystów na scenie. Dołożyliśmy do tego elektronikę sterującą, wymaganą na scenie”.

Wyróżnienie: ReSpo.Vision

Warszawski startup ReSpo.Vision zajmuje się analityką danych sportowych, a jednym z jego klientów jest francuski Paris Saint-Germain. Technologia łączy kompetencje computervision, data science, sztucznej inteligencji i machine learning w celu szczegółowego zrozumienia ruchów 20 części ciała zawodników w 3D. 

Wyróżnienie: Archisnap

Archisnap świadczy usługi od 2014 r. w zakresie inwentaryzacji architektonicznych i powykonawczych. Archisnap wykonał kilkaset inwentaryzacji architektoniczno-budowlanych rzutów kondygnacji budynków. Odbiorcami usług byli właściciele nieruchomości, biura architektoniczne i zarządcy nieruchomości. Archisnap tworzy innowacyjny skaner do architektury

Kategoria: Przedsiębiorstwa

Zwycięzca: Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe PRO-SERVICE

Tmaster to rozwiązanie w detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych. Bazą tego pomysłu są dwa połączone moduły detekcyjno-pomiarowe. Górny wykrywa gazy o ciężarze właściwym podobnym do powietrza, a dolny – cięższe od powietrza. 

Nagroda główna: Veolia Energia Polska

W grupie Veolia równocześnie przeprowadzono wdrożenie do detekcji wycieków na sieci ciepłowniczej w Warszawie i Tarnowskich Górach. To ostatnie było pierwszym tego typu wdrożeniem przeprowadzonym przez firmę Asterra. Zostało wykonane na 367,2 km sieci wodociągowej położonej w ścisłym centrum miasta. Zastosowana we wdrożeniu technologia firmy Asterra Recover była używana do poszukiwania wody na Marsie. Polega ona na wykorzystaniu satelitów wyposażonych w radar typu SAR.  

Wyróżnienie: MIDI Pracownia Architektoniczna

Firma oferuje innowacyjne narzędzie do polioptymalizacji budynku na etapie projektu pod kątem śladu węglowego budowy i eksploatacji oraz energooszczędności. Celem projektu było wprowadzenie na rynek usługi optymalizacji budynku mieszkalnego indywidualnego pod kątem śladu środowiskowego i energooszczędności.

Wyróżnienie: PZU Życie SA

PZU wdrożyło rozwiązanie startupu medycznego z Holandii, który ma status kliniki dermatologicznej. Dzięki tej współpracy spółka udostępniła klientom PZU certyfikowaną medycznie aplikację SkinVision, która smartfon czyni narzędziem do samobadania.

Wyróżnienie: Billennium 

Rozwiązanie Inperly od Billennium to aplikacja weryfikująca tożsamość oraz umożliwioająca podpisywanie dokumentów elektronicznych na platformie Microsoft Teams. Dostępne jest do pobrania w sklepie Microsoft Marketplace. Rozwiązanie oferuje np: weryfikację tożsamości przy użyciu dowodu osobistego z warstwą cyfrową eDOApp czy biometrii twarzy przy użyciu rozwiązania IDnow, które pozwala na zweryfikowanie tożsamości użytkowników z ponad 200 państw świata.