„Idzie kryzys? Wydłuż cash runway”. Podsumowanie Firmamentu

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Firmament kryzys

Udostępnij:

Czy już mamy do czynienia z kryzysem, a może będziemy mieć już za chwilę? Po czym poznać, że się zbliża? I jak się przed nim uchronić? Między innymi na te pytania odpowiedzieli gości minionego Firmamentu. Poniżej najciekawsze momenty audycji.

Jest kryzys, czy go nie ma?

– Ktoś powie, że to niezwykle proste pytanie. Inflacja ciągle rośnie. PKB w czwartym kwartale 2022 roku zmalało w stosunku do poprzedniego kwartału. A Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu dla Polski na 2023 rok. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w wybranych branżach, np. na rynku nieruchomości w 2022 roku wystąpiło załamanie sprzedaży nowych mieszkań – powiedział prof. SGH Rafał Mrówka.

Jednocześnie przyznał, że kryzys tylko dla jednych jest kryzysem, bo w tym samym czasie dla drugich kryzys oznacza koniunkturę. Sam zauważył, że studia MBA, które prowadzi, cieszą się większym zainteresowaniem studentów, gdy na rynku sytuacja nie jest pewna. Głównie dlatego, że poprzez edukację, poszerzanie horyzontów i zdobywanie nowych kompetencji przedsiębiorcy budują przewagę konkurencyjną.

– W języku chińskim słowo „kryzys” zapisuje się za pomocą dwóch znaków. Z osobna każdy z nich oznacza coś innego, dopiero w połączeniu oznaczają kryzys. Pierwszy znak oznacza niebezpieczeństwo, drugi natomiast punkt zmiany, a do tego jest składnikiem innego znaku oznaczającego możliwości. Winston Churchill mawiał: „nigdy nie pozwól, żeby dobry kryzys się zmarnował” – dodał Rafał Mrówka.

Wydłuż cash runway

Agnieszka Maciejowska z Plan Be Eco zwróciła uwagę, że w środowisku startupowym oznaki kryzysu już są widoczne. A zwiastują je chociażby nastroje founderów. Podczas Firmamentu podzieliła się taką anegdotą. Kiedyś w trakcie branżowych wydarzeń i konferencji ludzie po prostu do siebie podchodzili, chcieli się poznać i pogadać, pytając „co słychać”. Dzisiaj z kolei znacznie częściej pada pytanie o cash runway.

Cash runway to czas, jaki startup ma do zamknięcia kolejnej rundy finansowania, zanim z jego konta znikną pieniądze. Pytanie, o którym wspomniała Agnieszka, nie jest przypadkowe. Jak uważa, w środowisku startupowym mówi się o zimie inwestycyjnej – fundusze VC zamrażają środki, inwestując w mniejszą liczbę projektów niższe kwoty. Dlatego founderzy liczą pieniądze i czas potrzebny do zamknięcia kolejnej rundy.

PS. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, przeczytaj artykuł Michała Rokosza, partnera w Inovo Venture Partners, w którym Michał podpowiada, jak wydłużyć cash runway.

Podejście do kryzysu

Ben Horowitz, brytyjski przedsiębiorca i współwłaściciel funduszu Andreessen Horowitz ukuł taki termin – Peacetime i Wartime CEO, który odnosi się do dwóch stylów przywódczych. Pierwszy na czas koniunktury, a drugi właśnie na czas kryzysu. Do obu podczas Firmamentu odniósł się Szymon Ostrowski z Newport Logistics Fund:

Firmą trzeba zarządzać tak, aby dostosować ją do warunków panujących na rynku. Jeśli nie ma się z tyłu głowy tego, dla kogo te firmy robimy, np. akcjonariuszy, klientów czy środowiska, to bardzo łatwo w dobrych czasach się rozleniwić, a w złych zgłupieć i nie wiedzieć, w którą stronę pójść. Natomiast jeśli ma się ten kompas odpowiednio skalibrowany, to będziemy szli do przodu”.

Firmamentu możesz posłuchać w Radiu 357.