1. Polacy tworzą nowoczesny system oczyszczania ścieków
RDLS – spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego zaproponowała rozwiązanie, które może zniwelować niedobór wody w Polsce. Problem jest poważny, bo według Global Compact Network Poland na jednego Polaka przypada obecnie około 1,8 tys. metrów sześciennych wody na rok – średnia europejska jest 2,5 razy większa. Do tego jedynie 40 proc. polskich wsi ma dostęp do kanalizacji.
Rozwiązaniem warszawskiej firmy są oczyszczalnie ścieków typu „constructed wetlands”. Proces, który zachodzi w takiej oczyszczalni jest podobny do mechanizmów, które zachodzą w siedliskach bagiennych. Oczyszczanie ścieków ma miejsce w filtrach gruntowych, które są wyposażone w mikroorganizmy, które żyją w systemie korzeni i kłączy roślin wodnych. Co ważne, w takim systemie nie używa się żadnej chemii, więc rozwiązanie jest w pełni ekologiczne.
Jeszcze w tym roku w woj. lubelskim, w miejscowości Białka, powstanie największa w Europie tego typu oczyszczalnia. Będzie ona obsługiwać blisko 1,8 tys. mieszkańców. Cała technologia została stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Natomiast realizacją inwestycji zajmie się firma RDSL oraz czeska firma Dekonta.
2. Kanadyjczycy stworzyli pastę do zębów w tabletkach
Walka z plastikowymi odpadami to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Dwóch Kanadyjczyków, Mike Medicoff i Damien Vince, znalazło sposób na to, by nie produkować ich jeszcze więcej. Stworzyli pastę do zębów w postaci tabletek. Pasta Dubbed Change Toothpaste nie musi być pakowana w szkodliwe dla środowiska plastikowe tubki.
Jak to działa? Wystarczy taką pasto-tabletkę umieścić między tylnymi zębami i zacząć żuć. Dodajemy do tego ruchy mokrą szczoteczką i tabletka zaczyna się pienić i z każdym ruchem zaczyna przypominać tradycyjną pastę. Co ważne pasta nie zawiera fluoru, glutenu, nabiału, orzechów i soi. Natomiast przedstawiciele firmy deklarują, że pasta w tabletce nie różni się w smaku i skuteczności od tej z tubki.
Opracowana receptura była konsultowana z dentystami. W jej składzie znajdziemy: fosforan dwuwapniowy, erytrytol, ksylitol, aromat mięty, sulfonian olefinowy C14-16 sodu, wodorowęglan sodu, mentol, dwutlenek krzemu i wyciąg z liści mentha spicata. Tabletki zapakowane są w papierową torebkę, w której mieści się 65 tabletek. Całość kosztuje 9,95 dolarów.
3. Ocean Cleanup oczyści 1000 rzek za pomocą urządzenia zasilanego energią słoneczną
Jak wynika z danych The Ocean Cleanup aż 80 proc. śmieci znajdujących się w oceanach pochodzi z najbardziej zanieczyszczonych 1000 rzek świata, natomiast pozostałe 20 proc. z 30 tys. innych. Organizacja z Holandii chce w ciągu najbliższych 5 lat zamierza wyłowić plastikowe odpady z oceanów i poddać je recyklingowi.
Według The Ocean Cleanup wyławianie odpadów za pomocą sieci przyczepionych do statków jest zbyt kosztowne i czasochłonne. Dlatego organizacja planuje zacząć oczyszczanie oceanów od zamontowania pływających barier na rzekach. Urządzenie, które opracowała to Interceptor, nad którym prace rozpoczęto w 2015 roku.
Prototyp urządzenia został przetestowany w 2019 roku przy ujściu kanalizacji Cengkareng w Dżakarcie. Jest to miejsce w którym rzeka Angke łączy się z Morzem Java. Jak zapowiadają twórcy rozwiązania, jedno takie urządzenie wydobywa 50 tys. kilogramów śmieci dziennie i może pomieścić 50 metrów sześciennych odpadów.
Jak to działa? Na poziomie tafli wody umiejscawia się barierę na śmieci. Prąd rzeki przepycha odpady do ujścia urządzenia, które następnie trafiają na przenośnik taśmowy, który wyciąga je z wody. Wszystko co zostanie w ten sposób wyciągnięte z wody trafia na specjalną platformę, która rozprowadza śmieci do specjalnych kontenerów. Co najważniejsze wyłowiony plastik zostanie poddany recyklingowi.
