CofounderZone i FundingBox Deep Tech Fund inwestują 5 milionów zł w Aleet. Startup pracuje nad cyfryzacją branży transportowej

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

CofounderZone i FundingBox Deep Tech Fund inwestują 5 milionów zł w Aleet. Startup pracuje nad cyfryzacją branży transportowej

Udostępnij:

Polski startup, pracujący nad rozwiązaniami służącymi cyfryzacji branży transportowej, otrzyma dofinansowanie w wysokości 5 milionów złotych. Inwestorami są CofounderZone, FundingBox Deep Tech Fund i aniołowie biznesu.

Startup na swoim profilu LinkedIn poinformował o udanym zakończeniu rozmów i zabezpieczeniu finansowania w wysokości 5 milionów złotych. Przedstawiciele spółki podkreślili, że fundusze zostaną wykorzystane w celu komercjalizacji stworzonej przez Aleet technologii AI, służącej do cyfryzacji branży transportowej. Z komunikatu startupu można dowiedzieć się, że współpraca z nowymi inwestorami przełoży się na „poprawę wydajności, obniżenie kosztów oraz promowanie zrównoważonego rozwoju w transporcie”. Aleet deklaruje gotowość do bycia partnerem dla firm w procesie ich cyfrowej transformacji.

Rozwiązania komercyjne i CSR

Aleet został założony w 2021 roku przez Katarzynę Marczuk, wcześniej pracującą w firmie nuTonomy. Była ona tam jednym z głównych udziałowców. Zespół nuTonomy zajmował się tworzeniem oprogramowania dla autonomicznych pojazdów oraz mobilnych robotów. W październiku 2017 roku Delphi Automotive (obecnie Aptiv) zakupiło nuTonomy za 450 milionów dolarów.

Spółka rozwija technologię nowej generacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, dostarczając rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów w branży transportowej, zarówno w transporcie pasażerskim jak i towarowym. Głównymi obszarami działalności Aleet są:

  • automatyzacja procesów transportowych;
  • systemy zarządzania flotą i zleceniami przewozowymi;
  • optymalizacja systemów transportowych.

Oprócz działań komercyjnych, Aleet wspiera ludzi niewidomych i słabowidzących. Rozwija system do pozycjonowania i nawigacji osób niewidomych i słabowidzących wewnątrz systemów transportowych w warunkach miejskich.

Spółka ma dwóch partnerów strategicznych: to firmy GeoTab oraz SysTech. Ta pierwsza dostarcza rozwiązania teleinformatyczne, a druga odpowiada za hardware niezbędny do monitorowania floty, w tym urządzenia GPS do śledzenia pojazdów, naczep pojazdów, kamery pokładowe do pojazdów, komputery pokładowe i inne urządzenia.

Startup od 1 sierpnia 2023 jest członkiem Klastra Mikroelektroniki, Elektroniki i Fotoniki.

Czytaj także: