Podsumujcie krótko Waszą działalność w 2023 r.
Nie wszystkie inwestycje są już publicznie ogłoszone, ale na pewno możemy głośno powiedzieć o takich inwestycjach jak: Livekid, Embla, Pupilmed, Evidose czy niedawno ogłoszone Quesma, FiatRepublic oraz Mindly.
Ponad połowa startupów, w które zainwestowaliśmy, jest prowadzona przez polskie teamy – aż 6 z nich. Kolejną dużą grupą są founderzy wywodzący się z Ukrainy – zainwestowaliśmy w 3 takie zespoły. Mamy również inwestycję spoza regionu CEE – founderzy Embli pochodzą z Danii, gdzie znajduje się większość zespołu. Aktualnie prowadzą ekspansję swojej kliniki online dla osób z nadwagą na rynek Wielkiej Brytanii.
Warto również zaznaczyć, że na 11 naszych inwestycji aż 4 można sklasyfikować jako związane z healthcare. To duża zmiana, bo w poprzednich latach jako Inovo.vc mieliśmy dokładnie jedną inwestycję healthcare rocznie. Lata 2019-2022 poskutkowały zakumulowaniem wiedzy o healthcare w naszym zespole oraz dobrym portfolio w skład którego wchodzą Infermedica, Jutro Medical, uPacjenta, oraz Index Health.
Nasze spółki portfelowe pomimo trudnego roku w większości zanotowały znaczący wzrost przychodów, w sporej części przekraczający 100% rok do roku. Mimo trudnego rynku spółki z portfela drugiego pozyskały ponad 30 milionów dolarów nowego kapitału. Warto tutaj podkreślić rundę A zebraną przez AI clearing, które stawia je wśród absolutnej czołówki startupów z naszego kraju. Rok 2023 w VC był rokiem spod znaku efektywności i u nas również duża część spółek zaczęła osiągać dużo efektywniejsze wzrosty niż w latach ubiegłych. W miesięcznych raprotowaniach coraz częściej gościł tzw. Burn multiple (koszt pozyskania 1 dolara powtarzalnego rocznego przychodu) jako jeden z ważniejszych KPI.
Co Was zaskoczyło pozytywnie/negatywnie w Waszej działalności?
Rynek w 2023 był dosyć zaskakujący. Dane np z Carta o rynku amerykańskim, mówią o spadku liczby transakcji na każdym etapie między Seed a Series D. Zaskakujące jest jednak to, że przy jednoczesnym spadku wycen na etapach późniejszych (Series B etc) możemy zaobserwować wzrost wycen startupów na najwcześniejszych etapch (Pre-Seed/Seed). Może to wynikać ze zjawiska, w którym większe fundusze, typowo inwestujące na późniejszych etapach, nie widzą wystarczająco deali na własnym etapie i zaczynają szukać inwestycji wcześniej.
Wiemy na pewno, że dane za 2023 będą w świecie startupowych transakcji niższe niż w poprzednim roku. W Polsce również nie mamy co liczyć na przebicie rekordowych lat 2021-2022. Według danych reflektor PFR na koniec listopada liczba transakcji w Polsce była o około 25% niższa niż w odpowiadającym okresie poprzedniego roku. Jeszcze bardziej dramatyczna zmiana nastąpiła w łącznej wartości transakcji startupowych – wartość inwestycji pewnie będzie niższa o ponad 50% niż rok wcześniej. Wynika to głównie z mniejszej liczby rund na późniejszych etapach.
Co planujecie w 2024 r.?
Co może nam przynieść kolejny rok? Może to być ciężki rok zarówno dla startupów jak i niektórych VC. Z danych Sifted wynika że około 60% europejskich funduszu aktualnie znajduje się w trybie fundraisingowym. Dla części z nich zebranie kolejnego funduszu będzie dużym wyzwaniem jeśli nie ma wystarczająco długiego i dobrego track recordu. Mniejsza liczba funduszy może oznaczać mniejszą ilość środków dla startupów oraz spadek wycen. Następstwem może być mniejsza liczba potencjalnych founderów rezygnująca z wygodniejszych pozycji na rzecz zakładania własnego startupu. Prowadzenie startupu jest trudne, ale jest grupa founderów, która radzi sobie z tym ekstremalnie dobrze i przeskoczy przez wyższe barierki zawieszone przez VC. Dlatego w Inovo wierzymy, że w kolejnym roku zobaczymy kolejną falę wyjątkowych founderów, w których chętnie zainwestujemy. Nasz plan na 2024 to co najmniej powtórzenie wyniku z 2023 – czyli 11 nowych spółek w portfelu i łączna kwota inwestycji 13,5 mln euro.