Rosja napada na Ukrainę – świat biznesu sprzeciwia się inwazji
24 lutego 2022 r. Rosja napadła na Ukrainę. Po stronie Kremlu stanęła Białoruś oraz separatystyczne republiki – DNR i LNR, które powstały ok. 8 lat temu. Praktycznie cały świat Zachodu, a także Tajwan, Japonia i Korea Południowa – potępiły napaść, jak i przyłączyły się do nakładania sankcji czy wsparcia politycznego lub militarnego na rzecz Ukrainy.
Rosyjski system ekonomiczny i biznes w oczach Zachodu i Wschodu stał się niewiarygodny oraz ryzykowny. Przedsiębiorstwa i marki takie jak Apple, Adidas, Nike, Jaguar Land Rover, General Motors, Volvo Cars, Netflix, Spotify czy Disney – zaczęły ograniczać lub całkowicie wycofywać z rosyjskiego rynku swoje usługi czy produkty.
Analogicznie – rosyjskie wyroby są ciągle wycofywane z europejskich sieci sklepów. A to w zasadzie dopiero początek. Co więcej – wiele marek i firm przyłącza się do pomocy dla ukraińskich uchodźców czy całego państwa walczącego z napaścią. Wśród nich znajdują się również startupy.
Startupy dla Ukrainy
Społeczność startupów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) de facto jako pierwsza zareagowała na inwazję Rosji na Ukrainę. 28 lutego powstała inicjatywa #startups4UA (Startupy dla Ukrainy), która zrzesza startupowy ekosystem w celu pomocy. 28 lutego ruszyła zbiórka środków za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej. Dodatkowo Stratupy dla Ukrainy zapowiedziały, że wykorzystają swoje kompetencje i narzędzia w celu udzielenia wsparcia Ukraińcom.
Do inicjatywy przyłączyły się Startup Academy, Startup Hub Poland, AIP, SMOK Ventures, MIT Enterprise Forum CEE, REAKTOR, Yout Business Poland, Koalicja Na Rzecz Polskich Innowacji, Huge Thing, Aula Polska, The Association of TOP 500 Innovators, Łódzka SSE, Spider’s Web, Startup Poland, Accelpoint, Poland Innovative, Marketing i Biznes, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, Multi Cowork, Cobin Angels, Antyweb, E(x)plory, founders.pl, ecommerce.pl, Venture Cafe, Startup Podbeskidzie, BOBO, Robimy Startupy w Łodzi, CIC Warsaw, Investin, Shape.vc, EXTREMO Technologies, SpeedUp VC Group, Most Foundation, Fundacja Zaawansowanych Technologii czy Inn Space.
Na chwilę obecną #startups4UA zebrało 17,8 tys. zł, co stanowi 17% zakładanego celu zbiórki. Do akcji ciągle mogą przyłączać się kolejne organizacje, które będą wspierać zbiórkę na rzecz pomocy dla Ukrainy, a w przyszłości szukać dodatkowych rozwiązań dzięki swoim kompetencjom.
Brand24 kontra propaganda
Startup założony przez Michała Sadowskiego – Brand24 – specjalizuje się w monitoringu mediów, w tym także tych społecznościowych. Spółka polskiego foundera jest idealnym przykładem tego, jak można wykorzystać swoją technologię i kompetencje w niesieniu pomocy dla Ukrainy.
Sadowski zaangażował się w kwestie demaskowania dezinformacji i przeciwdziałania fake newsom. Trzeba w końcu pamiętać, że współczesna wojna, to także wojna informacyjna. A pierwszą jej ofiarą – jest prawda, jak w rozmowie z Tomaszem Sekielskim przyznał dr Jacek Bartosiak.
Michał Sadowski uruchomił konto „Demaskujemy dezinformację”, który wspólnie z użytkownikami social mediów zgłasza profile napędzające putinowską propagandę oraz rozsiewające fake newsy. Konto obserwuje już 22,5 tys. osób. To pomoc zarówno dla Ukrainy czy uchodźców, jak i samych Polaków, którzy mogą uchronić się przed propagandą.
Duży spadek zasięgu dyskusji negujących bezpieczeństwo Polski. Bardzo ciekawe dane pokazujące, że warto walczyć z dezinformacją w Sieci. pic.twitter.com/PRw2169PLC
— Demaskujemy dezinformację (@przeciw_wojnie) March 1, 2022
#TechForUkraine – firmy technologiczne na rzecz Ukrainy
Firmy technologiczne ruszyły z kampanią #TechForUkraine, mobilizującą organizacje z całego świata do wykorzystania swoich cyfrowych narzędzi i kompetencji do pomocy dla Ukraińców. I tak przykładowo CQure dokonało audytu zabezpieczeń dla Polskiej Akcji Humanitarnej i wprowadziło nowe systemy chroniące przed tzw. social hackingiem. Z kolei Clorce stworzyło system na platformie Salesforce, aby koordynować pracę szpitali w szycie pandemii.
Do pomocy dołączyły także startupy Piotra Nowosielskiego – Just Join IT i Rocket Jobs. Serwisy z ogłoszeniami o pracę stworzyły możliwość dodania oznaczenia „ta rekrutacja jest otwarta również dla obywateli Ukrainy” – co pomaga uchodźcom w znalezieniu odpowiedniej firmy.
Binance uruchamia fundusz pomocowy i przekazuje 10 mln dolarów
Binance to jedna z największych giełd kryptowalutowych na świecie. Spółka założona przez Changpenga Zhao – chińsko-kanadyjskiego przedsiębiorcę – ogłosiła, że przekaże 10 mln dolarów na rzecz Ukrainy. Oprócz tego giełda uruchomiła fundusz pomocowy na rzecz Ukrainy, który zebrał już ponad 6 mln dolarów.
Jednocześnie – przynajmniej na razie – Binance nie decyduje się na ograniczenie dostępu lub zablokowanie rosyjskich kont na giełdzie. To jednak nie koniec wsparcia ze strony świata kryptowalut. Założyciel giełdy FTX – Sam Bankman Fried – ogłosił, że w ramach wsparcia każdy ukraiński użytkownik otrzyma kryptowalutę o wartości 25 dolarów. Z kolei CEO Chain.com – Deepak Thapliyal, przekazał 100 Ethereum (ok. 280 tys. dolarów) na rzecz pomocy Ukraińcom.
Swój sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji wyraził także sam twórca Ethereum – Vitalik Buterin, który notabene jest z pochodzenia Rosjaninem. Twórca 2. co do wielkości kryptowaluty na świecie życzył Ukrainie zwycięstwa przeciwko najeźdźcy. Na rzecz pomocy dla Ukrainy ciągle spływają darowizny w formie kryptowalut – Bitcoina, Ethereum czy USDT. Zresztą sam ukraiński rząd wstawił na swoim profilu na Twitterze adresy swoich kryptowalutowych portfeli.
Platforma pomoże znaleźć uchodźcom i uchodźczyniom dom
Z pomocą ruszył także projekt sosUA.pl – to platforma, za którą stoją ID Advisory i Clevsoft. SosUA.pl będzie platformą łączącą uchodźców i uchodźczynie z miejscami noclegowymi w Polsce. Ma ruszyć na początku 1. tygodnia marca i być dostępna w 4 wersjach językowych – polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i angielskiej.
W powstanie sosUA.pl zaangażowały się także Związek Ukraińców w Polsce, Dom Ukraiński – fundacja Nasz Wybór, Polska Akcja Humanitarna, fundacja Polskie Forum Migracyjne, Szlachetna Paczka, Fundacja Stocznia, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Tech To The Rescue oraz BCG Platinion.
Polacy wysyłają drony na Ukrainę
Jednym z ciekawych projektów jest również akcja Fundacji Digitial University. Organizacja stworzyła zbiórkę na zakup dronów do obrony cywilnej na Ukrainie. W pierwszy weekend konfliktu wysłano za wschodnią granicę 10 sztuk tych urządzeń. Obecnie zebrano ok. 44 tys. zł i zakupiono kolejne 20 dronów DJI Combo.
Jak pokazują to materiały z konfliktu – drony odgrywają we współczesnej wojnie olbrzymie znaczenie. Zarówno te bojowe, jak i służące do rekonesansu. Również cywile wyposażeni w drony – mają szansę ustrzec się przed śmiercią.
Fintech udostępnia swoje biura dla uchodźców i darmowe usługi dla Ukraińców
ZEN.COM – fintech, którego CEO jest Dawid Rożek, również dołączył do pomocy na rzecz Ukrainy. Międzynarodowa spółka zadecydowała o udostępnieniu schronienia dla uchodźców. Na ten cel przeznaczyło swoje biura, gdzie na przestrzeni ponad 5500 mkw będzie przyjmować matki z dziećmi.
Fintech pomaga też uchodźcom w znalezieniu pracy, jak i wprowadził darmowy dostęp do swoich usług dla obywateli Ukrainy, a także udostępnił płatny, nielimitowany urlop pracownikom, którzy chcą zaangażować się w pomoc dla Ukraińców. Ponadto firma uruchomiła również zbiórkę na rzecz Ukrainy.
FREE NOW z darmowymi przejazdami dla uchodźców i uchodźczyń
Wiele miejscowości uruchamia darmowe przejazdy transportem miejskim dla uchodźców i uchodźczyń. Nie inaczej postępuje transport prywatny. Do pomocy zaangażowało się m.in. FREE NOW, czyli jedna z usług do przewozu osób, podobna do Bolta czy Ubera. W FREE NOW pracuje wiele Ukraińców czy osób ukraińskiego pochodzenia, toteż pomoc na rzecz uchodźców i uchodźczyń z tego kraju, nie powinna dziwić.
Spółka uruchomiła darmowy transport na terenie 13 polskich miast. Podobne działania podejmuje także w Niemczech i Rumunii. Osoby zainteresowane taką pomocą powinny odezwać się na [email protected].
Revolut wpłaci nawet półtora miliona funtów na pomoc Ukrainie
Jeden z największych europejskich startupów i fintechów – Revolut, również zobligował się do niesienia pomocy. Spółka wskazała, że za każdą złotówkę, euro, funta lub franka wpłaconego na zbiórkę Czerwonego Krzyża dla ofiar wojny na Ukrainie od 1 marca przez 7 dni Revolut wpłaci taką samą kwotę aż do półtora miliona funtów szterlingów.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że cofounderzy Revoluta – Nikołaj Storonski i Wład Jacenko, choć posiadają brytyjskie obywatelstwa, to kolejno mają ukraińsko-rosyjskie i ukraińsko-polskie korzenie. Praktycznie codziennie jakiś startup czy firma decydują się na wsparcie na rzecz Ukrainy, uchodźców i uchodźczyń czy ofiar wojny. Są to zarówno wsparcia finansowe, jak i usługowe lub produktowe. Będziemy na bieżąco aktualizować ten artykuł o kolejne inicjatywy.
Coffeedesk i polskie palarnie dla Ukrainy
Coffeedesk uruchamia działania wspierające Ukrainę i Ukraińców. Od kilku dni w spółce działa sztab kryzysowy, który wdraża projekty pomocowe. Kołobrzeski omnichannel zdecydował się m.in. dostarczać gorącą kawę i herbatę ukraińskim uchodźcom oraz wolontariuszom, oraz przekazać 10% ze sprzedaży kawy z polskich palarni na organizacje m.in. pomagające Ukraińcom. Pozyskane w ten sposób środki będą przekazywane wybranym organizacjom na bieżąco – w trakcie akcji.
Jak czytamy w komunikacie firmy, priorytetem powołanego w Coffeedesk sztabu kryzysowego jest zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom Coffeedesk ukraińskiego pochodzenia, jak i ich rodzinom. Weryfikowane są także możliwości zatrudnienia nowych osób z Ukrainy – w firmie i w środowisku branżowym.
Wolontariusze z branży e-commerce tworzą informacyjny hub dla uchodźców z Ukrainy
Pomoc dla zwierzęt z Ukrainy od Deor
Startup Deor, oferujący produkty i usługi dla zwierząt, stworzył stronę internetową zwierzetazukrainy.pl, na której każdy, za darmo może znaleźć osoby, obiekty i specjalistów, którzy z dobroci serca oferują swoją pomoc zwierzętom przybywającym do Polski z obszaru objętego wojną.
Są to różnego rodzaju punkty, które mogą zapewnić schronienie zwierzętom (hotele, schroniska, stajnie, ogrody zoologiczne), specjaliści (weterynarze, behawioryści), sklepy zoologiczne itp.
Spontaniczna akcja rozpoczęła się w piątek, a już na ten moment ludzie dobrego serca z całej Polski umieścili w bazie blisko tysiąc ogłoszeń.
Polacy udostępniają bezpieczny komunikator uchodźcom z Ukrainy
zrzutka.pl uruchomiła zbiórkę #RAZEMdlaUKRAINY
Zrzutka.pl właśnie uruchomiła oficjalną akcję międzynarodowej pomocy humanitarnej, dedykowaną naszym najbliższym sąsiadom, ofiarom wojny – Ukrainie. To, co wyróżnia tę zrzutkę, to fakt, że #RAZEMdlaUKRAINYjest skoordynowanym działaniem wielu organizacji pomocowych. Aby przeczytać o szczegółach, kliknij w powyższy link.
Pomagam.pl uruchamia zweryfikowane zbiórki “Solidarni z Ukrainą” dla firm
Pomagam.pl – organizator oficjalnej zbiórki #SolidarniZUkrainą – uruchomił nową funkcjonalność, która pozwala na założenie firmowej „wirtualnej puszki” w ramach głównej akcji. Na stronie https://pomagam.pl/firmydlaukrainy każda organizacja może założyć zbiórkę internetową na pomoc naszym sąsiadom i szybko zacząć zbierać środki w zweryfikowanym miejscu.
Panek CarSharing zaoferował 1000 samochodów do transportu osób z granicy Ukrainy
Do akcji włączyła się sieć stacji Circle. Kierowcy będą mogli zatankować bez limitu na stacjach sieci, aby sprawnie zrealizować transport z granicy polsko-ukraińskiej.
Flying Bisons organizuje bezpłatny kurs Flying Figma dla Ukraińców
Poza wsparciem finansowym, angażem w pomagam.pl i uczesnictwem w TechForUkraine, Flying Bisons zaoferowali bezpłatny kurs Flying Figma w języku angielskim (lub ukraińskim), aby pomóc Ukraińcom znaleźć pracę w Polsce.
Cloudity i interaktywna mapa
Firma bierze udział w pracach nad rozwojem interaktywnej mapy, dzięki której osoby uchodzące przed wojną znajdą miejsca, w których uzyskają pomoc i schronienie.
Razom.pl – ogłoszenia oferujące wsparcie
Platformę razom.pl stworzyła czteroosobowa grupa programistów by nieść pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Celem było oddanie najbardziej uproszczonego portalu do dodawania ogłoszeń oferujących wsparcie. Znajdziemy tu oferty w kategoriach: praca, schronienie, transport, pomoc prawna, zbiórki oraz miejsce, gdzie można samemu zgłosić potrzebę pomocy.
Pomoc dla uchodźcow i TuZobacz.pl
Podobny charakter jak razom.pl ma strona Pomoc dla uchodźców i TuZobacz.pl.
SuperMenu by Anna Lewandowska zrzesza firmy cateringowe
Startup Anny Lewandowskiej razem z innymi cateringami, będzie dostarczać posiłki do ośrodków recepcyjnych na granicy, wspierając tym samym przybywających do Polski uchodźców z Ukrainy – Oprócz produktów instant – potrzebują też normalnego śniadania, obiadu czy kolacji. To wszystko dostaną od nas. Będziemy wydawać kilka tysięcy gotowych posiłków dziennie. Codziennie. Bo skala potrzeb jest ogromna – czytamy na LinkedInie firmy.
Docplanner – Lekarze dla Ukrainy
Polski unicorn – Docplanner (ZnanyLekarz) nie tylko przekazał darowiznę w wysokości 500 tys. zł na rzecz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Fundacji Ocalenie, ale również uruchomił serwis Lekarze dla Ukrainy.
W odpowiedzi na coraz większe potrzeby osób przybywających do Polski z Ukrainy, uciekających przed wojną, we współpracy z firmą Telemedi stworzona została platforma Lekarze dla Ukrainy, której ideą jest pomoc medyczna uchodźcom z Ukrainy.
Wystarczy wyszukać lub wybrać lekarza danej specjalizacji z listy i zadzwonić. Na stronie dostępni są lekarze i specjaliści komunikujący się w j. ukraińskim lub rosyjskim, a wszystkie konsultacje dla osób z Ukrainy są całkowicie bezpłatne. Oprócz porady można otrzymać receptę, potrzebny jest jedynie numer paszportu.
Dodatkowo telekonsultacje można umawiać za pośrednictwem infolinii:
– w j. rosyjskim, w godz. 8-16 (pon-pt), pod nr.22 357 40 40
– w j. angielskim, w godz. 7-23 (pon-pt) i 8-20 (sob-niedz), pod nr. 22 357 45 35.
Platforma będzie dostępna i rozwijana tak długo, jak tylko osoby przybywające z Ukrainy będą jej potrzebować.