4. Pora na Pola ponownie emituje akcje na Beesfundzie
Pora na Pola to polski projekt, który łączy w sobie dwa obszary: e-grocery, czyli zakupy spożywcze z dostawą do domu oraz na rynek żywności ekologicznej. Jest to internetowy targ z produktami ekologicznymi, z którego można zamawiać zakupy z dostawą do domu. Na platformie swoje oferty wystawiają zaufani rolnicy oraz producenci żywności.
Firma w marcu 2019 roku dokonała pierwszej emisji akcji. Teraz Pora na Pora chce zebrać pieniądze na subskrypcyjny system zakupów z wbudowanym algorytmem predykcji koszyka. Zbiórka ruszyła na Beesfundzie i potrwa do 18 kwietnia. Cena jednej akcji to 35,9 złotych, a do kupienia jest 25073 sakcje. Firma chce zebrać ponad 900 tys.. Na ten moment (30 marca) projekt wsparło 127 inwestorów, którzy łącznie zainwestowali w projekt już 133727,5 złotych.
Co ciekawe twórcy platformy nie narzucają dostawcom żywności cen, jakie mają wystawiać na swoje produkty. Rolnicy i producenci sami regulują oferty i działają na zasadach wolnego rynku. Według przedstawicieli firmy bardzo dobrze się to sprawdza, bo jeśli ktoś zaproponuje za wysoką cenę za swoje produkty, top zwyczajnie nie znajdzie na nie klientów.
5. Powietrze dawno nie było tak czyste. To „efekt uboczny” koronawirusa
Epidemia koronawirusa opanowała już cały świat. Gospodarki światowe już zaczynają odczuwać efekty kryzysu. Ludzie pozostają w domach, zostały wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się, pozamykane szkoły i wiele sklepów. W całym tym apokaliptycznym obrazku jest jednak jedna pozytywna wiadomość. Pozytywna z punktu widzenia ekologii – ograniczenia w przemieszczaniu się spowodowało poprawienie jakości powietrza.
Pozytywne skutki ograniczenia transportu widać na zdjęciach satelitarnych z Europy i Chin. Satelita Sentinel-5P wyposażony jest w system monitorujący między innymi emisję dwutlenku azotu. Jak się okazało zebrane pomiary w okresie, gdy wybuchła epidemia wskazują na zdecydowanie mniejsze zanieczyszczenie.
Sytuacja ta jest dowodem na to, że ograniczenie transportu i produkcji mają bezpośrednie przełożenie na stan powietrza. – Mapy przedstawiają średnie tygodniowe wartości pomiarów gęstości kolumn NO2 w okresie od połowy lutego do połowy marca 2020 roku. Jeśli chodzi o pomiary dotyczące Europy, obserwujemy redukcję emisji NO2 dotyczącą północnych Włoch. I to w okresie, kiedy standardowo Włochy zmagają się z zimowym smogiem – wyjaśnia Sybrand van Beijma, Earth Observation Data Specialist z firmy CloudFerro, która jest operatorem platformy CREODIAS.EU.
6. Brak papieru toaletowego? White Goat zamienia zwykłe kartki na papier toaletowy
W związku z koronawirusem na sklepowych półkach zabrakło papieru toaletowego. Ludzie, napędzani zdjęciami ze sklepów, w których brakuje tego towaru, rzucili się do sklepów, by zrobić odpowiednie zapasy tego produktu. W związku z tym głośno zrobiło się o firmie Oriental z Japonii, która produkuje papier toaletowy z kartek wrzuconych do niszczarek.
Firma już w 2010 roku zaprezentowała maszynę White Goat, jednak w obliczu paniki, jaka obecnie panuje, rozwiązanie to zyskało na rozgłosie. Według twórców rozwiązania na wyprodukowanie jednej rolki papieru potrzeba około 40 kartek, które w ciągu pół godziny są zamieniane w deficytowy produkt. Urządzenie podłącza się do ujścia wody i wkłada się do niego (poprzez zamontowaną niszczarkę) kartki, które chce się poddać recyklingowi.
Według szacunków firmy regularne korzystanie z ich rozwiązania może przyczynić się do uratowania około 60 drzew każdego roku. Niestety nie nadaje się ono do użytkowania w domowych warunkach, bo po pierwsze jest dość duże (1,8 m wysokości i 1,8 m długości i waga 600 kg), a po drugie jest dość drogie (około 600 tys. złotych).
7. Światowy finał konkursu Chivas Venture odwołany. Organizatorzy podzielną milion dolarów między 26 zespołów
Pozostając w temacie koronawirusa informujemy, że w tym tygodniu zapadła decyzja dotycząca globalnego finał konkursu Chivas Venture – finał zostaje odwołany. Konkurs skierowany jest do firm, których działania są odpowiedzialne społecznie. W finale udział miało wziąć 26 lokalnych firm. Przedstawiciele konkursu zdecydowali, że w obecnej sytuacji pieniądze, które były przeznaczone na nagrody (1 mln dolarów) zostaną podzielone po równo pomiędzy wszystkich finalistów.
Wśród finalistów znalazł się projekt z Polski. MakeGrowLab zajmuje się hodowlą mikroorganizmów, które są wykorzystywane do recyklingu bioodpadów, z których w efekcie powstają tworzywa, które są alternatywą dla sztucznych opakowań i materiałów. Co ważne powstałe w ten sposób produkty, są w 100 proc. ekologiczne i można je później umieszczać w domowych kompostownikach. Polska firma, tak jak pozostali finaliści otrzymała 40 tys. dolarów.
– Z wielkim smutkiem zdecydowaliśmy się zakończyć we wcześniejszym terminie tegoroczny konkurs Chivas Venture ze względu na wpływ, jaki COVID-19 wywiera na cały świat. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, nasze otoczenie potrzebuje pasji i poświęcenia tych, którzy chcą wprowadzać pozytywne zmiany. Dlatego podjęliśmy decyzję, że każdy z naszych finalistów otrzyma dofinansowanie już teraz, aby mógł kontynuować swoją ważną pracę i nadal pozytywnie wpływać na lokalne społeczności, pomimo tych zmiennych warunków, które są szczególnie trudne dla początkujących firm i społeczności, którym służą – powiedział Alexandre Ricard, prezes Pernod Ricard.
8. Bill Gates inwestuje w elektrownie wodne. Natel Energy pozyskało 11 mln dolarów
Natel Energy z siedzibą w Kalifornii zdobyła 11 mln dolarów od Schneider Electric Ventures i Breakthrough Energy Ventures, funduszu kierowanego przez Billa Gatesa. Firma stworzyła turbinę, która znacząco ogranicza koszty budowania elektrowni wodnych. Przedstawiciele projektu w 2019 roku uruchomili swoją pierwszą elektrownię w Maine. Powstała ona z dawnego młyna, a dziś jest fabryką, która wytwarza 50 kilowatów energii elektrycznej. Kolejne elektrownie powstały w Virigini i Oregonie.
Co ważne innowacyjna turbina umożliwia rybom bezpieczniejsze poruszanie się. Rozwiązanie stworzyło rodzeństwo Gia i Abe Schneider. Firma powstała w 2009 roku, a jej założyciele wcześniej zajmowali się branżą energetyczną.
9. Eko Plebiscyt Lirene rozstrzygnięty. Poznaj 3 najlepsze projekty
Zakończył się Eko Plebiscyt Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. Do konkursu zgłoszono 200 proekologicznych projektów prowadzonych przez kobiety, z których wyłoniono 9 finalistek, a z nich 3 najciekawsze projekty. Zgłoszone inicjatywy pochodziły z trzech obszarów: biznes, lifestyle i nauka. W styczniu wyłoniono po trzy projekty z każdej kategorii. Następnie internauci głosowali na 3 najciekawsze propozycje spośród 9 finalistek.
Ostatecznie w głosowaniu udział wzięło blisko 12 tys. osób. Jury przyznało główną nagrodę w wysokości 30 tys. złotych, a internauci wytypowali 3 najciekawsze projekty, które otrzymały po 10 tys. złotych.
Główną zwyciężczynią i jednocześnie jedną z nagrodzonych przez internautów została Dominika Szaciłło, nagrodę otrzymała za inicjatywę „Uwaga Śmieciarka Jedzie”.
