Majowy ReflektorVC od PFR Ventures: miesięczny przegląd inwestycji w polskim ekosystemie

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Majowy ReflektorVC od PFR Ventures: miesięczny przegląd inwestycji w polskim ekosystemie

Udostępnij:

Tradycyjnie, zespół PFR Ventures przygotował miesięczne zestawienie inwestycji VC na polskim rynku. Co przyniósł nam maj?

Jak informuje zespół PFR Ventures w swoim biuletynie, w maju doszło do 6 ogłoszeń transakcji. Pomijając relatywnie niską liczbę, to dodatkowo tylko 3 z nich zawierały informację o wartości rund. Mniej niż połowa, bo 2 z 6 transakcji zasilone były przez aniołów biznesu. Z kolei 2 inne transakcje zostały dokonane przy udziale funduszu Inovo VC. Ważnym wydarzeniem z punktu widzenia polskiego ekosystemu było ogłoszenie w maju pierwszej rundy nowego funduszu Full Speed Ventures.

Staff Health

Największą inwestycją w minionym miesiącu było pozyskanie przez Staff Health 10 milionów złotych (2,5 miliona dolarów) w ramach współpracy z Rubicon Partners. Jak podkreśla zespół Rubicon Partners, przyczyną nawiązania współpracy było skalowanie działalności przez StaffHealth – spółka do ubiegłego roku nawiązała współpracę z prawie 200 tys. pracowników oraz 2 tysiącami placówek medycznych. W efekcie, konieczne stało się „przeniesienie rozwiązań IT i całej obsługi modelu biznesowego na zupełnie nowy, znacznie bardziej zaawansowany technologicznie poziom”, jak deklarują przedstawiciele Rubicon Partners. Pieniądze te zostaną wykorzystane na rozwój zaplecza technologicznego StaffHealth w Polsce, digitalizację procesów oraz wdrażanie procedur związanych z transgranicznym zarządzaniem finansami spółki.

Czytaj więcej: StaffHealth nową spółką portfelową Rubicon Partners: inwestor wykłada 2,5 mln dolarów na rozwój startupu z USA

BeeSpeaker

4 miliony złotych od 7 aniołów biznesu, w tym Cobin Angels, pozyskał startup BeeSpeaker. Jak podkreślał w rozmowie z nami Karol Wegner, CEO BeeSpeaker, pozyskane środki pozwolą rozwinąć startup poprzez dotarcie do użytkowników z nowych rynków, między innymi takich jak Włochy, Brazylia czy Czechy. Spółka ma teraz skoncentrować się na wzroście sprzedaży z około 100 tysięcy euro bieżącego przychodu do 200-300 tysięcy euro miesięcznego przychodu w ostatnich miesiącach tego roku.

Czytaj więcej: Szczęśliwa siódemka dla BeeSpeakera: milion euro od Cobin Angels i szwedzkich inwestorów

Sales Agency

600 tysięcy złotych trafiło do Sales Agency – pieniądze pochodziły od aniołów biznesu.

4Semantics

Full Speed Ventures dokonało swojej pierwszej transakcji, inwestując w 4semantics. Tym, co zwróciło uwagę inwestorów i przekonało ich do współpracy z 4Semantics, jest wykorzystanie technologii kognitywnej sztucznej inteligencji do nowatorskiego prowadzenia automatycznej analizy i interpretowania nawet złożonych dokumentów. Inwestycja posłuży startupowi do podniesienia jakości swojej działalności operacyjnej przy równoległym ulepszaniu swojego flagowego rozwiązania, czyli platformy SensID. SensID Cognitive Automation pozwala budować modele rozumienia dokumentów dla dowolnych celów biznesowych i oszczędza czas na powtarzalnych zadaniach związanych z obsługą dokumentów.

Czytaj więcej: Full Speed Ventures wrzuca piąty bieg i inwestuje w 4Semantics: premierowa transakcja nowego funduszu

Quantia

Polski startup Quantia pozyskał około 4,8 mln zł (1,2 mln dolarów) na rozwój platformy dla marek konsumenckich, która wykorzystuje rekomendacje oparte o AI. Rundę finansowania poprowadziły fundusz Inovo VC i kolektyw Team X, na czele z Arielem Finkelsteinem, przy udziale aniołów biznesu. Quantia wykorzysta środki na dalszy rozwój produktu i wzmacnianie swojej pozycji na rynkach Europy Zachodniej.

Czytaj więcej: Wyciągnąć to, co wartościowe z szumu danych: Quantia Marty Łąckiej z 1,2 mln dolarów od Inovo VC i Team X

Ostatnią z majowych inwestycji była inwestycja Inovo VC w Cloo AI, platformę porównawczą dla software’u. Tym, co skłoniło polski fundusz do inwestycji było „innowacyjne podejście” startupu do „rewolucjonizowania wyszukiwania software’u”. Przedstawiciele Inovo VC docenili wizję founderów, która ma „upraszczać poszukiwania perfekcyjnego oprogramowania” oraz być „naprawdę inspirującą”.

Czytaj więcej: Inovo VC inwestuje w Cloo AI, platformę porównawczą dla software’u

W ReflektorzeVC zawarto również dwa ciekawe wykresy. Pierwszy z nich dotyczy porównania wartości ogłoszonych inwestycji dla okresu 2022-2024. Widać, że co prawda doszło do odbicia w porównaniu z rokiem ubiegłym, to jednak poziom tegorocznych inwestycji w piątym miesiącu roku wciąż daleki jest od tego sprzed dwóch lat.

Drugi wykres pozwala przyjrzeć się liczbie ogłoszonych inwestycji także w analogicznym okresie. Tym razem sytuacja jest gorsza. Liczba transakcji na rynku VC w maju 2024 jest najniższa od dwóch lat.

Źródło: #ReflektorVC PFR Ventures, maj 2024

Czytaj także: