Dwa startupy z Polski wśród 24 firm biorących udział w programie Google for Startups Growth Academy: AI for Health

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Dwa startupy z Polski wśród 24 firm biorących udział w programie Google for Startups Growth Academy: AI for Health

Udostępnij:

Do programu dostały się 24 startupy z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, które rozwijają opiekę zdrowotną dzięki sztucznej inteligencji.

Z każdym rokiem w Polsce rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, takich jak m.in. depresja, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości i reakcje na ciężki stres. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powyższych powodów.

Współcześnie technologia może pomóc zadbać o nasze zdrowie psychiczne – zarówno w pracy, jak i w domu – lub znacząco to ułatwić. Wiedzą o tym założyciele dwóch polskich startupów: HearMe oraz Mindgram. Obie platformy oferują firmom możliwość zadbania o dobrostan psychiczny, a także rozwój osobisty pracowników i pracowniczek, wychodząc naprzeciw ich potrzebom.

Czytaj także: 6 startupów, które wspierają psychoterapię i zdrowie psychiczne

HearMe i Mindgram znalazły się w gronie 24 firm technologicznych wybranych do najnowszego programu Google for Startups Growth Academy 2024: AI for Health. Celem tej inicjatywy jest wsparcie startupów, których odpowiedzialny rozwój i innowacyjne rozwiązania mogą realnie wpłynąć na usprawnienie opieki zdrowotnej w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, głównie dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Polskie startupy w walce o zdrowie psychiczne pracowników

Zarówno HearMe, jak i Mindgram oferują pracodawcom możliwość przekazania pracownikom każdego szczebla dostępu do platformy jako benefit, który wspiera ich wellbeing. W ramach platform pracownicy otrzymują możliwość konsultacji i spotkań z psychologami i terapeutami, a także dostęp do wiedzy medycznej, szkoleń i warsztatów związanych zarówno z dobrostanem psychicznym, jak i poprawą kompetencji miękkich.

Za powstaniem HearMe stało pragnienie założycieli – Katarzyny Gryzło, Pawła Pierścionka i Michała Pośnika – aby Polacy przestali być najbardziej zestresowanymi pracownikami w Unii Europejskiej oraz żeby zdrowie psychiczne było traktowane z należytą powagą. Dlatego w ramach platformy HearMe pracownicy mogą skorzystać m.in. ze spotkań z ekspertami w formie konsultacji online (każdy pracownik może otrzymać dedykowanego psychoterapeutę), warsztatów i webinarów czy testów diagnostycznych. Dzięki HearMe, pracownicy mogą także otrzymać wsparcie specjalistów np. z zakresu zaburzeń lękowych, psychodietetyki, zaburzeń nastroju, seksuologii czy radzenia sobie ze stresem.

Czytaj także: Dobry onboarding pracownika, zwraca się trzy-cztero krotnie – Katarzyna Gryzło, CEO HearMe.pl

Z kolei Mindgram oferuje rozwiązania, które zapewniają całodobowe holistyczne wsparcie psychologiczne i narzędzia do rozwoju osobistego pracowników na różnych stanowiskach i z różnych branż. Założyciele Mindgrama: Jakub Zieliński, Małgorzata Ohme oraz Adam Plona chcą, aby dostęp do opieki psychologicznej i możliwości rozwoju był jak najbardziej demokratyczny: dostępny dla każdego i w każdej chwili.

Ich platforma opiera się na pięciu elementach well-beingu: dobrostanie psychologicznym, fizycznym, zawodowym, społecznym i finansowym. W każdej z tych kategorii pracownicy mogą znaleźć liczne warsztaty i wykłady live. Oprócz opieki psychologicznej (czyli możliwości kontaktu ze specjalistą w różnej formie), Mindgram gwarantuje dostęp do sekcji podcastów relaksacyjnych, trenujących uważność i zarządzanie emocjami, a także daje możliwość udziału w grupowych warsztatach i psychoterapii online.

Czytaj także: Przy zakładaniu firmy, warto mieć wspólników – Jakub Zieliński (Mindgram)

Wsparcie dla medycznych startupów z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki

Do programu Google for Startups Growth Academy 2024: AI for Health zostały wybrane firmy łącznie z 13 krajów. Każdy ze startupów pracuje nad technologiami na różnych polach medycyny – zarówno w zakresie zdrowia psychicznego, jak i analizie danych, przewidywaniach i ocenie rozwoju chorób.

Oto lista pozostałych startupów (oprócz HearMe i Mindgrama z Polski), które wykorzystują sztuczną inteligencję do poprawy wyników zdrowotnych i rozwoju badań medycznych:

  • Aide (Wielka Brytania) to usługa cyfrowa, która pomaga pacjentom i lekarzom lepiej zrozumieć przebieg chorób przewlekłych i zarządzanie nimi, w szczególności w przypadku licznych chorób współistniejących.
  • AmplifAI (Arabia Saudyjska) łączy termografię opartą na sztucznej inteligencji i wizję komputerową, aby umożliwić obiektywną ocenę owrzodzeń stopy cukrzycowej.
  • Biorce (Portugalia) pracuje nad Jarvis, klinicznym asystentem AI, którego celem jest usprawnienie badań klinicznych.
  • C the Signs (Wielka Brytania) to platforma AI do przewidywania raka, która pomaga identyfikować pacjentów zagrożonych rakiem w jego najwcześniejszych i najbardziej uleczalnych stadiach.
  • Callyope (Francja) opracowuje oparte na naturalnej mowie (badanie głosu) rozwiązania do zdalnego monitorowania pacjentów, które pomagają opiekunom ocenić skuteczność leczenia i wykryć nawroty poważnych chorób psychicznych, takich jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa i schizofrenia.
  • Clear.bio (Holandia) działa na rzecz odwrócenia cukrzycy typu 2 dzięki spersonalizowanemu odżywianiu, zapewniając najskuteczniejszą cyfrową terapię opartą na glukometrii w czasie rzeczywistym.
  • Ephion Health (Hiszpania) opracowuje cyfrowe biomarkery, które dokładnie monitorują chorobę i oceniają skuteczność terapii dzięki danym z przenośnych urządzeń, raportom klinicznym i sztucznej inteligencji.
  • Exakt Health (Niemcy) to certyfikowana aplikacja medyczna do fizjoterapii i treningu opartego na dowodach ze spersonalizowanymi planami leczenia.
  • FiveLives (Francja) to cyfrowa platforma zdrowia mózgu dla osób w wieku 50+, oferująca ćwiczenia na pamięć i koncentrację, by poprawić kondycję umysłową i zminimalizować ryzyko demencji wśród seniorów.
  • Healthtracka (Nigeria) ułatwia dostęp do opieki zdrowotnej w Afryce poprzez zdalną diagnostykę medyczną. Użytkownicy uzyskają dostęp do domowych testów laboratoryjnych i konsultacji lekarskich online, a następnie otrzymają czytelne wyniki.
  • Juniver (Wielka Brytania) zapewnia całodobową pomoc osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania, wykorzystując sztuczną inteligencję do identyfikacji szkodliwych wzorców, spersonalizowane narzędzia, wsparcie rówieśnicze i telemedycynę.
  • Motherbeing (Egipt) to cyfrowe rozwiązanie dedykowane zdrowiu seksualnemu i reprodukcyjnemu arabskich kobiet. Platforma łączy użytkowników z lekarzami i ekspertami oraz zapewnia dostęp do spersonalizowanej edukacji zdrowotnej i asystenta zdrowia opartego na sztucznej inteligencji.
  • Noah Labs (Niemcy) opracowuje oparte na głosie oprogramowanie do uczenia maszynowego, które wykryje zdekompensowaną niewydolność serca na wczesnym etapie.
  • Nui (Niemcy) to aplikacja zapewniająca opiekunom rodzinnym wsparcie za pośrednictwem inteligentnego chatbota, który udziela wskazówek, jak znaleźć odpowiedzi na najbardziej palące pytania.
  • O7 Therapy (Egipt) dzięki najnowocześniejszej technologii i najwyższej klasy specjalistom oferuje natychmiastowe i anonimowe wsparcie psychiczne za pośrednictwem szyfrowanego czatu oraz sesji audio i wideo.
  • Powerful Medical (Słowacja) rewolucjonizuje diagnostykę sercowo-naczyniową dzięki platformie opartej na sztucznej inteligencji, która umożliwia pracownikom ochrony zdrowia w całej UE i poza nią diagnozowanie i leczenie 39 schorzeń sercowo-naczyniowych.
  • Research Grid (Wielka Brytania) jest silnikiem automatyzacji umożliwiającym szybsze i skuteczniejsze badania kliniczne. Inteligentne oprogramowanie sprawia, że zadania administracyjne są zautomatyzowany na każdym etapie badania.
  • Rofim (Francja) specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania telemedycznego. Na platformie Rofim użytkownicy mogą łatwo skontaktować się z pracownikami ochrony zdrowia, dzięki czemu diagnoza przebiega szybciej.
  • SYCAI Medical (Hiszpania) rozwija oprogramowanie urządzeń medycznych, aby zapobiegać występowaniu nowotworów jamy brzusznej w sposób nieinwazyjny.
  • Thalia Psychotherapy (Kenia) to startup zajmujący się zdrowiem psychicznym, koncentrujący się na integracji usług zdrowia psychicznego z systemami podstawowej opieki zdrowotnej.
  • TibuHealth (Kenia) zapewnia niedrogie usługi ambulatoryjne za pośrednictwem „minutowych klinik” dostępnych w wybranych aptekach, miejscach pracy itp. mieszczących się w dzielnicach o dużym zagęszczeniu.
  • Zoie Health (Republika Południowej Afryki) to cyfrowa platforma zdrowotna, zapewniająca opiekę zdrowotną w przystępnych cenach w miejscach, gdzie jest ona zbyt kosztowna dla większości społeczeństwa.

Przebieg programu Google for Startups Growth Academy 2024: AI for Health

Trzymiesięczny program rozpoczął się w Paryżu spotkaniem założycieli wybranych startupów, ekspertów branżowych i specjalistów wykorzystujących AI w medycynie. W ciągu kolejnych dziesięciu tygodni uczestnicy Growth Academy: AI for Health wezmą udział w wirtualnych warsztatach na temat najlepszych praktyk w zakresie sztucznej inteligencji i rozwoju umiejętności przywódczych, odpowiedzialnych innowacji, projektowania produktów i pozyskiwania klientów.

W ramach indywidualnych spotkań, startupy otrzymają techniczne i mentorskie wsparcie ekspertów m.in. z Google Research, Google Health, Verily, Fitbit czy Google Deepmind, a w kolejnych miesiącach – także wsparcie produktowe.

Źródło: Blog Google Polska, Michał Kramarz