Fundacja Innovations Hub tworzy od podstaw ekosystem startupów młodych ludzi

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Fundacja Innovations Hub tworzy od podstaw ekosystem startupów młodych ludzi

Udostępnij:

Doświadczeni mentorzy, ambitni uczestnicy i wielka pasja do innowacji to czynniki sukcesu programów mentoringowych Fundacji Innovations Hub. Ich wielki finał miał miejsce na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie we wtorek 13 czerwca.

Programy mentoringowe katalizatorem rozwoju pomysłów młodych

Tegoroczne programy mentoringowe Fundacji Innovations Hub to już IV edycja MedBiz Innovations Program oraz I edycja Green Innovations Challenge. Wzięło w nich udział ponad 250 uczestników, a owocem ich pracy jest ponad 70 innowacji z zakresu MedTechu oraz GreenTechu. Uczestnicy mogli liczyć na pomoc mentorów, którzy jako eksperci w swoich dziedzinach służyli profesjonalnymi wskazówkami na różnych etapach powstawania pomysłów. Przez ponad 2 miesiące trwały prace nad poszczególnymi elementami projektów. Każdy zespół stworzył dopracowany model biznesowy oraz przeprowadził szczegółową  analizę konkurencji i rynku. A to tylko część z wykonanych zadań, nad którymi czuwali mentorzy!

Kacper Raciborski, Prezes Fundacji, wskazuje, że “nie ma lepszej nauki prowadzenia własnego biznesu, niż założenie własnego startupu. Z pomocą przychodzą mentorzy, którzy dzielą się swoją wiedzą i ekspertyzą, a co ważniejsze pomagają pokonywać trudności, z którymi przychodzi się mierzyć młodym startupowcą” oraz dodaje “to właśnie gala finałowa jest zwieńczeniem ich kilkumiesięcznego trudu i szansą na pozyskanie pierwszego kapitału”. 

Sukces Gali Finałowej programów mentoringowych 2023 to kolejny krok w rozwoju polskiej sceny startupowej

Niesamowite projekty, rozwijane w ramach programów MedBiz Innovations Program i Green Innovations Challenge, zostały zaprezentowane podczas oficjalnej Gali Finałowej, która odbyła się 13 czerwca 2023 roku w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Najlepsze 8 zespołów pitchujących się przed eksperckim jury, zaprezentowało  swoje innowacyjne rozwiązania wśród których znalazły się opatrunki III generacji, dwustopniowe protezy, odzyskiwanie energii z odpadów oraz aplikacja wspierająca rozwój przedsiębiorstw w duchu ESG.

Podczas gali swoje projekty przedstawili również zwycięzcy dwóch ostatnich edycji programów – Airflo oraz play.air. Ich zespoły z odpowiednio Karolem Gałanem i Piotrem Strusem na czele, pracują obecnie nad komercjalizacją swoich produktów przy wsparciu Fundacji.

Materiał opatrunkowy III generacji! Biohydrogels zwycięskim projektem tegorocznych programów mentoringowych

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu okazał się zespół o nazwie Biohydrogels, w którego skład wchodzą Magdalena Bańkosz, Katarzyna Sala, Dominika Wanat i Klaudyna Grzela, wszystkie akademicko związane z Politechniką Krakowską. Wsparcia udzielał im doświadczony mentor – Piotr Pyszkowski. Uczestniczki opracowały innowacyjny materiał opatrunkowy III generacji – opatrunki hydrożelowe. Produkt został stworzony na bazie naturalnych polimerów, takich jak żelatyna, chitozan i kolagen, które zostały zmodyfikowane poprzez dodatek substancji aktywnych, wspomagających procesy regeneracyjne. Charakterystycznymi cechami tych opatrunków jest wysoka elastyczność, zdolność sorpcyjna umożliwiająca pochłanianie wysięku z ran oraz działanie antybakteryjne. Dzięki opracowanej technologii syntezy materiały te mogą być wytwarzane w różnych kształtach i rozmiarach, dostosowanych indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Fundacja Innovations Hub zapełnia lukę między uczelniami a ekosystemem funduszy.

Działania Fundacji skupiają się przede wszystkim na wspieraniu młodych w tworzeniu nie tylko innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie produktów i usług, ale co ważniejsze, rozwiązań mających rzeczywistą szansę trafić w niszę rynkową i rozwiązywać powszechne problemy. Członkowie Innovations Hub mają świadomość, że szerokie grono studentów rezygnuje z wdrażania w życie swoich pomysłów, niejednokrotnie zaawansowanych technologicznie, pomimo istniejącego rynkowego potencjału. 

“Jest to moment, w którym najczęściej kończy się zakres aktywnych działań uniwersytetów, a fundusze inwestycyjne nie widzą jeszcze opłacalności w inwestowaniu swojego kapitału” – wyjaśnia Krzysztof Zachwieja, lider programu Green Innovations Challenge, a zarazem współorganizator Gali Finałowej.Wierzymy, że poprzez programy mentoringowe, szkolenia, bazę wiedzy i współpracę z funduszami, organizacjami i ekspertami, tworzymy ekosystem dla młodych ludzi, którzy pragną stworzyć coś wyjątkowego. Na Zachodzie odpowiednikiem naszych działań są programy rozwoju proponowane przez uczelniane inkubatory. Niestety takie instytucje w Polsce dopiero rozpoczynają swoją działalność lub są skupione jedynie na zapewnieniu teoretycznych podstaw. W Fundacji wierzymy, że to praktyka kształtuje najlepsze umiejętności i wiedzę.”

Chcecie jeszcze więcej dowiedzieć się o Fundacji InHub? Zajrzyjcie na: www.innovationshub.pl.

 

Szukasz finansowania? Zobacz, które fundusze aktualnie inwestują

Fundusze VC budują koalicję w odpowiedzi na potrzeby polskich startupów

Powstało konsorcjum parków technologicznych. Będą działać na rzecz innowacji