Jakich startupowych podcastów warto słuchać?

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Jakich startupowych podcastów warto słuchać?

Udostępnij:

Founderzy, inwestorzy, przedsiębiorcy – wśród tych grup nie brakuje twórców treści – w tym także podcastów. Na naszym rynku istnieje wiele interesujących treści audio, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę w zakresie biznesu, startupów czy inwestycji. Sprawdź, jakie startupowe podcasty (i te stricte o startupach) warto słuchać.

Startup Poland Podcast

Fundacja Startup Poland to jedna z najważniejszych organizacji w polskim ekosystemie nowoczesnych, młodych spółek. Choć jej głównym celem jest promowanie regulacji i likwidacja barier systemowych w polskim prawie, uniemożliwiającym startupom szybki wzrost, to fundacja pracuje też nad rozwojem przedsiębiorczości technologicznej. Nic dziwnego zatem, że organizacja stworzyła swoją własną audycję internetową – Startup Poland Podcast.

Jest to klasyczny format wywiadów i rozmów z funduszami VC, organizacjami think-tank, startupami czy bigtechami. Odcinki podcastu wahają się od kilkuminutowych po kilkudziesięciominutowe, a same epizody ukazują się mniej więcej dwa razy w miesiącu. Podcast prowadzony jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim. I to w zasadzie pozycja obowiązkowa – zwłaszcza dla startupów na wczesnym etapie rozwoju czy osób, które myślą nad założeniem własnej spółki.

Technofobia

Podcast Technofobia to dzieło Artura Kurasińskiego – założyciela Auli Polska i jednej z najbardziej rozpoznawalnych osób w polskim ekosystemie startupowym. Technofobia to podcast, który wskazuje, jak technologia wpływa na nasze życie i biznes. Artur przybliża w nich np. historie powstawania gigantów, takich jak Uber, czy losy największych przedsiębiorców, jak chociażby Steve’a Jobsa.

Oprócz tego w Technofobii posłuchamy o web3 i kryptowalutach (raczej w krytycznym wydaniu, bo Artur nie jest szczególnym blockchainowym entuzjastą), bootstrappingu kontra finansowanie z VC, przemyśle kosmicznym, czy o tym, jak poddawać swoje projekty krytycznej ocenie. Technofobia to głównie format solowy, którego odcinki wahają się od kilku minut do ponad godziny. Sporadycznie Artur zaprasza jednak gości, z którymi rozmawia o ich projektach.

Michał Sadowski Podcast

Founder Brand24 to ulubieniec wielu przedstawicieli zarówno startupów, jak i klasycznego biznesu. Michał Sadowski Podcast – bo tak nazywa się format przygotowany przez samego Michała – to w zasadzie klasyczne pogadanki przede wszystkim z przedsiębiorcami, founderami czy marketerami. Od czasu do czasu pojawiają się też odcinki solowe. Goście Michała to w zasadzie najwyższa półka – w jego podcaście posłuchasz epizodów ze Stefanem Batorym, Pawłem Tkaczykiem czy Dominikiem Szwadźbą.

Michał w swoim podcaście przybliża kwestie marketingu, prowadzenia firmy, sprzedaży czy obsługi klienta. To must-hear dla każdego zainteresowanego prowadzeniem digitalowego biznesu.

Startupowcy

Podcast Startupowcy nagrywany jest przez Piotra Maciejewskiego – inicjatora projektu „Młode Biznesy” i mentora w fundacji Zwolnieni z Teorii. Ta audycja to kolejny tradycyjny format wywiadów. Tym razem jednak przede wszystkim z młodymi founderami, którzy w zasadzie od najmłodszych lat interesowali się prowadzeniem biznesu. Gośćmi Piotra niejednokrotnie są osoby wyróżnione w plebiscytach Forbes 25 under 25 czy 30 under 30.

W Startupowcach posłuchasz rozmów m.in. z Gabrielem Dymowskim – founderem i CEO DoxyChain, Wiktorią Wójcik – CMO i cofounderką inSTREAMLY, Filipem Sobelem – founderem Staffly, Kirą Sukhoboichenko – prelegentką TEDx i inicjatorką Ruchu Latających Plecaczków oraz wieloma innymi, młodymi, inspirującymi ludźmi.

Podcast Pionierów

Polski Fundusz Rozwoju wspiera ekosystem startupowy także merytorycznymi treściami. Podcast Pionierów to format, w którym eksperci wskazują m.in. jak mówić o swoim produkcie, jak obserwować konkurencję, jak finansować startup itp. Nie ma co ukrywać – tematyka trafić ma przede wszystkim do początkujących founderów. Jeśli jednak jesteś osobą, która dopiero zaczyna ruszać ze swoim startupem – Podcast Pionierów będzie dla Ciebie idealny.

Posłuchasz tam treści od prawdziwych ekspertów jak np. Pawła Tkaczyka, Róży Szafranek, Macieja Krausa itd. Odcinki podcastu ukazują się mniej więcej 2 razy w miesiącu i trwają do kilkudziesięciu minut.

Człowiek Biznes Technologia

To podcast prowadzony przez Wiesława Koteckiego – partnera i Deloitte Digital i członka komitetu UX Poland Conference. W Człowiek Biznes Technologia posłuchasz w zasadzie o wszystkim, co związane… z nazwą podcastu. Wiesław tradycyjnie zaprasza do rozmów zarówno founderów startupu, jak i właścicieli wielkich biznesów czy menedżerów wysokiego szczebla.

Posłuchasz tutaj o voicebotach, rozrywce audio, zarządzaniu domem mediowym, digitalizacji branży medycznej, inwestycjach, skutecznych stronach mobile i wielu, wielu innych. Odcinki Człowiek Biznes Technologia ukazują się co tydzień i trwają po kilkadziesiąt minut.

Better Software Design

Prowadzącym tego podcastu jest Mariusz Gil – cofounder Source Ministry, trener oraz konsultant w Botegga IT Minds i były CTO LeadBullet S.A. Jego audycja internetowa – Better Software Design – skupia się przede wszystkim na szeroko pojętym rynku IT. Mariusz zaprasza do rozmów ekspertów, którzy opowiadają o projektowaniu oprogramowania, architekturze IT oraz wyzwaniach z tym związanych.

W Better Software Design może niewiele jest treści stricte startupowych, ale całe mnóstwo o aspektach technologicznych, z którymi sporo startupów software– czy hardware’owych prędzej, czy później się zetknie.

Biznes w IT

Biznes w IT podobnie jak większość podcastów na tej liście jest formatem opierającym się stricte o wywiady. Piotr Bucki – cofounder j-labs sp. z o.o. zaprasza do niego ekspertów głównie ze świata IT. To podcast stricte o tworzeniu, rozwijaniu i prowadzeniu biznesów technologicznych o wielomilionowych przychodach.

Zdarza się jednak, że Piotr rozmawia ze swoimi gośćmi także na inne tematy. Np. o giełdzie, pokoleniu Z, rekrutacji, sprzedaży B2B itd. A zatem wielu ważnym zagadnieniom dla startupów, które przecież będą musiały rekrutować, zetkną się z pokoleniem Z wśród swoich kandydatów, muszą sprzedawać, a wiele z nich prędzej czy później dokona emisji akcji na giełdzie.

Technologicznie

Podcast prowadzony przez Bartka Pucka i Jarosława Kuźniara na bieżąco sprawdzają trendy, narzędzia i technologię właśnie. W Technologicznie posłuchasz o fintechu, e-commerce, deep fake’u, programistach, healthcare, a nawet… memach. Odcinki zwykle ukazują się w duecie Pucek&Kuźniar, ale prowadzącym zdarza się zaprosić do podcastu gości, np. Michała Sadowskiego.

Mała Wielka Firma

Oczywiście na tej liście nie może zabraknąć klasyka – Mała Wielka Firma to podcast prowadzony przez Marka Jankowskiego, jednego z pionierów tego formatu w Polsce. Audycja Marka to wywiady z founderami startupów i przedsiębiorcami z sektora MŚP. Opowiadają oni o zarządzaniu, prowadzeniu biznesu, sprzedaży, dywersyfikacji przychodów itp. Jeśli interesuje Cię świat biznesu, to absolutnie musisz choć raz zetknąć się z Małą Wielką Firmą!

MamStartup Podcast

Tak – my również prowadzimy podcast. Znajdziesz tu rozmowy z founderami startupów, funduszami VC i inwestorami. W MamStartup Podcast posłuchasz o najciekawszych rozwiązaniach w fintechu, przemyśle 4.0, cyberbezpieczeństwie, martechu, IT i o tym, jak zmienia się ekosystem startupowy.

Podcastów o startupach jest rzecz jasna więcej. Jednak wskazane przez nas tutaj należą do jednych z tych najbardziej merytorycznych i ciekawych. A w końcu – podcasty to jeden z najlepszych formatów, z których można czerpać wiedzę.