Wrocławska branża gamedev ( m.in. Untold Tales, Far From Home i Try Evidence) organizuje zbiórkę odzieży i żywności
Krakowskie studio gamingowe Draw Distance również organizuje zbiórki
CI Games oferuje uchodźcom miejsca do pracy
A message from CI Games: pic.twitter.com/6fjCNtQFJN
— CI Games (@CIGamesOfficial) February 24, 2022
Bloober Team zaoferowali stypendia dla Ukraińców
Artificer oferuje płatne praktyki
Duality Games oferuje pracę lub pomoże w jej znalezieniu
Bones Level poszukuje ukraińskich specjalistów od animacji 3D
Znany lekarz oferuje bezpłatną pomoc medyczną dla uchodźców z Ukrainy
Znany Lekarz wraz z Telemedi uruchomili platformę Lekarze dla Ukrainy, na której specjaliści oferują bezpłatne konsultacje i telekonsultacje w języku ukraińskim i rosyjskim.
Ogłoszenia o pracę dla osób z Ukrainy
ukraina.absolvent.pl zamieszcza ogłoszenia o pracę dla osób z Ukrainy. Dodawane są na bieżąco. Jeśli oferujecie obecnie pracę w dowolnym wymiarze godzin, bez względu na poziom doświadczenia, prześlijcie swoje ogłoszenia przez formularz.
Organizatorzy nadal poszukują też dwujęzycznych wolontariuszy oraz specjalistów prawa pracy i HR do stref targowych Absolvent Talent Days w pięciu miastach, gdzie będzie można:
- zapoznać się z ofertami pracy dla osób zza granicy,
- stworzyć profesjonalne CV wraz ze zdjęciem,
- uzyskać wsparcie w zakresie polskiego prawa pracy i pozwolenia na pracę,
- skonsultować kwestie karierowe i zawodowe, a także kwestię nostryfikacji dyplomów.
Co najważniejsze, możecie pomóc dotrzeć do osób z Ukrainy, które szukają pracy w Polsce! Udostępniajcie informacje o stronie i strefach targowych gdzie możecie i dawajcie znać gdzie jeszcze można je zamieścić. Jeśli znacie inicjatywy, które mogą pomóc sprawnie znaleźć pracę dla osób ze strefy objętej wojną albo chcecie się zaangażować piszcie na [email protected].
Ruszyła akcja „Polski Biznes dla Ukrainy”
GetResponse powołał do życia akcję „Polski Biznes dla Ukrainy”.
W jej ramach gromadzi fundusze na zakup medykamentów i środków pierwszej potrzeby. Firma będzie je sukcesywnie wysyłać transportem ciężarowym bezpośrednio na Ukrainę. Do tej pory udało się zaangażować 5 przedsiębiorstw i zebrać 250 tys. zł.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą: Zgłoś swoją firmę —> Pomóż dotrzeć z inicjatywą do jak największej liczby osób! Udostępnij stronę akcji na swoich profilach w mediach społecznościowych. Każde działanie jest na wagę złota!
Edualy.com uruchomia serię bezpłatnych kursów online dla osób pochodzących z Ukrainy
Strona, na której będą publikowane informacje o lekcjach online.
Booksy udostępnia swoją aplikację psychologom za darmo pomagającym uchodźcom
Bezpłatna pomocy psychologiczna online dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie. Poradę psychologiczną można zarezerwować przez Booksy. Teleporady umówione przez Booksy dostępne są m.in. w języku ukraińskim, rosyjskim oraz angielskim i odbywają się za pośrednictwem platformy Zoom. Z profesjonalnego wsparcia skorzystać mogą zarówno uchodźcy wojenni, jak i osoby mieszkające na stałe w Polsce czy innych krajach. Konsultacja w formie online umożliwia dotarcie również do osób przebywających w Ukrainie, które chciałaby skorzystać z pomocy psychologa. Każdy, kto zawodowo zajmuje się psychologią może założyć darmowy profil w Booksy i dołączyć do akcji.
UA SOS łączy uchodźców z osobami i instytucjami oferującymi schronienie
To portal dla ofiar wojny w Ukrainie, który łączy uchodźców z osobami i instytucjami oferującymi schronienie. Platforma pozwoli na zagregowanie rozproszonych ofert wsparcia w jednym miejscu i ich optymalne dopasowanie do potrzeb uchodźców, na bazie podstawowych kryteriów.
Jeśli chcesz pomóc, wypełnij formularz na platformie oraz udostępnij w mediach społecznościowych.
Strona pomocowe dla uchodźców
Działa w kilku językach. Zawiera ogłoszenia m.in. o schronienieniu, transporcie i oferty pracy.
https://uapomoc.pl/