Największą wygraną Plebiscytu okazała się Dominika Szaciłło, autorka internetowej inicjatywy „Uwaga Śmieciarka Jedzie”, która zdobyła aż dwie nagrody – od Internautów oraz nagrodę główną Dwie pozostałe nagrody trafiły do projektów z kategorii Nauka: dr Grażyny Dąbrowskiej oraz dr Agnieszki Gajewicz-Skrętnej.
10. Podczas kryzysu wstrzymana zostanie segregacja śmieci
Wracając do tematu koronawirusa informujemy, że część firm zajmujących się gospodarowaniem odpadów chcą wstrzymać segregację śmieci na czas kryzysu. Na ten moment zostały ograniczone i podzielone zespoły pracowników, tak by zmniejszyć ich zagęszczenie. To natomiast przekłada się na efektywność pracy tego typu przedsiębiorstw. Na ten moment, jak ustalił serwis forsal.pl, mówi się o ograniczeniu segregacji śmieci w Żorach i Poznaniu.
Nowa wersja specustawy związana z epidemią koronawirusa zakłada, że wojewoda może zawiesić selektywną zbiórkę odpadów na obszarze całego województwa lub jego części. Na ten moment przedstawiciele branży zapowiadają, że jeszcze nie ma poważnego kryzysu w funkcjonowaniu ich przedsiębiorstw, jednak trzeba być przygotowanym na wszystko.
11. 160 mln euro dla Polski na działania prośrodowiskowe
Jak podaje PAP, na początku miesiąca odbyła się konferencja inaugurująca program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Udział w niej wziął Andrzej Duda, minister klimatu Michał Kurtyka oraz prezydent Islandii Gudni Thorlacius Jóhannesson.
Prezydent Polski w swojej przemowie podkreślił, że fundusze norweskie i EOG (które finansują wspomniany program) są od lat istotnym wsparciem prorozwojowym Polski i zmniejszania różnic społeczno-gospodarczych. Przypomniał, że w dwóch poprzednich edycjach fundusze te posłużyły do realizacji ok. 2,7 tys. inwestycji w Polsce. Dotyczyły one ochrony środowiska, ochrony zdrowia, promocji OZE, czy wsparcia lokalnych inicjatyw.
W trzeciej odsłonie funduszy Polska otrzymała najwięcej środków – ponad 800 mln euro, z czego na inwestycje prośrodowiskowe trafi ok. 160 mln euro.
12. Wnioski o dopłatę do instalacji fotowoltaicznych tylko przez Internet
Fundusz ochrony środowiska zapowiedział, że wprowadzi wnioski online o dofinansowanie 5 tys. złotych na instalacje fotowoltaiczne. Wioski będą dostępne na gov.pl. Jak podaje serwis green-news.pl papierowe podania w tej sprawie będzie można złożyć do dziś (30 marca).
Aby złożyć elektroniczny wniosek trzeba mieć w bankowości elektronicznej założony Profil Zaufany lub e-dowód. – Papier w programie (Mój Prąd) staje się przeszłością – powiedział prezes NFOŚiGW Piotr Woźny. Wprowadzana zmiana nie dotyczy agregatorów, które mają podpisaną umowę z NFOŚiGW.
13. Dziesięć krajów ubiegających się o zamówienia wstępne na Cybertruck od Tesli
Na koniec przedstawiamy listę krajów, z których, jak ustalił serwis electrek.co, płynie najwięcej wstępnych zamówień na samochód elektryczny Cybertruck od Tesli. Elon Musk ogłosił, że Tesla otrzymała ponad 250.000 rezerwacji na Cybertruck w ciągu tygodnia od odsłonięcia pojazdu. Zamówienia pochodzą z:
- Stany Zjednoczone (76,25%)
- Kanada (10,43%)
- Australia (3,16%)
- Zjednoczone Królestwo (1,39%)
- Norwegia (1,11%)
- Niemcy (1,05%)
- Szwecja (0,83%)
- Holandia (0,67%)
- Francja (0,44%)
- Islandia (0,44%)
Tesla Cybertruck ma na celu przyspieszenie wprowadzenia pojazdów elektrycznych w USA poprzez elektryfikację największego segmentu rynku: pickup trucks. Amerykanie uwielbiają swoje pickupy, ale jak się okazało inne rynki również są mocno zainteresowanie nowym elektrycznym pickupem.